V pisarnah namesto v gozdu
Zavod za gozdove in ministrstvo za kmetijstvo in okolje drug na drugega valita krivdo za to, da so gozdarji od srede dalje v pisarnah namesto na terenu. Kakorkoli že: škoda! Še posebej na Gorenjskem, kjer imajo gozdarji še dodatno delo na vetrolomnem območju.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je letos za izvajanje javne gozdarske službe zagotovilo zavodu za gozdove 18,9 milijona evrov.
Kranj – Vlada je na četrtkovi seji začela postopek za razrešitev Iva Trošta, direktorja Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS). Kot navaja, je direktor v začetku decembra obvestil ministra za kmetijstvo in okolje Dejana Židana o ustavitvi nujnih in z zakonom o gozdovih predpisanih del javne gozdarske službe na terenu, pri tem pa je kot razlog za to navedel primanjkljaj 280 tisoč evrov za kritje materialnih stroškov v novembru in decembru. Lastnike gozdov, ki so želeli izbiro drevja za posek ali svetovanje pred izdajo odločbe, pa je napotil, da se telefonsko obrnejo na ministrstvo.
»Z odločitvijo o ustavitvi nujnih strokovnih del, ki jih mora zavod opravljati po zakonu o gozdovih in so določene tako v letošnjem programu dela kot finančnem načrtu, je direktor zavoda ravnal nevestno in malomarno in so zaradi tega nastale motnje pri opravljanju nalog zavoda,« so zapisali in dodali, da direktor ni zagotovil delovanja zavoda v okviru sprejetega finančnega načrta in da je s svojim ravnanjem marsikateremu lastniku povzročil materialno škodo.
V zavodu za gozdove pojasnjujejo, da so bili 4. decembra zaradi pomanjkanja denarja za materialne stroške prisiljeni ustaviti vse službene prevoze zaposlenih v zavodu; s tem pa je zastala izvedba strokovnih nalog pri označitvi drevja za posek ter prevzem gozdnogojitvenih del in sečišč. Ukrep je prizadel lastnike gozdov. V zavodu se jim za morebitne težave opravičujejo, ob tem pa navajajo, da se jim v zadnjih dveh letih zmanjšuje število zaposlenih in tudi materialni stroški dela, ki znašajo le še 9,6 odstotka vseh stroškov. »To ne zadošča za izvedbo nalog, še posebej, če upoštevamo, da je izvajanje javne gozdarske službe izrazito terensko delo in da brez službenih prevozov večine nalog ne moremo izvesti,« so zapisali in dodali, da je bilo kljub prizadevanjem za zmanjšanje stroškov dela in materialnih stroškov že med letom delo javne gozdarske službe okrnjeno, decembra pa je zmanjkalo denarja celo za najbolj nujna opravila.
»Trditev in informacija, da smo ustavili delo na terenu, ne drži. Problem je v tem, da gozdarji ne morejo na teren brez potnih nalogov, ker za to nimamo zagotovljenega finančnega kritja,« je dejal Ivo Trošt, ki tudi zanika očitek o malomarnem in nevestnem delu. »Na finančne težave smo opozarjali od maja dalje na treh sejah Sveta ZGS in izdelali smo šest različic sanacijskega načrta. Poslovno leto bi mogoče zaključili uspešno, torej z uravnoteženimi prihodki in odhodki, če nas ne bi finančno pokopale prevoznice.«