V gore le s primerno opremo
Gorski reševalci opažajo, da so tudi pozimi gore vsako leto bolj obiskane, zato v teh dneh še posebej opozarjajo na pravilno uporabo zimske opreme. Reševalnih akcij v letošnjem letu je bilo nekoliko manj kot lani, je pa bilo občutno več reševanj nepoškodovanih alpinistov.
Kranj – »Bali smo se, da bomo nadaljevali trend zadnjih dveh let, ko smo našteli po več kot 400 reševalnih akcij letno, a je statistika letos k sreči boljša in upam, da bo pri tem ostalo tudi v prihodnje. Do konca leta pričakujemo, da bo reševanj skupno okoli 380. Precej manj kot lani, za trideset intervencij, je bilo reševanj padalcev, a predvsem zaradi manj organiziranih tekmovanj na Tolminskem, smo pa imeli zato več dela z reševanjem alpinistov in to nepoškodovanih. V stene se podajajo slabo usposobljeni ter psihično in fizično nepripravljeni za smeri, ki se jih lotevajo. Veliko trenirajo v plezališčih, kjer hitro premikajo meje, a razmere v velikih stenah so zaradi višin, krušljivosti in izpostavljenosti nekaj povsem drugega. Imeli smo tudi več zahtevnih nočnih reševanj, ker so se plezalci v stene podali prepozno in brez opreme za bivakiranje. Ali pa steno preplezajo, potem pa se ne znajo vrniti v dolino in preprosto pokličejo reševalce,« je izpostavil predsednik komisije za informiranje in analize GRZS Jani Bele in kritično nadaljeval, da je nesreč vse več tudi zato, ker planinci vse raje hodijo po brezpotjih in se gredo raziskovalce.
Statistika letošnjega leta še kaže, da je bilo v gorah 29 smrtnih žrtev, od tega 13 gornikov, da med vzroki prevladujejo padec, zdrs in nepoznavanje terena, da je helikopter sodeloval v štiridesetih odstotkih reševalnih akcij, da se največ nesreč zgodi ob koncu tedna in med 12. in 16. uro in da so gorski reševalci v reševalnih akcijah porabili več kot osem tisoč ur. Letos največ (62) reševalnih akcij so opravili v GRS Bohinj, sledijo GRS Tolmin, Kamnik, Bovec, Mojstrana in Kranjska Gora.
Kljub požrtvovalnemu in obsežnemu delu pa se tudi gorski reševalci soočajo s krčenjem sredstev. Kot je povedal Igor Potočnik, predsednik GRZS, imajo v primerjavi z letom 2012 na razpolago že za okoli 100 tisoč ali 10 odstotkov manj denarja. Je pa zadovoljen, da bodo po letu in pol dogovarjanj z ministrstvom za zdravje januarja le vzpostavili skupno stalno dežurstvo reševalnih ekip z ekipami helikopterske nujne medicinske pomoči.
In še nasveti za obisk gora pozimi? Najpomembnejši ukrep za zmanjšanje nevarnosti zdrsa je uporaba pohodnih palic, za vzpone nad gozdno mejo pa uporaba čevljev s tršim podplatom in derez z 12 zobmi ter cepina. Pazimo na snežne plazove in uporabljajmo plazovni trojček (žolno, sondo in lopato). Upoštevajte tudi, da so pozimi dnevi krajši, temperature nižje, markacije skrite pod snegom, koče pa večinoma zaprte.