Naravna nega z babičino kozmetiko
Pri založbi Modrijan je pred novim letom izšla knjiga Babičina kozmetika, ki jo je napisala Mihaela Pichler Radanov iz Radovljice. Nekdanja urednica revije Golf, solastnica potovalne agencije, sicer pa sociologinja in ljubiteljica narave ter vsega lepega, je pred leti zbolela in takrat je ugotovila, da ji noben industrijsko izdelani kozmetični pripravek ne ustreza več.
Prisiljena se je bila zateči k naravni kozmetiki in spomnila se je, da je njena babica uporabljala kremo, ki jo je sama izdelovala. Tako je tudi Mihaela prvič sama izdelala svojo kremo. Spomnila se je tudi na babičino knjižico receptov za izdelavo domače kozmetike, poleg krem so bili v njej tudi recepti za mila. Preskušala je nove in nove, s pridobljenimi izkušnjami pa je začela ustvarjati tudi svoje, med drugim tudi za mešanice masažnih olj, tinktur, soli za pilinge in solnih kopeli. Nabralo se jih je toliko, da si je zaželela svoje znanje deliti še z drugimi. Poleg omenjenega priročnika, ki ga je napisala, prireja tudi tečaje izdelovanja naravne kozmetike po lastnih in babičinih receptih. Z natančnim postopkom izdelave mila ali kreme se lahko seznanimo že kar iz knjige. Ne potrebujemo posebnih prostorov in naprav. Prav vso naravno kozmetiko, tako pravi avtorica, lahko pripravimo v domači kuhinji in z običajno kuhinjsko posodo.
Mila – da bi jih pojedel!
Različna olja v domačih milih dajejo različno barvo in različno strukturo. Vsa so lepo oblikovana in prijetno dišijo, poleg tega pa so videti zelo okusna in bi jih človek kar nesel v usta. Na pogled se razlikujejo po barvi in po teksturi, nekatera so popolnoma gladka, druga bolj groba. Včasih jim za okras doda posušene cvetove ali cvetne liste različnih rastlin. Nekaterim milom dodaja tudi sol, takšno se imenuje solno milo in po zagotavljanju Mihaele Pichler je to milo najboljše za kuhinjo, saj sol odstranjuje neprijetne vonjave z naših rok, na primer po ribah ali česnu. Solna mila so primerna tudi za tiste, ki imajo težave s potenjem, saj odstranjujejo glivice in bakterije. Morda bi kdo pomislil, da izsušujejo kožo, vendar ne: vsebujejo namreč celo osem odstotkov maščobe. Več kot toliko maščobe v milu bi pomenilo, da pri uporabi postanejo sluzasta in se hkrati zelo hitro porabljajo. V Mihaelini zbirki so še mila, ki vsebujejo sojino in sončnično olje, mila s kokosom, sivkinim hidrolatom (nastane pri pripravi eteričnega olja), eteričnim oljem sivke in sivkinimi cvetovi. Pa tudi mila z oljčnim in kokosovim oljem ter posušenimi cvetovi fuksije in eteričnim oljem pomaranče. In še bučno ter kokosovo milo z eteričnim oljem nageljnovih žbic ter s koščki nageljnovih žbic. In še in še …
Za nego in zdravje
Vse industrijske kreme vsebujejo poleg olja še vosek in vodo. Vendar ko se voda vmeša v olje, se začnejo v njem nabirati bakterije in kremi morajo nujno dodajati konzervans. »A zakaj bi svoji domači kozmetiki dodajali konzervanse, če to ni potrebno?« se sprašuje moja sogovornica in se zato raje odloča za izdelavo oljnih mešanic, ki imajo daljši rok uporabe – do pet let – in ne vsebujejo konzervansov. »O oljnih mešanicah nekateri menijo, da so mastne, vendar to ni nujno,« zagotavlja Mihaela. Prava kombinacija olj in njihova razmerja dajo mešanici želene lastnosti. Oljne mešanice kožo ščitijo in negujejo ter so tako uporabne tako poleti kot zaščita pred soncem in vetrom, kot tudi pozimi v mrzlem in suhem vremenu. Vendar pa pri njihovi uporabi ne smemo pozabiti kože pred nanosom navlažiti z vodo! To je pomembno zaradi tega, da se olje lažje vpije v kožo. Gotovo ste se tudi vi že kdaj poleti namazali z oljem in opazili, da je kljub temu koža ostala suha – ker je pred tem niste navlažili.
Po sestavine ni treba daleč
Pri pripravi domačih krem potrebujemo veliko različnih osnovnih olj in tudi eteričnih olj. Od osnovnih sestavin tu omenimo karitejevo maslo, kokosovo, oljčno, mandljevo olje, lanolin, jojobovo olje, sončnično olje, pa kakavovo maslo, ricinusovo in palmovo olje … Izmed eteričnih olj pa je najpogosteje uporabljano olje sivke, vrtnice, geranije in rožmarinovo olje. Prav vse sestavine lahko kupimo pri nas, v lekarnah ali trgovinah z zdravo prehrano, lahko pa jih naročimo tudi po spletu. Na istrskih ali primorskih kmetijah lahko kupimo hladno stiskano oljčno olje ali celo mandljevo, po bučnega se lahko zapeljemo v Prekmurje. Tudi eterična olja se lahko kupijo pri nas, vendar so naravna eterična olja seveda nekoliko dražja od sintetično izdelanih, ki pa seveda nimajo zdravilnih in negovalnih učinkov. Za deset mililitrov naravnega eteričnega olja bomo plačali okoli deset evrov. Zdi se veliko, pa je vendar doma izdelano naravno milo bistveno cenejše kakor pa podobne kakovosti, kupljeno v trgovini.