S platna v steklo
V ponedeljek so v Muzeju Občine Šenčur odprli likovno razstavo akademskega slikarja Draga Bušića iz Zagreba in oblikovalke stekla in vitrajev Lene Šajn z naslovom Ti in jaz, skupaj riševa ta čas.
Že pomenljiv naslov razstave nam razkriva, da se tokratna gosta v osrednji šenčurski galeriji, akademski slikar Drago Bušić in oblikovalka stekla in vitrajev Lena Šajn dobro poznata in sta v preteklosti tudi že skupaj razstavljala. »Od najine prve skupne razstave je sicer že minilo nekaj let in tudi tokrat sem za sodelovanje prosila Draga, s katerim se sicer poznava že štirideset let in poznava delo drug drugega,« je povedala Lena Šajn, ki je aktualno razstavo v galeriji šenčurskega muzeja tudi postavila.
Akademski slikar Drago Bušić, letos bo praznoval življenjski jubilej osemdeset let, živi in dela v vasi Gorica v Hercegovini, v Zagrebu in Novem mestu. V svojem ustvarjalnem opusu se izraža v različnih umetniških tehnikah in oblikah, saj je prepoznaven tudi kot avtor mnogih spomenikov, mozaikov, reliefov in vitrajev. »Z Dragom so me pred leti povezale življenjske poti, saj se je poročil z mojo najboljšo prijateljico, ki sem ji bila tudi poročna priča. Vsako poletje se oglasim pri njem v Hercegovini,« razloži Lena Šajn in dodaja: »Zelo dobro sva se ujela v pogovorih o umetnosti. Pri njem občudujem tisto, česar sama nimam. Če sem jaz eruptiven človek in se vselej s celim telesom zakadim v nove delovne zmage, je on v razmišljanju zelo študiozen in analitičen. Preprosto živi umetnost kot tako in je široko razgledan v književnosti, likovni teoriji, slikarstvu …«
Lena Šajn je po izobrazbi industrijska oblikovalka in se je na svoji ustvarjalni poti srečevala z različnimi poklicnimi izzivi. Pred leti je vstopila med samostojne ustvarjalce v kulturi na področju fotografije in grafičnega oblikovanja, kasneje pa je bila prva v Društvu oblikovalcev Slovenije, ki se je lotila oblikovanja stekla in vitrajev. Njena dela lahko vidimo v več slovenskih cerkvah, hotelih, vitraji, grafike in slike pa krasijo tudi številne domove doma in v tujini.
Na tokratni razstavi je na ogled okrog dvajset Bušićevih slik v tehniki akril na platnu, večinoma z abstraktno tematiko ter deloma v realistični maniri. Razstava je zasnovana v duhu spoštovanja likovne govorice hrvaškega slikarja, saj se Lenine fuzije stekla stapljajo z Dragovimi podobami na platnu. »Ko sem imela pred seboj slike, sem poskušala njegov likovni jezik izraziti v drugem materialu, v tem primeru steklu. V svojih delih sem iskala vzporednice z njegovimi.« Pred nami se tako abstraktne podobe kamnite hercegovske krajine odražajo tudi v steklenih skulpturah, ki jih je pod slike na železnih konstrukcijah postavila Šajnova. Te so kot odprte knjige, ribe, jadra … Dela tako dihajo drugo z drugim v harmoničnem prepletu. Ob tem Šajnova predstavlja tudi nekaj svojih platen malega formata. Razstava bo v Muzeju občine Šenčur na ogled do 2. februarja.