Bitka za odjemalce toplote
Kdo bo v prihodnje dobavljal toploto občinskim objektom v središču Kamnika, še ni znano, je pa občina soglasje skladno z zakonom podelila dvema primernima ponudnikoma, Petrolu in Svilanitu.
Kamnik – Svoja projekta izgradnje oz. obnove toplovodnega omrežja in s tem dobavo toplote Vrtcu Antona Medveda, Zdravstvenemu domu dr. Julija Polca, OŠ Frana Albrehta, Športni dvorani Kamnik, OŠ Toma Brejca, Matični knjižnici Kamnik, Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra ter nekaterim večstanovanjskim objektom, sta svetnikom v sredo predstavila predstavnika družbe Petrol in Svilanita.
Svilanit (poleg izdelave hišnega tekstila) na energetskem področju deluje že več kot trideset let, in sicer dobavlja paro bližnji tovarni Eta, prav tako pa je že doslej izvajal toplovodno ogrevanje za nekatere subjekte v občini. Obstoječe toplovodno omrežje je v mešani lasti Občine Kamnik in Svilanita, saj so imeli pred dvema desetletjema skupni cilj, da se na to omrežje priključi čim več odjemalcev, a s prihodom koncesionarja za plin v Kamnik so ti načrti padli v vodo. Svilanit je v letu 2010 začel razgovore s takratnim vodstvom Ete o skupni prenovi kotlovnice v Svilanitu, a projekt ni in ni dobil pravega zagona, zato je iz sistema kot eden največjih odjemalcev izstopil zavod Cirius in projekt je postal ekonomsko manj zanimiv. Prav tako skupnemu projektu ni bilo več naklonjeno novo vodstvo Ete, ki se je lani odločilo, da bo preko pogodbenega partnerja Petrol poskrbelo za samostojno energetsko oskrbo, kar pomeni, da se bo do začetka letošnje kurilne sezone odklopilo iz sistema Svilanit. Predstavnik Petrola je pojasnil, da bodo na zemljišču Ete zgradili kotlovnico na zemeljski plin, zainteresirani pa so tudi za gradnjo toplovodnega omrežja in toplotno oskrbo prej omenjenih objektov. A tudi v Svilanitu napovedujejo, da bodo do začetka kurilne sezone obnovili svoj vročevod, oba ponudnika pa obljubljata znižanje cen za približno dvajset odstotkov (odvisno od pogodbene dobe).
Kdo od obeh ponudnikov bo že to zimo dejansko izvajal daljinsko ogrevanje kot izbirno gospodarsko javno službo s podelitvijo koncesije, bo znano po zaključku javnega razpisa za izvajanje distribucije toplote, ki ga bo objavila občina. So pa svetniki sprejeli sklep, da bo še pred podpisom dolgoročne pogodbe in pred morebitno sklenitvijo služnostnih pogodb ponudnik moral predložiti bančno garancijo v višini 500 tisoč evrov za resnost, pravočasnost, kvalitetno ter dobro izvedbo vseh del v zvezi s celovito prenovo ali izgradnjo omrežja daljinskega ogrevanja v vseh zgoraj navedenih objektih.