Nepolitično in pošteno
Mnogim podjetnikom iz Kluba slovenskih podjetnikov je že uspelo, o njih ne gre dvomiti. Ali bo uspelo novinarki Damijani Žišt ali se bo policija bolj posvetila sumom kaznivih dejanj Romana Jakiča, ni jasno. Neznana je tudi usoda Gašparja Gašparja Mišiča na čelu Luke Koper.
Pošteni in prodorni
V začetku tedna je cvet slovenskih priznanih podjetnikov ustanovil Klub slovenskih podjetnikov, ki med člani izpostavlja tovarištvo in poštenost. Odločili so se, da združijo moči in prenehajo nastopati kot posamezniki. Ob ustanovitvi jih je 36, med njimi Igor Akrapovič (Akrapovič), Joc Pečečnik (Elektronček), Jure Jezeršek (Jezeršek gostinstvo), Marko Lotrič (Lotrič Meroslovje), Franci Pliberšek (MIK Celje), Marko Kobe (MKL Systems), Janez Kosec (Roltek), Japec Jakopin (Seaway), Boštjan Šifrar (Sibo), Aleksander Vrtač (Avtohiša Vrtač), prvi predsednik pa je postal Marjan Batagelj (Postojnska jama).
Ti podjetniki so svojo pot začeli samostojno, v garaži, s svojo idejo in imajo v javnosti ugled poštenih ljudi, ki želijo pomagati Sloveniji iz recesije in z razvojem svoje dejavnosti in produktov tudi določati smer gospodarskega, tehnološkega in družbenega razvoja Slovenije. »Čas je, da nas slovenska politika in družba prepozna kot ljudi, ki ustvarjamo na tisoče delovnih mest, čas, da se družba zave, da smo prihodnost in gibalo razvoja slovenskega podjetništva in s tem tudi slovenske družbe v vseh njenih podsistemih. Smo gonilna sila razvoja slovenske družbe, saj s svojimi inovativnimi idejami omogočamo nova delovna mesta in posledično blaginjo in zadovoljstvo naših zaposlenih, njihovih družinskih članov in širše družbe,« pravijo člani kluba, ki ga operativno vodi nekdanji novinar Uroš Slak.
Batagelj pravi, da so v klubu dobrodošli vsi samostojni podjetniki in lastniki podjetij, vendar morajo biti uspešni, imeti plačane vse davke in delovati pošteno: »Poudarjamo sodelovanje pri nastopih na tujih trgih, kjer želimo preseči v Sloveniji zelo prisotno zavist.« Akrapovič je spomnil, da je bilo podjetništvo v preteklosti celo preganjano, in opozoril, da so pošteni podjetniki vedno znova izenačeni z vodji, ki so prišli do denarja na nepošten način: »Vsak podjetnik, ki je hkrati tudi lastnik, nosi veliko odgovornost, ki je povsem drugačna od odgovornosti tistih, ki so v bankah dobili ogromna posojila in prevzeli podjetja.«
Ne razkriva
Damijana Žišt, novinarka Večera, se je znašla v kriminalistični preiskavi. Na dan hišne preiskave pri obrambnem ministru Romanu Jakiču, ki ga preiskujejo zaradi suma zlorabe položaja, ko je vodil Zavod Tivoli, je skupaj s fotoreporterjem še pred prihodom policistov čakala pred ministrovo hišo. Ta je prek odvetnikov vložil ovadbo zaradi odtekanja informacij zoper neznanega storilca.
»Vsak občan ima pravico, da se s policijo ne pogovarja niti ne odgovarja na njihova vprašanja,« je po zaslišanju, kjer Damijana Žišt ni želela odgovarjati na vprašanja policistov in je zato pogovor trajal le nekaj minut, odgovoril njen odvetnik Boris Grobelnik. Novinarka Večera nam je povedala, da svojega vira ne bo nikoli izdala, saj gre za eno od osnov novinarstva, in tudi, da bi bilo bolj smiselno preiskovati sume kaznivih dejanj Romana Jakiča, ne to, od koga je izvedela za hišno preiskavo. Damijana Žišt delovanje zaporov in življenje zapornikov dobro pozna, vendar jo obisk tovrstnih ustanov zanima zgolj s strokovnega vidika.
Na nesprejemljivo izvajanje pritiska policije in tožilstva opozarja Društvo novinarjev Slovenije. Po pritisku na novinarko so namreč pozvali tudi več medijskih hiš, da jim posredujejo fotografijo z novinarske konference ministra Jakiča. »Zagotavljanje in varovanje anonimnosti vira informacij je eden od osnovnih mehanizmov, ki novinarjem omogoča pridobivanje pomembnih informacij v javnem interesu od virov, ki bi bili v primeru razkritja deležni različnih sankcij oziroma bi bilo v skrajnih primerih lahko ogroženo celo njihovo življenje,« pojasnjujejo v društvu, ki ga vodi Matija Stepišnik. Če novinar prelomi obljubo molčečnosti, ne izgubi le konkretnega vira, ampak veliko število potencialnih virov za veliko število novinarjev v prihodnosti.
Vozil pijan
V noči na torek so obalni policisti ustavljali predsednika uprave Luke Koper Gašpar Gašpar Mišiča. Policistov ni upošteval, ko se je ustavil pred domačo garažo, pa se je obnašal neprimerno in nato še želel odpeljati. To so mu policisti preprečili, odredili preizkus alkoholiziranosti in ga vklenili. Alkotest je pokazal 0,59 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka, kar je krepko preveč, da bi lahko obdržal vozniško dovoljenje.
»Razumem radovednost medijev ob neljubem dogodku, ki ga iskreno obžalujem ... Z vso odgovornostjo lahko zatrdim, da nikakor ne bi sedel za volan, če ne bi bil prepričan o svojih vozniških sposobnostih. Ne želim polemizirati glede izida testa vinjenosti, vendar rezultat pripisujem temu, da zaradi bolezni več dni jemljem močna zdravila,« je v pisnem odzivu dan kasneje pojasnjeval Mišič.