Trgovski potnik, mesar ...
Naj bo trgovski potnik, propadli mesar ali kaj drugega, v Sloveniji smo dobili novega milijonarja, težkega kar 18 milijonov evrov. Opozicija interpelira tudi ministra Sama Omerzela.
Kdo je novi milijonar?
Če odmislimo nestrpno pričakovanje objave rezultatov stresnih testov v naših bankah, potem smo se minuli teden še največ ukvarjali z ugibanjem, kdo je tisti srečnež, ki je na miklavževo v mednarodni igri na srečo Eurojackpot zadel glavni dobitek, vreden sanjskih 21 milijonov evrov. To je šesti najvišji jackpot doslej in z velikanskim naskokom najvišji dobitek, ki so ga kadarkoli izplačali v Sloveniji. Znano je, da je srečnež listek z dobitno kombinacijo (1, 8, 18, 25, 47 ter dodatni številki 2 in 7) vplačal v Grosupljem, unovčil pa ga bo lahko od 17. decembra naprej. Najprej se je govorilo, da je novi milijonar, ki mu bo po odbitku 15-odstotnega davka na srečo na računu ostalo še vedno vrtoglavih 18 milijonov evrov, kar bi ga – mimogrede – uvrstilo na 46. mesto Managerjeve lestvice najbogatejših Slovencev, postal trgovski potnik iz okolice Sevnice, kasneje pa, da se je sreča nasmehnila propadlemu mesarju s Škofljice. Kakorkoli že, fortuna je obenem obiskala tudi občino, v kateri prebiva srečnež, saj se bo v njen proračun steklo tri milijone evrov davka. Dosedanji rekordni dobitek iger na srečo v Sloveniji so izplačali v igri Loto, in sicer za sedmico, vredno skoraj pet milijonov evrov, ki so jo izžrebali januarja lani. V Eurojackpotu pa je rekordni jackpot, ki je bil vplačan v Nemčiji aprila letos, znašal nekaj več kot 46 milijonov evrov, so pojasnili na Loteriji Slovenije.
Interpelirali bodo tretjega ministra
Medtem ko se je včeraj notranji minister Gregor Virant v državnem zboru branil pred očitki iz interpelacije, so poslanci SDS in NSi v sredo vložili še interpelacijo zoper ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela, ki jo bodo po napovedih podprli tudi poslanci SLS, čeprav k njej niso bili povabljeni. Omerzelu očitajo kršenje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, saj da v tridesetih dneh po nastopu funkcije ministrstvu za infrastrukturo in prostor ni posredoval podatkov o podjetju Lastinski, katerega lastnik je. Zakon naj bi tudi kršil, ker ni poskrbel, da bi ministrstvo v 15 dneh Komisiji za preprečevanje korupcije posredovalo seznam subjektov, s katerimi je minister povezan. Očitajo mu tudi zavajanje javnosti glede sklepanja novih poslov njegovega podjetja z Družbo za avtoceste RS in da je na razpisu za izbor dobavitelja avtomobilskih registrskih tablic izbral družbo, katere ponudba je bila dvakrat dražja od ponudbe konkurenta. Minister pravi, da ga interpelacije »tudi malo ni strah«.
Kriminalisti pri ministru Jakiču
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada se ta teden seveda niso ukvarjali z iskanjem novega slovenskega milijonarja, temveč z iskanjem dokazov za potrditev njihovih sumov gospodarskega kriminala. V torek so namreč po Ljubljani opravili več hišnih preiskav, med drugim po poročanju nacionalnih medijev tudi v Stožicah, družbi Grep, Zavodu Tivoli ter na domu ministra za obrambo Romana Jakiča, dva osumljenca so začasno tudi pridržali. Na generalni policijski upravi so pojasnili, da so bile aktivnosti kriminalistov usmerjene v preiskovanje gospodarskih kaznivih dejanj na škodo gospodarske družbe iz Ljubljane, gre za kaznivi dejanji zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter preslepitve pri pridobitvi posojila ali ugodnosti. Po poročanju medijev kriminalisti preiskujejo tudi sum, da naj bi gospodarska družba banki predložila lažni dogovor o upravljanju parkirnih mest. Pri tem naj bi ji pomagali odgovorna oseba Mestne občine Ljubljana in odgovorna oseba javnega podjetja. Šlo naj bi za pogodbo v vrednosti 1,8 milijona evrov, po kateri naj bi LPT Grepu plačal za upravljanje parkirišč v parkirni hiši v Stožicah in za najem Grepovih parkirnih mest. Ta pogodba je bila eden izmed pogojev, da bi banke Grepu sprostile kredit v višini 115 milijonov evrov. Obrambni minister Roman Jakič je potrdil, da je na njegovem domu potekala hišna preiskava, nanašala pa se je na obdobje njegovega vodenja Javnega zavoda Šport Ljubljana.
Ponovili bodo postopek
Ta teden smo tudi lahko prebrali, da je državna revizijska komisija razveljavila postopek izbire nadzornika gradbenih del na planiški letalnici, kar pa po besedah direktorja Zavoda za šport Planica Jelka Grosa ne bo vplivalo na potek gradnje nordijskega olimpijskega centra Planica. Zavod za šport Planica je brez javnega razpisa oddal nadzor nad gradnjo letalnice podjetju Proctor, ki je bilo lani prek javnega razpisa že izbrano za izvajalca nadzora gradnje otroških in mladinskih skakalnic, spremljevalnih objektov in servisnega objekta Čaplja. Že v tistem razpisu je bil predviden tudi nadzor gradnje letalnice in objekta za smučarske teke, vendar ga niso podelili, ker projektna dokumentacija še ni bila izdelana. Gros je zato prepričan, da so ravnali pravilno in zakonito. Drugačnega mnenja so v škofjeloškem Lokainženiringu, ki se je na državno revizijsko komisijo pritožil na odločitev zavoda Planica in s pritožbo tudi uspel, zato bodo morali celoten postopek ponoviti. Letalnico sicer obnavlja škofjeloški Tehnik s podizvajalci, ki je prej zgradil tudi obe novi veliki skakalnici. Vrednost celotnega projekta nordijskega centra je ocenjena na 48 milijonov evrov, večino denarja bo priskrbela Evropska unija. Rok za dokončanje letalnice in spremljajočih objektov se izteče prihodnje leto, za tekaški del pa leta 2015.