Nov direktor Acronija
Glavnega direktorja Slavka Kanalca je zamenjal njegov dosedanji pomočnik Blaž Jasnič. Kanalec je prevzel funkcijo izvršnega direktorja za tehnologijo celotne skupine SIJ v Ljubljani.
Za Acronijem je težko poslovno leto. Lanski prihodki so v primerjavi z letom prej padli za dvanajst, proizvodnja za osem odstotkov. Kljub temu so iz poslovanja dosegli tri milijone evrov dobička, čisti poslovni izid je na račun investicij negativen.
Acroni je član skupine SIJ – Slovenska industrija jekla, ki je pred tednom dobila novo vodstvo. Tibor Šimonka, ki je jeklarsko družbo vodil od leta 2002, je skupaj s članom uprave Viacheslavom Korchaginom odstopil, nadomestila sta ga Anton Chernykh kot predsednik uprave in Igor Malevanov kot član uprave. V ponedeljek so sledile še spremembe v Acroniju. Dosedanji glavni direktor Slavko Kanalec, ki je Acroni vodil zadnjih šest let, je prevzel funkcijo izvršnega direktorja za tehnologijo celotne skupine SIJ. Na njegovo mesto pa je Chernykh imenoval Blaža Jasniča, dosedanjega asistenta glavnega direktorja. Kakšna bo nadaljnja pot razvoja skupine in jeseniškega Acronija, zaenkrat ni znano, neuradno si ruski lastniki po letih velikih investicij želijo racionalizacije in višjih dobičkov.
Toliko bolj so znani lanski rezultati, o katerih smo se s Slavkom Kanalcem pogovarjali pred tedni, ko menjave na vrhu še niso bile na obzorju. Acroni je lansko poslovno leto začel z zagonom velike investicije v valjavsko ogrodje za valjanje plošč v vroči valjarni. »Brez investicije bi o novih kupcih lahko le sanjali, z njo smo letos lahko prebrodili težko situacijo,« je povedal Kanalec. Svetovna jeklarska kriza je imela tudi lani viške kapacitet, zato se med jeklarji odvija strašen boj. Acroni si boljši del pogače reže na račun izdelkov, ki jih naredijo v izredno kratkem času po specifikaciji kupca. Čeprav svetovni trg pri nerjavni debeli pločevini nazaduje, so na Jesenicah obdržali nivo proizvodnje. Proizvodnjo specialnih konstrukcijskih jekel so povečali kar za šestdeset odstotkov. Kljub vsemu proizvodnja ni bila optimalno zasedena.
Kljub vsemu je Acroni lani poslovno leto zaključil s tremi milijoni evrov dobička iz poslovanja (leto prej milijon evrov izgube), kar Kanalec ocenjuje za zelo dober rezultat, saj mnogi velikani po Evropi zapirajo cele tovarne. Tudi na Jesenicah je zaposlenih v jeklarni vedno manj. V primerjavi z letom 2008 je 400 manj sodelavcev, število se je sedaj ustavilo pri 1200. »Vsako leto opravimo investicijo v avtomatizacijo proizvodnje, zato je tudi zmanjševanje števila zaposlenih nujna posledica,« je povedal Kanalec.
Slavko Kanalec je še napovedal investicijo v novo linijo za toplotno obdelavo plošč, ki bo predvidoma začela obratovati prihodnje leto. Investicija je vredna med trideset in petintrideset milijoni evrov, v Acroniju pa ne bodo več poznali enostavnih izdelkov.