Priznanje tudi za radovljiško šolo
V okviru republiškega zavoda za šolstvo so v sredo že petnajstič podelili priznanja Blaža Kumerdeja. Med dobitniki priznanj je tudi osnovna šola Antona Janše Radovljica.
V Knjižnici Blaža Kumerdeja na Bledu, Kumerdejevem rojstnem kraju, bodo v sredo, 12. februarja, ob 18. uri odprli razstavo o dobitnikih letošnjih priznanj. Razstava bo na ogled do konca februarja.
Ljubljana – Republiški zavod za šolstvo priznanja Blaža Kumerdeja podeljuje za odlično partnerstvo pri razvoju in uvajanju novosti v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, za nove rešitve s področja razvoja kurikuluma, za ustvarjalne in inovativne metode učenja in poučevanja ter za prispevek inovativnih učnih sredstev in pripomočkov. Letos so podelili pet priznanj, med drugim tudi Osnovni šoli Antona Janše Radovljica.
Kot so pojasnili v obrazložitvi priznanja, strokovni delavci Osnovne šole Antona Janše intenzivno sodelujejo z zavodom za šolstvo. »So pobudniki različnih projektov, ki izhajajo iz njihovih potreb po spreminjanju prakse in vnašanju novosti v vzgojno izobraževalno delo z otroki s posebnimi potrebami. Prvi v Sloveniji so začeli načrtno in sistematično izvajati zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami v delu, kjer je možno prehajanje med programi,« so poudarili in dodali, da šola z dvema projektoma v okviru inovacijskih razvojnih projektov Skriti zaklad aktivno sodeluje pri spreminjanju šolske prakse, posodabljanju vzgojno-izobraževalnih modelov in z inovativnimi vsebinami vnaša v šolski prostor nova spoznanja. Obenem že vrsto let izvajajo vključevanje mladostnikov z zmerno motnjo v duševnem razvoju v delo zunaj šole, s čimer so mladi aktivno vključeni v lokalno okolje ter tako pridobivajo socialne veščine in se usposabljajo za samostojnost. To so kot primer dobre prakse uporabili pri prenovi posebnega programa vzgoje in izobraževanja. Vsi njihovi učenci so vključeni tudi v projekt Bralna pismenost, v okviru katerega se pri učencih trudijo povečati razvoj bralnih spretnosti. Že petnajst let pa izvajajo tudi projekt Poslikava panjskih končnic, ki vključuje učence osnovnih šol iz občin zgornje Gorenjske in učence šol s prilagojenim programom z vse Gorenjske. »Pomemben cilj likovne delavnice je združevati otroke ne glede na njihove razvojne značilnosti, sposobnosti in znanje ter nuditi učencem možnost estetskega in ustvarjalnega izražanja in spoznavanja inovativnih tehnik, obenem pa jim omogočajo spoznavati bogato kulturno dediščino.«
Osnovna šola Antona Janše, so še dodali v obrazložitvi, je s svojo strokovno dejavnostjo veliko prispevala k povezovanju strokovnega dela in izobraževanja učencev osnovnih šol s prilagojenim programom. »Nenehno stremi k izboljšavi uveljavljenih modelov, vnaša sodobne vzgojno-izobraževalne pristope, vključuje številne terapevtske modele in nova spoznanja širi v širši šolski prostor,« so še zapisali.