Marijan Ribnikar (ob skladišču hlodovine na domačem vrtu): »Pri nas je za rast gozda zelo dobra zemlja. Gozdno drevje raste hitro, celo prehitro, zato je tudi bolj občutljivo na naravne ujme.«

Veter podrl tisoč »kubikov« drevja, a tudi žled veliko

V gozdovih Štrukljeve kmetije v Srednji vasi pri Goričah je veter 11. novembra lani polomil okrog tisoč kubičnih metrov drevja, kar predstavlja sedemletni možni letni posek. Ko so slabo polovico »podrtije« že pospravili, jih je minuli konec tedna prizadel še žled, ki jim je po prvi oceni v mlajših sestojih poškodoval petino drevja.

Na Ribnikarjevi kmetiji obdelujejo deset hektarjev lastne in pet hektarjev najete kmetijske zemlje ter gospodarijo z osemindvajsetimi hektarji gozdov. Redijo okrog sedemdeset goved, glavni vir dohodka je prireja mleka.

»Ko nam je žled že pred leti uničil trideset let star gozd, sem spoznal, kako pomembno je, da je sestoj pravilno razredčen. Odtlej naprej sestoje intenzivno redčim. Ugotavljam, da je takšen sestoj ob naravnih ujmah bolj stabilen in da je prej (že v osemdesetih letih) ekonomsko dozorel, torej primeren za posek.«

»Moji predniki so bili dobri gospodarji. Ko sem gradil hlev, sem posekal šop tridesetih smrek, dolgih štirideset metrov, od katerih je vsaka imela v povprečju osem kubičnih metrov lesa,« pravi Marijan in poudari, da si tudi sam prizadeva, da bi z gozdom dobro gospodaril.

Srednja vas – »To je bilo grozno. V gozdu je pokalo kot na fronti,« se novembrskega vetroloma spominja go­spodar Marijan Ribnikar in poudarja, da ne on in ne njegov 88-letni oče ne pomnita, da bi jim veter kdaj povzročil takšno škodo. Tokrat je delal škodo v pasovih, najbolj je polomil smrekove gozdove, med drugim je močno prizadel tudi gozd, ki so ga imeli za rezervo. Približno tretjino dreves je izruval, ostale je odlomil na različni višini od tal ali jih razklal. »Sanacije« so se lotili takoj, najeli so izvajalca in mu zaupali dela v bolj poškodovanih sestojih, v parcelah, kjer so poškodovana drevesa bolj razpršena, bodo delo opravili sami. »Doslej smo pospravili nekaj manj kot polovico »polomije« in če bo v bližnji prihodnosti le še kaj primernega vremena, ni bojazni, da lesa ne bi pospravili do konca aprila, ko je po generalni odločbi zavoda za gozdove tudi skrajni rok,« je še pred novo ujmo – žledolomom pripovedoval Marijan in dodal, da januarja zaradi razmočenih tal niso mogli voziti lesa iz gozda, saj bi sicer preveč poškodovali vlake in ceste.

Čeprav je po vetrolomu na Gorenjskem večja ponudba lesa kot običajno, s prodajo nimajo težav, vendar pa je, kot pravi Marijan, drevje treba pravilno krojiti, da je izkoristek čim boljši. »Škoda je zaradi vetroloma dvojna – izkoristek lesa je manjši in še strošek spravila je večji. Pri rednem poseku je le od 10 do 15 odstotkov manj vrednega celuloznega lesa, tokrat, ob spravilu po ve­trolomu, ga je bistveno več – od 20 do 30 odstotkov. Če bi ta les lahko sekali sedem let, vsako leto po 150 kubičnih metrov, kot je letni etat, bi delo lahko opravili sami, zdaj, ko je treba v kratkem času pospraviti okrog tisoč »kubikov« lesa, smo morali za to najeti izvajalca.«

Pri Štruklju, kjer so pred leti prejeli tudi priznanje zavoda za gozdove za skrbnega lastnika gozda, po­skušajo v poškodovanih gozdovih čim prej vzpostaviti gozdni red, tako že iščejo ponudnika, ki bi veje in lesne ostanke spravil iz gozda in iz njih naredil sekance. »Veje je treba spraviti iz gozda zato, ker iglice močno zakisajo zemljo,« pojasni Marijan in doda, da v drugem ali tretjem letu po vetrolomu lahko pričakujejo »napad« lubadarja, saj je veliko drevja oslabelega ali brez iglic. Kako močan bo »napad«, bo odvisno tudi od tega, ali bodo lastniki na širšem območju pravočasno pospravili poškodovano drevje in kvalitetno opravili delo in kakšne bodo vremenske razmere. Žledolom je nova okoliščina, ki jo bodo morali upoštevati. »Gozdove sem si površno že ogledal, škoda je predvsem v mlajših sestojih dreves, debeline do petindvajset centimetrov. Po­škodovana je približno pe­tina dreves. Na tleh je veliko vrhov, dolžine od tri do deset metrov,« pravi Marijan in dodaja, da bo po natančnejšem pregledu gozdov treba oceniti, ali bodo drevje lahko pospravili sami ali bodo tudi za to morali najeti izvajalca.

Pri obnovi gozdov bodo dali poudarek naravnemu pomlajevanju, le na parceli, kjer je padlo devetdeset odstotkov vsega drevja, bodo spomladi morali posaditi okrog tisoč sadik. »Mlade sestoje je zelo težko »spraviti gor«, glavni krivec za to je srnjad, ki požre vršičke mladih smrekic, predvsem pa jelke, ki je sicer bolj stabilna od smreke, a je je vse manj. Srnjadi je desetkrat preveč,« meni Marijan in poudari, da v sestojih, kjer prevladuje smreka, »forsirajo« hrast, javor, gaber in druge listavce, saj želijo doseči, da bi delež listavcev povečali na trideset odstotkov in s tem tudi okrepili stabilnost se­stojev. V polovici mladih sestojev jim je to že uspelo.

»Ata mi je večkrat rekel: če nimaš nobenega dela, pojdi v gozd, tam ga je vedno dosti. V gozdu je res vedno dovolj dela. Če samo smrekici z dvema vrhovoma enega odrežeš, narediš nekaj koristnega. Včasih je bila pomembna le količina lesa, zdaj se daje vse večji poudarek kakovosti, a za to je treba tudi kaj narediti. Tako kot sadno drevje je tudi gozdno drevje treba negovati,« pravi Marijan, ki je s storitvami zavoda za gozdove zadovoljen, a hkrati je prepričan, da bi se delo zavoda dalo racionalizirati. »Lastnik, ki se z gozdom preživlja, bi lahko sam označil drev­je za posek, saj ni bojazni, da bi sekal sebi v škodo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 7. februar 2016 / 22:42

S severne strani

Viševnik (2050 m) – Obisk enega najbolj obiskanih dvatisočakov pri nas. Zakaj? Zato, ker je za povprečnega planinca vzpona za slabi dve uri. Tokrat se bomo nanj podali s severozahodne strani.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 7. februar 2014 / 18:18

Ne izdajajo skladb kot po tekočem traku

Pevka, harmonikar, kitarist, baritonist in basist, trobentač, klarinetist in saksofonist so zasedba, ki sliši na ime Veseli Svatje.

Razvedrilo / petek, 7. februar 2014 / 18:00

Strast do roka ostaja

Kranjska rock zasedba Skarabej prav gotovo sodi med skupine z najdaljšo glasbeno kilometrino pri nas.

Domžale / petek, 7. februar 2014 / 07:00

Marjanu Gorzi športno priznanje

Marjan Gorza z Brega ob Kokri je v Domžalah dobil športno priznanje za življenjsko delo.

Gospodarstvo / petek, 7. februar 2014 / 07:00

V Iskratelu ob delo še devetdeset delavcev

Pred skoraj letom so v kranjskem Iskratelu začeli reorganizacijo poslovanja, ki zajema tudi zmanjšanje števila zaposlenih. Lani so odpustili osemdeset sodelavcev, cilj je bil 120, sedaj glavni direkto...

Kronika / petek, 7. februar 2014 / 07:00

Pila in vozila

Lesce – V leškem krožišču se je ta teden 33-letna Radovljičanka z avtomobilom prevrnila na bok. Policisti so ugotovili, da je vozila pod vplivom alkohola (1,38 mg/l). V nesreči se je povzročiteljic...