Lani sto petnajst milijonov evrov izgube
Gorenjska banka je lani ustvarila 115,6 milijona evrov izgube, a kot pravi predsednik uprave Andrej Andoljšek, kljub temu ostaja visoko likvidna in kapitalsko močna. Za letos v banki napovedujejo pozitivno poslovanje.
Delničarji Gorenjske banke se bodo sestali na skupščini 14. maja, takrat se bodo med drugim seznanili z lansko izgubo, ki so jo v banki ob sestavi računovodskih izkazov že pokrili iz drugih rezerv iz dobička in iz statutarnih rezerv.
Kranj – »Leto 2013 je bilo že četrto zaporedno leto, ki ga je slovenski bančni sistem zaključil z resno izgubo. Gorenjska banka ni bila izjema. Oslabitve so bile tako visoke, da je leto zaključila z negativnim poslovnim rezultatom v višini 115,6 milijona evrov. Kljub slabemu rezultatu pa banka ostaja visoko likvidna in kapitalsko močna,« je v uvod poslovnega poročila za skupščino delničarjev 14. maja zapisal predsednik uprave Andrej Andoljšek, ki je sicer vodenje banke prevzel ob koncu letošnjega januarja.
Kot je razvidno iz poročila, je banka lani obseg poslovanja, merjen z višino bilančne vsote, zmanjšala za 12,8 odstotka, z 1,79 na 1,56 milijarde evrov. Za oslabitve in rezervacije je namenila skoraj 126 milijonov evrov. Pri vlogah prebivalstva, ki že po tradiciji predstavljajo njen najpomembnejši finančni vir, je uspela ohraniti tržni delež, povečala pa je tako delež kreditiranja podjetij in drugih pravnih oseb kot prebivalstva. Postopoma zmanjšuje tudi število zaposlenih, ob koncu leta 2011 jih je imela 421, predlani 408, lani 401. Knjigovodska vrednost delnice se je lani občutno znižala, z 967 na 554 evrov.
Gorenjska banka je bila tudi lani po kapitalski ustreznosti s količnikom 13,42 odstotka med najboljšimi slovenskimi bankami.
Kljub temu je stresni test pokazal, da bi ob uresničitvi najbolj neugodnega scenarija lahko imela 328 milijonov evrov kapitalskega primanjkljaja. V banki so na podlagi teh ugotovitev pripravili načrt za odpravo možnega primanjkljaja, ki je po vsebini program poslovne, organizacijske, kadrovske in razvojne preobrazbe banke. Banka Slovenije je za izvedbo načrta najprej postavila rok 30. junij, kasneje pa ga je podaljšala do konca leta.
Letošnji uspeh poslovanja bo po besedah Andreja Andoljška v marsičem odvisen od uresničevanja ciljev iz programa prestrukturiranja. Za letos že napovedujejo pozitivno poslovanje, ne izključuje pa tudi povezovanja s »primernimi bančnimi institucijami«.