Obvezno vodenje knjigovodstva
Kmečka gospodinjstva, ki so dve leti zapored presegla prag 7500 evrov dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, morajo obvezno voditi knjigovodstvo.
Kranj – Zakon o dohodnini določa, da morajo člani kmečkega gospodinjstva, ki so v dveh zaporednih predhodnih davčnih letih z osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnostjo presegli mejo 7500 evrov povprečnega skupnega dohodka, določiti nosilca dejavnosti in ugotavljati davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov ali dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov. Prva kmečka gospodinjstva bodo na podlagi te zakonske določbe morala začeti voditi obvezno knjigovodstvo za davčne namene z letošnjim letom, knjigovodstvo pa bodo morala voditi vsaj pet let. Pri vodenju knjigovodstva bodo morala spoštovati določbe zakona o gospodarskih družbah, ki se nanašajo na podjetnike, pravilnik o poslovnih knjigah in drugih davčnih evidencah za fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, splošne slovenske računovodske standarde ter še posebej računovodske standarde za male samostojne podjetnike posameznike.
Da bi kmečka gospodinjstva pa tudi računovodski servisi, kmetijski svetovalci in vsi drugi, ki jim bodo pri tem pomagali, lažje prešli na obvezno vodenje knjigovodstva, je ministrstvo za kmetijstvo in okolje pripravilo uporabniška navodila, ki vsebujejo tudi enoten kontni načrt. Navodila sta že oktobra predlani izdelala Zveza računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, ministrstvo za kmetijstvo in okolje pa jih je potlej skupaj z ministrstvom za finance in davčno upravo dopolnilo v skladu s spremenjenimi davčnimi predpisi.
Navodila vključujejo več vsebinskih poglavij, med drugim strokovna pravila za vodenje računovodstva na kmetijah, povezovanje kontnega računa za vodenje računovodstva na kmetijah s kontnim načrtom FADN, predstavitev načrtno izbranih istovrstnih poslovnih dogodkov na kmetiji in njihovo računovodsko knjiženje, sestavljanje predpisanih računovodskih izkazov in davčni obračun. Navodilo tako vključuje primere knjiženja za zasaditev jablan (sadnega drevja) in pridelek jabolk, za vzrejo prašičev, za krave molznice, za uporabo lastnih kmetijskih pridelkov za krmo živali, za pšenico, ki je posejana v enem letu, požeta pa v drugem ...