Začela se je kolesarska sezona
Konec tedna, ki je za nami, je naznanil, da so kolesarji dočakali začetek nove kolesarske sezone. Visoke temperature in prijetno sončno vreme so na ceste privabili skoraj vse, ki se radi rekreativno vozijo s kolesi.
Kranj – Kolesarji smo neučakani. Prvo sonce nas že privabi na ceste. Kolesa spet postanejo športno rekreacijski rekvizit številka ena.
Tisti bolj zagnani imajo že vse pripravljeno, tisti manj pa imajo mogoče skrbi, ali je njihovo kolo sploh nared za prve izlete. Ob takem času se pojavljajo tudi želje po novem kolesu. Veliko je začetnikov, torej tistih, ki so se končno odločili začeti kolesariti, a nimajo pojma, kje in kako začeti. Prvo, kar morajo imeti, je seveda kolo, ampak kakšno?
Kako kupim prvo športno rekreacijsko kolo?
Vprašanje, ki si ga začetniki redko postavijo. Vsi vedo, da hočejo imeti kolo, odpravijo se v prodajalno, potem pa, ko jih prodajalec vpraša, kakšno kolo bi radi, skomignejo z rameni. Specializirane prodajalne koles imajo danes tako pestro izbiro, da bodoči kolesar hitro pozabi, po kakšno kolo je pravzaprav prišel. Da bo vaša odločitev prava in da boste kolo zares uporabljali, se morate najprej vprašati, kje se boste vozili. Kje se boste vozili, po kakšnih cestah, kolikokrat na teden. To ni težko, pomislite samo, kje si predstavljate sebe in kolo. Rad bi prikolesaril od Kranja do Bleda in nazaj. Rad bi kolesaril od Jesenic do Kranjske Gore in nazaj. Torej, obe poti sta asfaltirani, zato potrebujem predvsem kolo, ki bo lepo teklo po asfaltnih cestah. Po makadamu se ne bom vozil, ker se mi zdi prenevarno in pretežko. Po gozdnih poteh tudi ne, ker tam raje hodim peš … Moji izleti ne bodo daljši od dvajset, trideset, največ petdeset kilometrov. Moji izleti bodo dolgi tudi sto kilometrov ipd. Več informacij boste dali prodajalcu koles, boljše kolo vam bo ponudil. Ampak ne ustrašite se, ne boste ob premoženje, saj danes ne velja več, da dobro kolo stane »eno povprečno slovensko plačo«, dobro kolo se danes dobi tudi za pol povprečne slovenske plače.
Imam novo kolo, kaj pa zdaj?
V specializiranih prodajalnah se potrudijo, da se na kolesu počutite najbolje že ob prvi vožnji. To pomeni, da vam ga nastavijo po meri. Če vam tega ne naredijo, zahtevajte! Nastavljeno kolo po vaših merah pomeni, da imate sedež na pravilni višini, prav tako krmilo, da vam razložijo osnovne napotke za vzdrževanje kolesa ter vam pokažejo, kako se uporabljajo na primer prestave. To je osnova, brez katere se ne odpravljajte iz prodajalne.
Vaš prvi izlet z novim kolesom naj bo kratek. Kolesa še niste navajeni, zato morate biti še posebej pozorni. Nimate še »kolesarske kondicije«, zato ne pretiravajte s kilometri in hitrostjo. S prvega izleta se morate vrniti bolj spočiti, kot pa ste bili, ko ste se odpravili. To pomeni, da se vrnete z nasmeškom, ki gre težko z lic. To pa boste dosegli le, če boste izbrali pravo kolo zase, če vam ga bodo prodajalci pravilno nastavili in če boste izbrali pravo, ne predolgo pot.
Čas za prvi servis
Novo kolo je sestavljeno v tovarni ali v servisu prodajalne, kjer ste ga kupili. Kolesarijo pravijo, da je sestavljeno na stojalu. Potem ko boste prekolesarili nekaj deset kilometrov, se vrnite na prvi servis. Ta je pri boljših prodajalcih vedno brezplačen. Zakaj? S kilometri in pod »težo« poganjanja se bodo pletenice zavor in prestav razrahljale, špice obročnikov tudi, mogoče še kak vijak … Ne skrbite, kolo ni zanič, le potrebni so pregled, vijačenje in nastavitev. Po prvem servisu se boste zelo dolgo lahko vozili brez problemov. Če predolgo odlašate s prvim servisom, se zna zgoditi večja škoda in bodo nastali prvi stroški. Tega pa si pri novem kolesu ne želimo, kajne?