Mladi bodo spet pisali
Volbankova ustanova Pisana p(r)omlad se imenuje po zavednem koroškem Slovencu, zdravniku dr. Jožetu Volbanku, ki je bil rojen septembra leta 1897 v okolici Dobrle vasi/Eberndoprf v Podjuni. Po plebiscitu je postal moteč za nemške zmagovalce, zato je za svoj novi dom izbral Kranjsko Goro, kjer je bil zdravnik do smrti februarja leta 1981. Del svojega premoženja je zapustil kot pomoč koroški šolajoči mladini oziroma Združenju staršev na slovenski gimnaziji, ki je leta 2008 ustanovilo Volbankovo ustanovo.
Če kaj prispeva k ohranjanju slovenščine na Koroškem, k pomoči nadarjenim otrokom in k zavedanju o pomenu pomoči učiteljev, potem je to pisanje. Tega se zaveda Volbankova ustanova, ki deluje pri Združenju staršev dijakinj in dijakov Slovenske gimnazije v Celovcu in pomaga pri organizaciji literarne, glasbene in drugih kulturnih dejavnosti Slovencev na Koroškem. Ustanova tudi letos v sodelovanju s Krščansko kulturno zvezo in s Slovensko prosvetno zvezo razpisuje natečaj v pisanju pod geslom Na dan z besedilom. Rok za oddajo izdelkov je 21. marec, sklepna prireditev s podelitvijo nagrad (posebno darilo bo prejel vsak, kdo bo poslal besedilo – op. p.) pa bo 23. maja v teatru deželnega studia avstrijske radio-televizije ORF v Celovcu. Predsednica žirije je Andreja Jezernik.
Organizatorji natečaja pričakujejo tudi letos velik odziv, saj mladi želijo ustvarjati. Na lanski natečaj je prišlo skoraj 1000 besedil 536 avtorjev, ki jih ocenjevalna žirija komaj zmore oceniti in bi zato po mnenju člana žirije Tomaža Ogrisa kazalo razmišljati o predhodnem izboru besedil. Dr. Miha Vrbinc, ravnatelj Slovenske gimnazije v Celovcu, ki je vsebinski vodja natečaja, je povedal, da so pravila igre letos nekoliko drugačna. Za štiri starostne skupine so letos predpisane teme, o katerih bodo udeleženci natečaja lahko pisali v literarnih oblikah pisanja ali pa v neliterarnih, kot so poročila, predstavitve, intervjuji in oblike pisanja, v katerih osebno mnenje avtorja ni v ospredju. Letos bodo posebej nagrajena tudi besedila v narečju. Najmlajši bodo pisali o letnih časih, malo starejši o športu in vesolju, najstarejšim, do 25 let, pa je ponujena tema z naslovom Dober dan. Dr. Teodor Domej s koroškega deželnega šolskega urada je povedal, da je natečaj priložnost za sodelovanje med šolami, učenci in učitelji, ki morajo pomagati učencem. Uspeh učenca je tudi njihov uspeh. Vsak, ki piše, to sicer počne predvsem zase, vendar želi, da je njegov izdelek objavljen. Zato kaže spodbujati objavo izdelkov s tega in tudi drugih koroških literarnih natečajev, je menil Martin Kuchling s Krščanske kulturne zveze.