Praznik naše samostojnosti in enotnosti
Dan samostojnosti in enotnosti Slovenija praznuje 26. decembra. Državni vrh ga je z osrednjo državno slovesnostjo počastil že minuli petek.
Ljubljana – 26. decembra 1990 je takratna slovenska skupščina razglasila rezultate plebiscita, na katerem se je velika večina Slovencev odločila za odcepitev od Jugoslavije in za samostojno državo. Slavnostni govornik na osrednji slovesnosti ob dnevu samostojnosti in enotnosti (kakor se praznik imenuje od leta 2005), predsednik državnega zbora Janko Veber je poudaril, da smo takrat presegli politična razhajanja in ideološke razlike, takšno enotnost pa bi potrebovali tudi v teh časih. Dejal je, da smo še vedno gospodarji na svojem in da smo sposobni sami, brez tuje pomoči nadaljevati zgodbo o uspehu. »Smo pa ta čas razdvojeni med potjo popolne privatizacije in določitvijo strateško pomembnih panog, ki bi jih bilo dobro ohraniti v državni lasti. A pri tem kot da pozabljamo, da govorimo o lastnini, ki je last vseh naših državljank in državljanov in ne različnih političnih interesov,« je dejal slavnostni govornik. Kritičen je bil do tistih, ki zaradi političnih interesov razdvajajo ljudi, do razmer, v katere je mnoge državljane pahnil brutalni neoliberalni kapitalizem, in opozoril na omajano zaupanje ljudi, ki ga je moč povrniti z očiščenjem nepreglednih omrežij in odpravo ozkih strankarskih interesov in korupcije.
Pred osrednjo državno proslavo je slavnostno zasedal državni zbor, govornica je bila njegova podpredsednica Renata Brunskole. Vsako leto pa praznik slovenske samostojnosti in enotnosti počasti tudi slovenska katoliška cerkev z mašami za domovino. V ljubljanski stolnici jo je daroval apostolski administrator ljubljanske nadškofije Andrej Glavan, ki je v pridigi dejal, da je v enem najbolj kriznih let od osamosvojitve »udarilo« tudi po cerkvi. V predprazničnih dneh se po njegovih besedah upravičeno zastavlja vprašanje, kam je šel ves zanos, ki nas je dvigal in nam osmišljal življenje pred 23 leti. Na koncu je sklenil, naj nas praznovanje božiča poveže v družino bratov in sester, ki se spoštujejo in so zmožni praznovati skupaj.
Predsednik republike Borut Pahor pa je pred praznikom sprejel svojce padlih pripadnikov teritorialne obrambe, ministrstva za notranje zadeve in civilnih žrtev ter ranjenih v vojni za Slovenijo. Ob tem je dejal, da ne smemo nikoli pozabiti, kaj se je takrat zgodilo, ne le zaradi nas in žrtev, ampak tudi zaradi generacij, ki prihajajo za nami, da bodo vedele, da Slovencem kot nikoli prej v zgodovini tudi ob pomembni odločitvi za samostojno državo ni bilo nič podarjenega, vse je bilo izborjeno. Za leto 2014 pa je dejal, da bi bilo lahko leto preboja iz krize.