Nadežda in Slavoj
Britanski časnik The Guardian je objavil dopisovanje med filozofom Slavojem Žižkom in aktivistko Nadeždo Tolokonikovo, članico ruske skupine Pussy Riot, ki je za dve leti zaprta nekje v Sibiriji. Vroče-hladno branje …
Zapornica in filozof
Preberimo nekaj izbranih odlomkov. »Jeseni leta 2012, ko sem bila z drugima aktivistkama Pussy Riot še vedno v predsodnem postopku, sem vas obiskala, v svojih sanjah, seveda …,« je zapisala zapornica. »Bil sem globoko počaščen, celo laskalo mi je, da sem se pojavil v vaših sanjah,« je odgovoril filozof in ji 2. januarja 2013 napisal: »Upam, da si si v zaporu z majhnimi obredi lahko svoje življenje organizirala tako, da je tvoje bivanje postalo vsaj znosno …« In nadaljeval: »Zakaj so odzivi na nastop Pussy Riot tako močni, pa ne le v Rusiji? Srca so bíla za vas, a le dokler so vas dojemali kot le še eno različico liberalno-demokratičnega protesta proti avtoritarni državi. Ko pa je postalo jasno, da zavračate globalni kapitalizem, je postalo poročanje o Pussy Riot veliko bolj dvoumno. Kar liberalce toliko moti pri Pussy Riot, je to, da ste osvetlile skrito kontinuiteto med stalinizmom in sodobnim globalnim kapitalizmom. /…/ Nič čudnega torej, da se ob Pussy Riot počutimo nelagodno – dobro veste, česa ne veste, in tudi pretvarjate se ne, da imate hiter ali preprost odgovor, kljub temu pa nam sporočate, da tudi tisti, ki imajo moč, nimajo odgovora. Vaše sporočilo je, da slepe v Evropi vodijo slepi. Zato je tako pomembno, da svoje delo nadaljujete. Tako kot takrat, ko je Hegel videl Napoleona, ki je jahal skozi Jeno, in zapisal, da se mu je zdelo, kot da je videl Svetovnega Duha na konju – tako tudi ve niste nič drugega kot kritično zavedanje nas vseh, pa čeprav ste v zaporu.« Nadežda: »Smo upornice, ki prosimo za nevihto in verjamemo, da bomo resnico našle v neskončnem iskanju. Če se vas 'Duh Sveta' dotakne, nima smisla pričakovati, da ne bo boleče … Dve leti zapora za Pussy Riot je naš prispevek k usodi, ki nam je dala izostreno oko in nam dovolila, da pojemo noto A, medtem ko vsi drugi slišijo G-mol. V življenje tistih, ki z otroško naivnostjo verjamejo v zmago resnice nad lažjo ali v skupno pomoč ali pa živijo po načelu ekonomskih dobrin, bo čudež vedno prišel v pravem trenutku.« Filozofa je zanimalo tudi to, kako Nadežda preživlja zaporno kazen: »Če želiš in hočeš, mi prosim sporoči o stanju v zaporu: kako preživljaš dneve, koliko časa imaš na voljo za branje knjig in pisanje, kako se do tebe obnašajo drugi zaporniki in pazniki, ali imaš stik s svojim otrokom ... Resnično junaštvo se skriva v teh na videz majhnih stvareh, ki vodijo življenje nekoga, da lahko v norih časih sploh preživi, ne da bi pri tem izgubil svoje dostojanstvo.« Odgovora (še) ni dobil. (Vir: MMC RTV SLO)
Žalujejo tako, da plešejo
Po smrti Nelsona Mandele so posebno pozornost zbujale slike, ki pričajo, kako drugače oziroma po svoje se Južnoafričani poslavljajo od svojega voditelja. Največ jih je prihajalo pred njegovo hišo v predmestju Johannesburga in pred njegov nekdanji dom v Sowetu, kjer so prižigali sveče in polagali vence. Po vsej deželi pa so njegovi rojaki predvsem – plesali! »Poleg žalovanja moramo prepevati na ves glas, plesati in početi, kar si zaželimo, da bi proslavili življenje izjemnega revolucionarja, ki je ohranjal duh svobode pri življenju in nas vodil v novo družbo. Prepevajmo za Madibo!« Tako jim je naročal Jacob Zuma, sedanji predsednik države, ki je sicer en velik pokvarjenec. Ko so Mandelo samega vprašali, kako želi, da bi se ga spominjali, je odgovoril: »To bom prepustil Južnoafričanom. Sam si želim le preprost kamen, na katerem bo pisalo: Mandela.«
Najhladnejši kraj na svetu
Na nekem grebenu na Antarktiki so s pomočjo satelita izmerili najnižjo temperaturo na svetu doslej: minus 91 stopinj Celzija. Če bi kogarkoli od nas postavili na tisti kraj, bi mu v nekaj minutah zamrznile oči, nos in pljuča. Do zdaj je bilo rekorder območje okoli ruske raziskovalne baze Vostok na Antarktiki; tu so pozimi 1983 izmerili rekordno nizko temperaturo zraka – minus 89,2. Za najhladnejši naseljeni kraj na svetu še vedno velja ruska vas Ojmjakon, kjer je povprečna januarska temperatura minus petdeset. Drugi najhladnejši kraji na svetu so: Plateau Station, Antarktika, –84; Verhojansk, Rusija, –67,7; Northice, Grenlandija, –66; Eismitte, Grenlandija, –64,9; Snag, Yukon, Kanada, – 63; Prospect Creek, Aljaska, ZDA, – 62,1; Fort Selkirk, Yukon, Kanada, –58,9; Rogers Pass, Montana, ZDA, –56,5. Samo za primerjavo: na merilni postaji Babno Polje so 15. in 16. februarja 1956 namerili –34,5. V mrazišču na Lepi Komni pa je bila 9. januarja 2009 neuradno izmerjena temperatura minus 49 stopinj Celzija, kar naj bi bil slovenski rekord.