Brez knjige nas bo pobralo
Eden najboljših oktetov na Koroškem Oktet Suha je v adventnem času dvakrat pel v Sloveniji in predstavil novo zgoščenko z naslovom Srečne ste jasli. Sušani so peli v Plečnikovi cerkvi sv. Frančiška v Šiški in v cerkvi Antona Padovanskega na Viču v Ljubljani, v soboto, 4. januarja prihodnje leto, pa bodo peli še v Črni na Koroškem. Na Obirskem/Ebriach pri Železni Kapli pa je pevsko društvo praznovalo šestdeset let delovanja.
V pogovorih o pomenu knjige za slovensko kulturo pogosto slišim misel pokojnega pesnika Toneta Pavčka: »Če ne bomo brali, nas bo pobralo.« V teh besedah je vsa resnica, še posebej za slovenska območja v sosednjih državah, ker je agresija drugih jezikov veliko večja. »Ker živimo Slovenci na Koroškem v okolju, ki je obdano z nemškim jezikom, je knjiga za nas dejavnik, s katerim utemeljujemo svojo samobitnost. Na Koroškem imamo precej literarnih ustvarjalcev, tudi mladih, ki so morda v Sloveniji manj znani, so pa lep zgled, kako našo kulturo in literaturo razvijati naprej,« je ob nedavni podelitvi knjig knjižnici v Pliberku/Bleiburg, ki so jih zbrali Žirovci, povedal tajnik Slovenske prosvetne zveze iz Celovca dr. Janko Malle.
Izkušnji, da je knjiga dragoceno darilo in naložba v prihodnost slovenskega jezika in kulture, sledita že od leta 2002 naprej Mohorjeva družba iz Celovca in ministrstvo Republike Avstrije za šolstvo, umetnost in kulturo, ki vsakič podarita okrog 3000 knjig slovenskih in avstrijskih piscev v skupni vrednosti nad 50.000 evrov slovenskim nevladnim socialnim in humanitarnim organizacijam ter društvom. Doslej so v tej akciji, v kateri sodeluje tudi avstrijsko veleposlaništvo v Ljubljani, podarili že preko 44.000 izvodov knjig v skupni vrednosti nad 650.000 evrov. Prva leta so bili prejemniki knjig slovenske osnovne šole, knjižnice in župnije, sedaj pa prevladujejo socialne in humanitarne organizacije ter slovenska društva zunaj Slovenije. Letos so knjižni dar prejeli Slovenska Karitas, ki v 463 izpostavah z nad 8000 prostovoljci pomaga številnim ljudem, slovenska narodna manjšina v varaždinski županiji na Hrvaškem in Zveza prijateljev mladine Slovenije, ki ima v državi 150 društev s 5000 člani in skoraj 10.000 prostovoljci. Čeke sta jim podarila avstrijski veleposlanik v Sloveniji dr. Clemens Koja in direktor Mohorjeve družbe iz Celovca dr. Anton Koren, podelitve pa se je udeležila tudi slovenska ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel.