Previdno pri kurjenju v naravi
Ob nepazljivem kurjenju v naravi se lahko ogenj hitro razširi na okolico, za kar lahko tudi kazensko odgovarjate. V vetru je kurjenje prepovedano.
Kranj – V zadnjem tednu dni je na Gorenjskem že nekajkrat zagorelo v naravi, dvakrat tudi zaradi človeške nepazljivosti. V sredo je tako manjši travniški požar na Trsteniku z neprevidnim kurjenjem listja pri spomladanskih opravilih povzročil 79-letni domačin, ki ni zavaroval kurišča, tega pa je tudi zapustil, še preden se je prepričal, ali je ogenj sploh popolnoma ugasnil. Požar so sicer pogasili domači prostovoljni gasilci in kranjski poklicni gasilci. Pred tednom dni pa je na Planincah pod Bistriško Planino v občini Tržič krajanu pri kurjenju v naravi ogenj ušel izpod nadzora. Požar je delno pogasil že sam, dokončno pa prostovoljni gasilci iz Bistrice pri Tržiču, Križev in Tržiča.
»Tovrstnih požarov, ki sicer niso povzročili večje nevarnosti, je bilo v zadnjih dnevih že več. Zato pojasnjujemo, da je pri kurjenju v naravnem okolju treba pravilno urediti kurišče in ga nadzorovati ves čas kurjenja, po kurjenju pa ogenj pogasiti in kurišče prekriti še z negorljivim materialom. Kraja tudi ni dovoljeno zapuščati, dokler ogenj ni pogašen in obstaja verjetnost, da material v kurišču – najbolj pogosto listje, veje dreves, stara nepokošena trava in preostal lesen material – ponovno zagori,« ob tem opozarja tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos. In dodaja, da predčasno zapuščanje kurišča ni samo zelo nevarno, ampak v primeru nastanka požara tudi kaznivo zaradi ogrožanja splošne varnosti. Kot je še opozoril, ob vetrovnem vremenu kurjenje v naravi sploh ni dovoljeno.