![](/images/20140207/140209861-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
V Sočiju se začenjajo zimske olimpijske igre
Od danes do 23. februarja bo ruski Soči gostil 22. zimske olimpijske igre, na katerih bo nastopilo tudi šestinšestdeset slovenskih športnikov in športnic, v naši močni reprezentanci pa so tudi favoriti za olimpijska odličja.
Osemindvajset let po tem, ko so v Atenah obudili olimpijsko idejo in organizirali prvo olimpijske igre moderne dobe, je vzklila tudi ideja o zimski različici tega največjega športnega tekmovanja. Do leta 1992 so zimske olimpijske igre potekale v istem letu kot poletne, takrat pa je v veljavo vstopila odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja o zamiku. Lillehammer je tako igre leta 1994 gostil vsega dve leti po Albertvillu. Igre v Sočiju so že 22. po vrsti ter sedme, na katerih nastopa samostojna slovenska odprava. Prej so bili naši športniki vključeni v jugoslovanske reprezentance.
Poleg športnikov, ki bodo nastopali, so v projekt olimpijskih iger v Rusiji vključeni tudi nekateri drugi Gorenjci. Tako za pripravo skakalnic skrbi ekipa naših planiških delavcev, športna direktorica olimpijskega smučarskega središča Roza Hutor pri Sočiju, kjer bo odgovorna za kakovostno pripravo vseh smučarskih površin, pa je Mojca Ogris-Schimberg, sicer doma iz Škofje Loke, ki že tri leta živi v Sočiju.
Da bodo zimske olimpijske igre v Sočiju, je jasno že od začetka julija 2007, ko so na zasedanju Mednarodnega olimpijskega komiteja v Gvatemali člani izbirali med avstrijskim Salzburgom, korejskim Pjong Kongom in ruskim letoviščem Soči. Zmagovalci so postali Rusi, pokrajina Krasnodar ob Črnem morju tik ob meji z Gruzijo pa se je začela pripravljati za največji športni dogodek.
Najdražje zimske olimpijske igre doslej
V mestu, ki je petinpetdeseto največje v Rusiji in je od Moskve oddaljeno več kot tisoč tristo kilometrov, je namreč subtropska klima, bolj kot zimsko središče pa je znano po tem, da tam Rusi in drugi turisti počitnikujejo poleti. Tako so bila potrebna velika vlaganja v infrastrukturo. Tako so za potrebe olimpijskih iger morali zgraditi kar enajst novih športnih objektov, ki so delno ob obali, delno pa v gorah. Prizorišči loči okoli pol ure vožnje oziroma nekaj več kot štirideset kilometrov, zato so morali zgraditi tudi dve olimpijski vasi, eno ob obali in eno blizu gorskega središča Rosa Hutor. V gorski vasi v dobrih dveh tednih pričakujejo blizu tri tisoč športnikov in športnic, okoli dva tisoč pa bo naseljenih v olimpijski vasi ob obali.
Največja dvorana na obali, ki je namenjena hokeju na ledu in sprejme kar dvanajst tisoč navijačev, je tako imenovana Bolshoy Ice Dome in je del kompleksa, v katerem sta še hokejska dvorana Shayba Arena in igrišče za trening. Poleg je še dvorana za curling in tako imenovana Iceberg Skating Palaca, ki je namenjena umetnostnem drsanju in hitrostnem drsanju na kratkih progah. Hitrostnim drsalcem je namenjena tudi Adler Arena.
Marsikaj novega je bilo treba narediti tudi na gorskih prizoriščih. Tako so lani dogradili tekaški in biatlonski center Laura, smučarsko središče Rosa Hutor, smučarsko skakalni center Rus Ski Gorki, sankaški center Sanki pa tudi park za deskanje in smučanje prostega sloga Extreme Park Rosa Hutor.
Čeprav ruski prireditelji zagotavljajo, da so vse to dolgoročne naložbe v ruski turizem, pa je dejstvo, da bodo to daleč najdražje zimske olimpijske igre vseh časov. Nekateri strokovnjaki so izračunali, da naj bi bile dražje celo kot vse dosedanje skupaj. Stroški naj bi znašali več kot petdeset milijard dolarjev. Večina olimpijskih (in potem še paraolimpijskih) objektov je namreč popolnoma nova, povsem na novo pa so zgradili tudi prometno infrastrukturo, ki povezuje olimpijska prizorišča v obalnem in gorskem delu.
Seveda je zato v Rusiji zadnja leta potekala vrsto polemik o upravičenosti olimpijskih iger na tem področju Rusije, prav tako pa so se jim pridružili očitki o podkupovanjih in korupciji, na koncu pa še grožnje s terorističnimi napadi.
Vse to je še povečalo stroške za varnost, saj so organizatorji odločeni, da igre ne bodo le najdražje doslej, ampak tudi veličastne in nepozabne.
Kdo bo prižgal olimpijski ogenj?
Veličastno in nepozabno naj bi bilo že današnje slavnostno odprtje, ki se bo po našem času začelo ob 17. uri, po ruskem pa ob 20. uri. Podrobnosti odprtja so seveda dobro varovana skrivnost, prav tako tudi, kdo bo prižgal olimpijski ogenj. V zadnjih dneh je bilo o tem kar nekaj namigovanj, vendar organizatorji podatke skrbno čuvajo.
Že kar nekaj časa pa je jasno, da bo slovensko zastavo na uvodni slovesnosti nosil kapetan naše hokejske reprezentance Tomaž Razingar. Blejec, ki se je razveselil te časti in pravi, da bo na slovesnosti ponosno nosil slovensko zastavo, bo le eden od šestinšestdesetih športnikov, ki bodo barve Slovenije zastopali v Sočiju.
Najštevilnejša slovenska ekipa doslej
Naša olimpijska reprezentanca bo v Rusiji nastopila kot najštevilčnejša doslej, to pa ravno po zaslugi 25-članske hokejske ekipe. Poleg prvega zvezdnika naše reprezentance Anžeta Kopitarja (Los Angeles Kings), bodo napadalci v naši reprezentanci še Žiga Jeglič in Robert Sabolič (ERC Ingolstadt), Rok Tičar (Kolner Haie), Marcel Rodman (Schwenninger Wilde Wings), Jan Muršak (CSKA Moskva), Jan Urbas (EHC München), Aleš Mušič (Telemach Olimpija), Boštjan Goličič (Briancon), David Rodman (IK Oskarsham), Žiga Pance (HC Bolzano), Tomaž Razinger (Troja Ljungby), Miha Verlič (Telemach Olimpija) in Anže Kuralt (Epinal). Branilci bodo: Blaž Gregorc (HK Pardubice), Žiga Pavlin (Troja Ljungby), Andrej Tavželj (Rouen), Aleš Kranjc (Kolner Haie), Klemen Pretnar (Villach), Mitja Robar (Krefeld Pinguine), Sabahudin Kovačevič (Sary-Arka Karaganda) in Matic Podlipnik (HC Dukla Jihlava). Vratarji bodo: Robert Kristan (HK Nitra), Andrej Hočevar (Epinal) in Luka Gračnar (Redbull Salzburg).
»Res smo veliko dosegli že z uvrstitvijo na olimpijske igre, vendar v Soči odhajamo s ciljem, da se tam znova izkažemo. Kljub močnim nasprotnikom se ne bomo predali, naredili bomo vse, da bomo konkurenčna ekipa,« je ob odhodu v Soči povedal naš hokejski selektor Matjaž Kopitar in dodal, da jih do prve tekme v Rusiji čaka še nekaj skupnih treningov, vmes pa bodo igrali še pripravljalno tekmo z Avstrijci.
Naše hokejiste prvi nastop nato čaka v četrtek, 13. februarja, ob 13.30 po našem času, ko se bodo na uvodni tekmi pomerili z gostitelji olimpijskih iger Rusi. Drugo tekmo bodo odigrali v soboto, 15. februarja, ko se bodo ob 9. uri pomerili z reprezentanco Slovaške, tretjo pa nato takoj v nedeljo ob 13.30, ko bodo prekrižali palice še z ekipo ZDA. Prva ekipa iz vsake od treh skupin se bo neposredno uvrstila v nadaljevanje tekmovanja, prav tako skupaj (po statistiki) najboljša drugouvrščena ekipa iz ene skupine. Preostalih osem ekip bo igralo med seboj, glede na uvrstitev iz predtekmovanja, izpadle pa bodo poražene ekipe. Tako vsako moštvo čakajo najmanj štiri tekme.
»Gotovo je nastop na olimpijskih igrah zame in še za koga od nas vrhunec kariere, čeprav upam, da to ne bodo zadnje olimpijske igre, na katerih bom nastopal. Čudež se je zgodil že z uvrstitvijo na olimpijski turnir, sedaj pa nas čaka še korak naprej. Moja želja je, da vsaj enkrat zmagamo. Vemo, kakšne nasprotnike imamo, zato računamo, da bi bili lahko uspešni vsaj na četrti tekmi, ki bo veliko pomenila,« je pred odhodom v Soči povedal eden od najpomembnejših mož v naši ekipi, vratar Robert Kristan. »Vsi smo komaj čakali, da pride dan, ko odpotujemo v Soči, in vsi komaj čakamo, da igramo prvo tekmo,« je še povedal izkušeni tridesetletni Jeseničan Kristan, ki to sezono igra v Nitri na Slovaškem, zato dobro pozna tudi naše druge nasprotnike: »Pred odhodom so mi klubski soigralci povedali, da upajo, da na tekmi proti njim ne bom imel ravno svojega dneva!«
Močna ekipa gorenjskih smučarskih tekačic
Na to, da bodo na olimpijskih igrah v Sočiju imele svoj dan oziroma svoje najboljše dneva, pa še kako računajo naše smučarske tekačice, ki zadnja leta precej prednjačijo pred sotekmovalci. Tako jih je norme za nastop na olimpijskih preizkušnjah doseglo kar pet, prav vse pa so trmaste Gorenjke, ki uživajo v enem najbolj težaških zimskih športov. Katja Višnar, Alenka Čebašek in Nika Razinger so članice TSK Bled, Vesna Fabjan in Barbara Jezeršek pa TSK Merkur Kranj.
Glede na zadnje letošnje rezultate imata največ možnosti 28-letna Besničanka Vesna Fabjan in 29-letna Blejka Katja Višnar, seveda pa so tudi 24-letna Alenka Čebašek iz Sela pri Bledu, 30-letna Nika Razinger z Bleda in 27-letna Kranjčanka Barbara Jezeršek, obljubile, da se bodo v Sočiju borile po svojih najboljših močeh.
»Cilje za Soči sem si postavila že pred sezono, čeprav o številkah in mestih ne maram govoriti. Medalje so tri, tekmovalk v svetovnem vrhu je kar nekaj in tista, ki bo najbolje pripravljena, ki bo imela največ sreče, bo na zmagovalnem odru. Mislim, da sem se sposobna uvrstiti v finale, od tam naprej pa je mogoče prav vse,« je pred odhodom v Soči povedala Vesna Fabjan, ki je prek kratkim že stala na zmagovalnih stopničkah tekem svetovnega pokala v poljski Szklarski Porebi, kjer je na tekmi svetovnega pokala v sprintu zasedla tretje mesto. Minuli konec tedna je bila v Dobbiachu sedma, Katja Višnar pa je osvojila šesto mesto. Dekleta so skupaj s trenerji in drugimi spremljevalci že v Sočiju, saj jih že v prihodnjih dneh čakajo prve tekme.
Naši skakalci med favoriti
Glede na zadnje sezone, zlasti pa letošnja tekmovanja, so med favoriti za odlična na olimpijskih igrah zagotovo naši smučarji skakalci. V reprezentanci, ki jo sestavljajo Peter Prevc, Robert Kranjec, Jernej Damjan, Jurij Tepeš in Jaka Hvala, sta zagotovo najmočnejši orožji trenerja Gorana Janusa prav gorenjska orla, člana kranjskega Triglava Peter Prevc in Robert Kranjec. »O tem, ali bom osvojil kolajno in kakšna bo, sploh ne razmišljam. Želim si le, da bi dobro skakal in da bi se zdrav vrnil domov,« je pred odhodom povedal trenutno drugi skakalec v svetovnem pokalu Peter Prevc iz Dolenje vasi. Podobno razmišlja tudi izkušeni 32-letni Robert Kranjec: »Zadovoljen bom, če mi bodo uspeli dobri skoki. Nivo skakanja se iz tekme v tekmo dviguje in upam, da bodo v Sočiju takšne razmere, da bom lahko na tekmi užival in skakal po najboljših močeh.« Smučarje skakalce prva preizkušnja čaka že jutri, ko bodo ob 17.30 na sporedu kvalifikacije na srednji skakalnici, prva tekma pa bo v nedeljo ob 18.30.
Seveda so v Sočiju na svoj prvi nastop na olimpijskih igrah pripravljene tudi smučarske skakalke. Slovenijo bodo zastopale Katja Požun, Špela Rogelj, Eva Logar in Maja Vtič.
Prav tako bodo nastopili tudi trije naši nordijski kombinatorci: Marjan Jelenko, Gašper Berlot in Tržičan Mitja Oranič.
Pogledi uprti v Tino Maze
Če so zadnja leta na olimpijske igre z veliko upanja na uspeh odhajali alpski smučarji in smučarke, so letos pričakovanja precej manjša. To ne velja za eno prvih favoritinj in zmagovalko lanskega svetovnega pokala Tino Maze, ki v Sočiju želi potrditi naslov najboljše na svetu vsaj v kateri od smučarskih panog. Manj možnosti za uspeh imajo druge naše smučarke, čeprav tudi Maruša Ferk z Blejske Dobrave in Katarina Lavtar iz Radovljice upata, da jima bo prav v Sočiju uspel najboljši rezultat sezone, če že ne kariere. V slovenski ženski ekipi je še Ilka Štuhec.
Tudi postava naših alpskih smučarjev šteje zgolj štiri člane. Tržičan Rok Perko se bo skušal dokazati v hitrih disciplinah, Triglavan Mitja Valenčič bo nastopil v slalomu, naša predstavnika v Sočiju pa bosta še Žan Kranjec in Klemen Kosi.
Prva disciplina alpskih smučarjev bo smuk za moške, ki bo na sporedu že to nedeljo, 9. februarja, ob 8. uri.
Med smučarji prostega sloga bo Slovenijo zastopal Filip Flisar, ki v Soči potuje v ponedeljek, saj ga natopi čakajo šele v prihodnjem tednu.
Biatlonci začenjajo nastopati že jutri
Že jutri s prvim nastopom, sprintom, začenjajo tekme biatlonci, zato je naša ekipa biatloncev, v kateri je edina ženska Teja Gregorin (prvi nastop jo čaka v nedeljo), v Soči odpotovala že konec januarja. Kot sporočajo iz našega tabora, se tekmovalci in spremljevalci dobro počutijo, Jakov Fak, Klemen Bauer, Janez Marič, Peter Dokl in Simon Hočevar pa so pripravljeni tako na posamične kot na ekipno tekmo.
Več adutov med deskarji
Medtem ko iz Sočija prihajajo novice, da se je na treningu poškodovala Cilka Sadar, ki zato ne bo nastopila v disciplini slope style, vprašljiv pa je tudi njen nastop v snežnem kanalu, bo od Slovencev v krosu nastopil Matija Mihič, prav tako pa sta na prizorišču že Tim Kevin Ravnjak in Jan Kralj.
Deskarji v alpskih disciplinah se v Rusijo odpravljajo šele prihodnji četrtek, saj jih tekme čakajo šele v zadnjem delu iger. V ekipi so Rok Flander iz Dragočajne, Izidor Šušteršič iz Medvod, Žan Košir iz Tržiča in Rok Marguč. Čeprav od naših po kolajnah lahko posežejo prav vsi, pa je, glede na uspešno sezono, med favoriti zagotovo Tržičan Žan Košir. »Na olimpijske igre se trenutno pripravljam v Nemčiji in se ukvarjam predvsem s taktiko za tekmo. Sem v situaciji, ko mi za dober dosežek ni treba odpeljati svojih najboljših voženj, saj sem na treningu brez težav že celo sezono korak pred konkurenco. Je pa moj slog deskanja bolj tvegan, zato sedaj razmišljam, da bi stopil korak nazaj in se raje posvetil zanesljivi vožnji, saj za uvrstitev na stopničke potrebujem deset dobrih voženj, ne eno ali dve sanjski. Moj cilj ostaja nespremenjen, kar je dvakrat uvrstitev do petega mesta. To pa bi pomenilo izboljšanje 6. mesta iz Vancouvra,« pravi Žan Košir.