
Namesto greznic male komunalne čistilne naprave
Lastniki objektov na območjih, kjer ni javnega kanalizacijskega sistema, bodo morali sami poskrbeti za vgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav. Rok je konec leta 2015 oziroma konec leta 2017.
Za dobro delovanje male komunalne čistilne naprave je zelo pomembno, kaj zlijemo v kuhinjski oziroma kopalniški odtok ali vržemo v straniščno školjko. Vanje ne sodijo vlažilni in otroški robčki, vrečke, higienski vložki, tamponi, kondomi, palčke za ušesa, večji kosi hrane, maščobe in olja iz gospodinjstva ter druge strupene snovi, kot so razredčila, kisline, motorna olja, gnojila. Prav tako je treba čistila (in dezinfekcijska sredstva) uporabljati v čim manjših količinah in raje tekoče kot v zrnasti strukturi; tako se bodo bakterije v napravi nanje privadile in učinek čiščenja bo posledično večji. Večje količine čistil lahko bakterije celo uničijo, preberemo na spletni strani JEKO-IN.
Slovenija se je ob vstopu v Evropsko unijo zavezala, da bo zavarovala vodne vire in v nekaj letih opustila greznice, ki jih uporabljajo povsod tam, kjer ni javnega kanalizacijskega sistema in izgradnja zaradi oddaljenosti in razpršenosti hiš ni predvidena. Uporaba greznic je dovoljena le še do konca leta 2015 pri objektih na občutljivih in vodovarstvenih območjih oziroma do konca leta 2017 pri vseh ostalih objektih. Do teh rokov bodo torej lastniki objektov, kjer ni kanalizacijskega sistema, morali sami poskrbeti za vgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav.
Kako poteka čiščenje
Male komunalne čistilne naprave imajo zmogljivost čiščenja manjšo od petdeset populacijskih ekvivalentov (PE je enota za obremenjevanje vode, ki ustreza onesnaženju, ki ga povzroči en prebivalec na dan). Obstaja več vrst tovrstnih naprav, najbolj pogoste so biološke male komunalne čistilne naprave. Način delovanja je predstavila Jera Jelenc iz jeseniškega javnega komunalnega podjetja JEKO-IN. Kot je povedala, se komunalne odpadne vode v takšnih napravah čistijo z biološko razgradnjo, ki jo dosežejo z ustvarjanjem aerobnih pogojev s pospešenim prezračevanjem s pomočjo razpršene biomase. Tako očiščena voda se odvaja neposredno v površinske vode ali posredno v podzemne vode. Med procesom čiščenja se voda očisti do te mere, da izpust ni več obremenilen za okolje, učinek čiščenja je vsaj 85-odstoten. Za primerjavo: v greznici ob odsotnosti kisika poteka predvsem gnitje, voda se očisti največ 40-odstotno, zato iztok še vedno precej obremenjuje okolje.
Kako izbrati
A kako naj lastniki hiš izberejo najbolj ustrezno napravo? Kot je poudarila Jera Jelenc, najnižja nakupna cena ni nujno najcenejša investicija. Zato je ob nakupu treba preveriti tako nakupno ceno kot tudi stroške vgradnje, zagona, obratovanja in vzdrževanja. Določeni modeli porabijo več električne energije, različna je količina odvečnega blata, učinek čiščenja ... Pametno se je pozanimati tudi o pričakovani življenjski dobi naprave. Poleg tega mora naprava ustrezati veljavnim predpisom o skladnosti, seznam ustreznih je objavljen na spletni strani Gospodarske zbornice Slovenije. Pri tem so lahko dober nasvet reference, denimo izkušnje sosedov, ki napravo že imajo, je poudarila Jelenčeva. Pri postavitvi male komunalne čistilne naprave je pomembno tudi mesto vgradnje (lahko se jo vstavi tudi v obstoječo greznično jamo), ki mora omogočati dostop tovornjaka za črpanje blata.
Za odvoz blata je zadolžen izvajalec obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode, ki blato odpelje na čistilno napravo na nadaljnjo obdelavo.
Po zagonu naprave in približno trimesečnem obdobju mora lastnik izpolniti poseben obrazec in ga skupaj z izjavo o skladnosti oddati na javno komunalno podjetje, ki opravi ogled in odvzem vzorca. Na osnovi ustreznih laboratorijskih testov izdajo pozitivno oceno obratovanja in lastnika se s tem oprosti plačila okoljske dajatve oziroma se ta dajatev zniža za devetdeset odstotkov. Ta postopek mora lastnik potem ponavljati vsaka tri leta.
Kredit Eko sklada
Investicija v nakup in vgradnjo male komunalne čistilne naprave znaša okrog tri tisoč evrov, odvisno od velikosti. Ponekod občanom pri tem pomagajo Občine z nepovratnimi sredstvi, občani pa lahko dobijo tudi ugoden kredit pri Eko skladu.