Poklon boju za človekove pravice
Ob petindvajseti obletnici ustanovitve slovenske Amnesty International so v Prešernovem gledališču odkrili spominsko ploščo, sledil pa je slavnostni koncert skupine Terrafolk in Simboličnega orkestra.
Kranj – Organizacija Amnesty International se je na ta način vrnila v svoj 'rojstni kraj', saj je namreč 10. decembra 1988, na svetovni dan človekovih pravic, v Prešernovem gledališču skupina angažiranih posameznikov na pobudo takrat šestnajstletne Suzane Dewa ustanovila prvo tovrstno skupino na območju Vzhodne Evrope. Četrt stoletja kasneje je slovenska Amnesty z 8200 člani največja nevladna organizacija za človekove pravice v Sloveniji, v počastitev obletnice pa so na pročelju gledališča odkrili spominsko ploščo, ki bo opozarjala na pomembnost dosežkov boja za pravice.
»Organizacija uspešno izvaja aktivnosti mobiliziranja ljudi za izboljšave na področju človekovih pravic ter za osveščanje javnosti o pomenu le-teh. V vseh teh letih smo uspešno organizirali številne akcije ter kampanje proti vsakršnim diskriminacijam, revščini, vojnam in nasilju, orožju, smrtni kazni, na kršitve človekovih pravic pa bomo aktivno opozarjali še naprej,« je ob odkritju plošče dejala direktorica AIS Nataša Posel. V Prešernovem gledališču, ki ima družbeno kritičnost vpleteno v svojo programsko podobo, so se odločili dan človekovih pravic obeležiti tudi z vnovično izvedbo večkrat nagrajene, intrigantne predstave o izbrisu z naslovom 25.671 in na ta način opozorili na problematiko kršenja pravic, ki je aktualna tudi še danes. »Lahko smo ponosni, da se je prav v Kranju prižgala prva bakla za boj za človekove pravice, katere plamen se je razširil tudi drugod po državi ter tudi širše. Pravice pa so ogrožene in kršene tudi danes, zato se je treba za njih boriti še naprej,« je dejal prvi generalni sekretar slovenske Amnesty Iztok Pipan.
Tudi slavnostni koncert skupine Terrafolk in Simboličnega orkestra, ki je v gledališču sledil odkritju plošče, je potekal v duhu zavzemanja za bolj strpno, demokratično in pravično družbo.