Propolis za zdravo leto
Propolis slovi po svojem antibakterijskem, protivirusnem in protivnetnem učinku, zmožnosti krepitve imunskega sistema in lajšanju bolečin.
Zaradi omenjenega je mešanica smole, balzama, eteričnih olj, mineralov, encimov, voska in flavonoidov na začetku leta več kot dobrodošla v naši domači lekarni. Če nam terapevtskega smolastega čebeljega produkta niso izročili v dar, si ga nabavimo sami. Pripomogel bo k trdnemu zdravju skozi vse leto.
Propolis za obrambo panja
Propolis je eden izmed stranskih čebeljih pridelkov, ki pa ima pomembno mesto v čebelji družini. Beseda propolis je grškega izvora, sestavljena iz »pro« – pred, in »polis«, kar pomeni mesto, v panju bi torej pomenilo, da je namenjen obrambi panja. Latinska beseda propoliso pa naj bi pomenila zamazati, zgladiti. Čebele uporabljajo propolis v prvi vrsti kot snov za gradnjo in popravilo domovanja, kot dezinfekcijsko sredstvo in lepilo. Uporabljajo ga tudi kot sredstvo za balzamiranje. Če kakšen vsiljivec, denimo osa, metulj, voščeni molj, vdre v njihov panj, s propolisom prekrijejo njegovo truplo. Na ta način preprečijo proces trohnenja, s tem pa tudi širjenje infekcije in bolezni. Propolis ščiti pred vdorom vlage in vetra v panj ter s tem omogoča nemoteno delo čebelje družine. Zaradi svojih baktericidnih lastnosti ima tudi higiensko sanitarno vlogo.
Kako je sestavljen?
Propolis vsebuje več kot petdeset odstotkov smole, ki jo čebele nabirajo na topolih, brezah in drugem drevju. Da ta smola postane bolj lepljiva, čebele smolam dodajo vosek, ki naj bi ga bilo do trideset odstotkov, kot tudi izloček iz žlez slinavk. Propolis naj bi vseboval še do deset odstotkov eteričnih olj in cvetni prah, v manjših količinah pa še encime, minerale, denimo mangan, cink, baker, železo, mikroelemente, kot so natrij, kalij, kalcij, in vitamine C, E, B1, B2 in B6. Poleg naštetega naj bi propolis vseboval še približno šestdeset drugih snovi, kot so flavonoidi, flavoni, organske kisline in druge različne snovi. Ko se propolis pobere iz panja, še ni uporaben, potrebno ga je raztopiti v etilnem alkoholu različnih koncentracij, in tako nastane tinktura. Prodaja pa se še v obliki kapsul, tablet, sirupov in mazil.
Propolis za obrambo telesa
S propolisom čebele sterilizirajo oziroma zaščitijo panj pred različnimi okužbami. Iz propolisa gradijo tudi obrambne zidove pred vhodom v panj. No, za nekaj podobnega ga lahko uporabi tudi človek. Z njegovo pomočjo bo zgradil obrambni zid, ki se bo hitro znebil virusov, bakterij in drugih mikroskopskih nepridipravov. Neprecenljivo je njegovo antibakterijsko, protivirusno in protiglivično delovanje. Kot naravni antibiotik se obnese pri gripi in prehladu. Uporaba propolisa je pomembna pri zdravljenju številnih bolezni, ki nastanejo kot posledica stresa in strupenih vplivov okolja, ki oslabijo imunski sistem. Propolis spodbuja delovanje imunskega sistema, nepogrešljiv je pri infekcijah v ustih, grlu in dihalnih poteh. Izkaže se še pri slabokrvnosti, zobobolu, težavah z želodcem in črevesjem, osteoporozi, revmatičnih težavah. Spodbuja celjenje ran in opeklin, odpravlja herpes na ustnicah, ture, akne in mozolje – kakopak zaradi njegovega silnega antibakterijskega, protivnetnega in regeneracijskega delovanja.
Tinktura
Propolisovo tinkturo si lahko naredimo tudi sami. No, najprej pri čebelarju nabavimo malo propolisa, ki ga namočimo v najmanj 70-odstotni alkohol. Tinkturo smemo uživati enkrat dnevno, tako da par kapljic nakapamo na žličko sladkorja, še bolje medu.