
Noč preživeli v knjižnici
Mladi bralci iz Bohinja, Bleda, Gorij in Radovljice so noč s petka na soboto preživeli v knjižnici. Noč z Andersenom je projekt za spodbujanje branja in obenem nagrada za najbolj pridne bralce; tokrat sta se jim pridružila celo dva vrstnika iz Banja Luke.
Radovljica – »Ura je 4.00 zjutraj in jaz nisem prav nič zaspan. Sem v dobri družbi in zelo se zabavam. Všeč mi je bilo nastopanje v dramatizaciji pravljice Kraljična na zrnu graha. Igral sem starega kralja. Odprl sem vrata pravi kraljični, ki je postala žena od kraljeviča,« je na blog, ki je nastajal vso noč, napisal eden od udeležencev letošnje Noči z Andersenom v radovljiški knjižnici Gašper Bohinc.
Zdaj že lahko zapišemo, da je prireditev, vsaj v Radovljici, tradicionalna, saj so jo za najbolj navdušene mlade bralce pripravili že deveto leto zapored. Fantje in dekleta so tako noč s petka na soboto preživeli med knjigami – ob delih Hansa Christiana Andersena, prijetnem druženju, karaokah, ustvarjanju gledališke predstave, celo nočnem sprehodu po Radovljici …
Letos sta se sedmošolcem, osmošolcem in devetošolcem iz občin Radovljica, Bled, Bohinj in Gorje, pridružila še Aleksandra in Viktor, vrstnika iz Banja Luke, kjer otroke tamkajšnjih družin s slovenskimi koreninami slovenščino uči pisateljica Barbara Hanuš. »Vesela sem, da sem lahko noč preživela s slovenskimi vrstniki,« je v imenitni slovenščini povedala Aleksandra. »Dobro smo se razumeli, nič ni bilo pomembno, kdo je od kod doma. Upam, da se še kdaj srečamo.« Tudi Viktor – oba je v Radovljico pripeljal Aleksandrin oče – je bil navdušen. »Predvsem sem užival v pripravljanju smešne verzije predstave Kraljična na zrnu graha. Slovenščina mi ne dela težav, tudi doma preberem precej slovenskih knjig.«
Letos je Noč z Andersenom povezala 1388 mladih bralcev po vsem svetu; največ na Češkem, kjer so projekt pred desetimi leti tudi začeli, je povedala direktorica Knjižnice Antona Tomaža Linharta Božena Kolman Finžgar. Na Gorenjskem so ob Andersenu bedeli še v osnovnih šolah na Bledu in v Bohinjskih Bistrici. »Sodelovanje je po eni strani nagrada za najbolj pridne mlade bralce, po drugi pa način spodbujanja branja, ki naj postane vsakodnevna potreba in užitek.«