
Zahtevajo povrnitev vlaganj v dvorec
V družbi Goričane, tovarni papirja Medvode, napovedujejo, da bodo za rešitev naložbe v obnovo dvorca Goričane izrabili vse zakonite in pogodbene možnosti – od oddaje dvorca v podnajem do tega, da vložijo tožbo za povrnitev vlaganj.
Goričane – Papirnica Goričane je v času, ko sta bila njena večinska lastnika Zvon ena in Zvon dva, obnovila dvorec Goričane, katerega lastnica je Nadškofija Ljubljana. »Namen uporabe ter način obnove je določila nadškofija. Žal je od prvotne zamisli, po kateri bi pri obnovi sodelovalo več pravnih oseb, na koncu kot investitor ostala le naša družba, ne druge družbe ne lastnik pa za obnovo niso prispevali nič,« so pojasnili v papirnici Goričane, kjer zdaj od ljubljanske nadškofije zahtevajo povrnitev večmilijonskega vložka. Upajo sicer na sporazumno rešitev spora, a če ne bo šlo drugače, napovedujejo, bodo proti Nadškofiji vložili tožbo. Tega v Nadškofiji Ljubljana niso želeli komentirati, saj jim ni znano, je pojasnil Boštjan Prevc iz tiskovnega urada Nadškofije, ne kaj konkretno ne iz katerih razlogov bo (domnevno) papirnica od njih nekaj zahtevala.
V papirnici Goričane so pojasnili, da so v okviru finančne konsolidacije, v kateri sodelujejo upniki, ugotovili, da je potrebno investicijo v grad Goričane, ki znaša več milijonov evrov, aktivirati. »Za ugotovitev možnosti so finančni upniki najeli ugledno odvetniško pisarno, katere ugotovitve nam še niso znane.« Ne glede na ugotovitve odvetniške pisarne, ki jim bodo ob njihovih dosedanjih ugotovitvah vsekakor v pomoč, bodo poskušali zaščititi interese družbe Goričane ter vseh delničarjev in zaposlenih v družbi.
»Za rešitev naložbe bomo tako izrabili vse zakonite in pogodbene možnosti, od tega, da bi grad Goričane oddali v podnajem, do tega, da vložimo ustrezno tožbo za povrnitev vlaganj.« Obnovo so namreč izvedli po navodilih predstavnikov Nadškofije, ni pa stvar družbe Goričane, dodajajo, če si lastnik glede uporabe nepremičnine premisli oziroma če ne ve, kaj bi počel z njo.
V Nadškofiji Ljubljana so prepričani, da je napovedovanje tožbe namenjeno predvsem ustvarjanju medijskega pritiska. »Takšno ravnanje je pogosto posledica pomanjkanja pravnih argumentov, ko si zato želi ena stran na tak način z izkrivljenim podajanjem podatkov v javnosti zagotoviti neko prednost, medtem pa ji manjkajo pravno relevantne podlage.« Kot je še dodal Boštjan Prevc, Nadškofija Ljubljana od papirnice Goričane doslej ni prejela zahtevka, v katerem bi konkretno navedli, kaj sploh zahtevajo in zakaj.