Zgodbe mobilizirancev v knjigi
Člani Društva Demos na Kamniškem so izdali knjigo Čas počasi briše, v kateri so zbrane zgodbe in dokumentarno gradivo nekdanjih mobilizirancev v nemško vojsko iz občin Kamnik in Komenda.
Kamnik, Komenda – Člani Društva Demos na Kamniškem so v teh dneh zaključili zahteven projekt, ki se je začel že leta 2012. Takrat so v sodelovanju s Študijskim centrom na narodno spravo pripravili osrednjo državno prireditev ob 23. avgustu, dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, in jo posvetili mobilizirancem v nemško vojsko.
»Prireditve so se udeležili tudi nekdanji mobiliziranci iz kamniške in komendske občine in njihovi sorodniki. Nekateri od njih so želeli, da bi jim pomagali pri zapisu njihovih spominov. Takrat smo se odločili, da začnemo zbirati pričevanja še živečih kamniških in komendskih mobilizirancev, pisma, dnevnike, fotografsko gradivo, spomine sorodnikov in znancev na padle ali izginule mobilizirance,« nam je povedal Igor Podbrežnik, predsednik društva Demos na Kamniškem, in dodal, da so za projekt prejeli tudi javna finančna sredstva, najbolj pa so veseli pomoči mladih diplomantov zgodovine, množice prostovoljcev pa tudi strokovnjakov Gorenjskega muzeja iz Kranja. Zbrano gradivo, osebne izpovedi samih mobilizirancev ali njihovih sorodnikov, avtobiografije dveh mobilizirancev, pisma mobilizirancev in celo dnevnik mobiliziranca Stanka Zarnika so predstavili že ob koncu leta 2012, ob pomoči občin Kamnik in Komenda pa so jih nedavno izdali še v knjigi z naslovom Čas počasi briše. Knjigo, ki obsega več kot tristo strani spominskih zapisov in strokovnih člankov, je skupaj s Podbrežnikom uredila Marjeta Humar. Kot nam je pojasnila, knjiga v uvodnem delu opisuje takratni čas z zgodovinskega in etničnega stališča, nasilno mobilizacijo ter odgovornost za popravo krivic, v osrednjem delu pa je predstavljenih 23 pričevanj mobilizirancev oziroma zapisov njihovih usod po spominih, pismih, dnevnikih in bogato slikovno gradivo.
»Zavedamo se, da v knjigi zagotovo nismo objavili vseh spominov mobilizirancev na Kamniškem in Komendskem, ker nismo našli vseh tistih, ki o tej tematiki še kaj vedo. Verjetno pa bo objava zbornika spodbudila še kakšnega mobiliziranca ali njihove sorodnike, da se njegovo doživljanje vojne zapiše. To bomo tudi storili,« je še povedal Igor Podbrežnik in zaključil, da bodo pričevanja in dokumente dodajali v spletni obliki.