Ljubljana zmanjšuje podporo
Številni Korošci, še posebej Slovenci, so se v začetku maja poslovili od prezgodaj umrlega Mirka Borotschnika (1953–2014), ki je bil od novembra leta 2012 vodja celovškega državnega tožilstva. Pokojni izvrstni pravnik, ki je živel v Ladinah pri Svečah v Rožu, ni nikdar skrival slovenskih korenin in zavesti, zaradi katere so morali njegovi predniki iz Podkraja pri Libučah v nacistično taborišče. Udeleževal se je slovenskih prireditev in bil tudi član nekaterih slovenskih društev.
Slovenski tednik za Koroško Novice poroča, da je zaradi finančne krize Republika Slovenija letos v primerjavi z lanskim letom zmanjšala pomoč slovenskim organizacijam na Koroškem za okrog 16 odstotkov. Skupno jim namenja okrog 2,2 milijona evrov. Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu opozarja, da bo neposrednega financiranja vedno manj, dodaten denar pa bo mogoče dobiti za posamezne projekte. Zaradi pogostih menjav vlad se menjajo tudi politiki, odgovorni za Slovence v zamejstvu in po svetu. Tina Komel je bila zamenjana, ko je komaj začela delo na pristojnem uradu, enaka usoda pa zaradi odstopa vlade najverjetneje čaka tudi sedanjega ministra Gorazda Žmavca. Slovenska društva na Koroškem so tako prisiljena iskati nove načine financiranja, kar je pogosto težko, saj manjša društva, zlasti športna, niso zanimiva za sponzorje. Očitno prihaja čas, ko se bo treba, tudi s pomočjo slovenske vlade, z Dunajem dogovoriti za izdatnejšo avstrijsko pomoč. Slovenija je sicer zavezana k skrbi za manjšine, vendar pa ji mora, tudi po avstrijski zakonodaji, najbolj pomagati zvezna vlada na Dunaju.
Kdor želi pobliže spoznati Geopark Karavanke/Karawanken, naj na Glavnem trgu v središču Železne Kaple/Eisenkappel obišče na novo odprt informacijski center karavanškega Geoparka, enega od parkov v globalni mreži Unesca. Park obsega nad tisoč kvadratnih kilometrov v 14 koroških in slovenskih obmejnih občinah. Njegov namen je pomagati pri razvoju in promociji tega območja, dodatno vrednost pa mu daje dejstvo, da obsega območje, na katerem živijo Slovenci in katerega značilnost je dvojezičnost, ki naj tudi po zaslugi razvoja območja postane nekaj normalnega. Škoda je, da med občinami, vključenimi v projekt, ni Jezerskega. Oprema informacijskega središča v Železni Kapli omogoča obiskovalcu dostop do informacij o Karavankah, različne virtualne sprehode ter podatke o kulinaričnih in turističnih posebnostih. V projekt je vključena tudi družba Obirske jame, katere lastnik je občina Železna Kapla. Informacijski center karavanškega Geoparka je odprl koroški deželni glavar Peter Kaiser.