Drolec na nezdružljivih funkcijah
Komisija za preprečevanje korupcije komendskemu županu Tomažu Drolcu očita, da še vedno zaseda nezdružljivo funkcijo predsednika nadzornega sveta PCK Upvin. Drolec odgovarja, da je z nje odstopil že septembra 2010, realizacija odstopa pa da je prepuščena upravi družbe.
Komenda – Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v torek v obvestilu javnosti opozorila, da se župan občine Komenda Tomaž Drolec kljub njenemu pozivu pred dobrimi tremi meseci še vedno ni odrekel eni od nezdružljivih funkcij, ki jih zaseda – ali predsednika nadzornega sveta gospodarske družbe PCK Upvin ali pa poklicnega župana. To bi moral urediti do 8. januarja, česar pa Drolec ni storil, ugotavljajo na komisiji, ki ji župan ni posredoval niti dodatnih pojasnil. Drolec odgovarja, da je obvestilo KPK nekorektno in zavajajoče ter »predstavlja obliko neupravičene gonje proti instituciji in osebi župana Občine Komenda«.
Iz pojasnil KPK je razvidno, da Drolec opravlja poklicno funkcijo župana že od začetka leta 1999, predsednik nadzornega sveta gospodarske družbe PCK Upvin pa je postal leta 2008. Pri tem je KPK vnovič opozorila na pomanjkljivost trenutnega protikorupcijskega zakonodajnega okvira v Sloveniji, ki ne omogoča odpoklica županov oziroma drugih neposredno voljenih funkcionarjev zaradi kršitev predpisov.
Drolec je pojasnil, da je že 9. septembra 2010, po sprejetju Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, podal odstopno izjavo iz nadzornega sveta Poslovne cone Komenda in tudi iz nadzornega sveta PCK Upvin, o čemer je KPK tudi obvestil in ji zadevo obširno razložil. »Očitno pa je, da KPK ignorira zakonsko določene postopke o tem, kdo je kompetenten za realizacijo sprememb v registru. Za to moram ob tem povedati, da je za spremembo v registru pristojna in odgovorna edino uprava družbe. Ta pa v mojem primeru tega ni realizirala,« je razložil Drolec.
Direktor PC Komenda Matic Romšak je sporočil, da so KPK že 16. septembra pojasnili, da se nadzorni svet že dalj časa ne sestaja in da je v preoblikovanju, saj so podali odstopne izjave vsi trije člani, vendar njihova razrešitev ni bila izvedljiva zaradi nedosegljivosti predstavnikov drugega lastnika družbe PCK Upvin – družbe Candor. Kot je še dodal, bo moral zato vsak član nadzornega sveta v odstopu na lastno iniciativo urediti izbris v Sodnem registru, k čemer jih bodo tudi pisno pozvali. Vsem članom nadzornega sveta je sicer v letu 2013 že prenehal petletni mandat, je še razložil Romšak.
KPK je sicer že konec lanskega leta Drolcu očitala tudi nedovoljeno pridobitno dejavnost v podjetju PC Komenda, s katerim je imel sklenjeno podjemno pogodbo za svetovanje, za kar je prejemal 1500 evrov mesečno, pri tem pa je opustil dolžno ravnanje, ker komisije ni zaprosil za dovoljenje. Ker bi po mnenju KPK to delo moral prvenstveno opravljati v funkciji župana, naj bi si tako nezakonito pridobil 36.000 evrov premoženjske koristi.