Na Gorenjskem en upravni okraj
Na prvem koordinacijskem sosvetu za območje kranjske upravne enote minuli teden so med drugim govorili o novostih pri izpolnjevanju obrazcev in ustanavljanju upravnih okrajev.
Kranj – Na seji sosveta so se sestali župani občin, ki jih pokriva Upravna enota Kranj, predsednik Regijske koordinacije inšpektorjev na Gorenjskem Gorazd Kokalj in načelnik Upravne enote Kranj Emil Trontelj s svojimi sodelavci. Slednji je člane koordinacijskega sosveta seznanil s spremembami in dopolnitvami zakona o splošnem upravnem postopku, ki sodi v okvir ukrepov za zmanjševanje administrativnih ovir, da bi državljani enostavneje dostopali do upravnih storitev in uveljavljali svoje pravice. Seznanil jih je tudi s predvideno prenovo delovanja upravnih enot in uvedbo upravnih okrajev ter se na koncu dotaknil še problematike v zvezi z izdajanjem dovoljenj za javne prireditve.
Spremembe zakona o splošnem upravnem postopku bodo začele veljati v začetku aprila prihodnje leto. Za ljudi bo verjetno posebej dobrodošla novost pri izpolnjevanju obrazcev, saj bodo po novem obrazce namesto vlagateljev oziroma skupaj z njimi izpolnjevali državni uslužbenci. »V praksi se namreč državljani pogosto srečujejo z zahtevnimi obrazci, ki jih ne znajo izpolniti, to pa jim onemogoča uveljavljanje njihovih pravic,« je poudaril Emil Trontelj. Stranke bodo lahko od aprila dalje podale zgolj ustno vlogo, resničnost in pravilnost podatkov pa bodo potem potrdile s podpisom, je razložil in dodal, da se bodo morali na upravnih enotah temu prilagoditi tako organizacijsko kot s preureditvijo prostorov. Pri tem jih po eni strani pesti bojazen, da bodo državni uslužbenci zaradi te novosti zasuti z delom, po drugi strani pa se bo zaradi tega verjetno skrajšal čas za izpolnjevanje vlog.
Člane koordinacijskega sosveta je Emil Trontelj seznanil tudi s predvideno prenovo delovanja upravnih enot, ki bi po novem delovale kot izpostave upravnih okrajev, na katere bi prenesli določene naloge, kot so finančne in kadrovske zadeve, informatika, nabava in podobno. S tem bi po besedah Emila Trontlja razbremenili sedanje upravne enote s ciljem, da bi se lahko temeljiteje posvetile najbolj pogostim in pomembnim upravnim nalogam ter tako skrajšali roke za reševanje zadev. Upravnih okrajev naj bi bilo od osem do največ dvanajst, na Gorenjskem bi bil le en, in sicer upravni okraj Kranj. Novo organiziranost bodo predvidoma uvedli s prvim januarjem 2015, pri čemer je Trontelj še zagotovil, da ne bo sprememb pri krajevnih uradih, saj ohranjajo teritorialno dostopnost.
Na seji sosveta so se posvetili še problematiki v zvezi z izdajo dovoljenj za javne prireditve. »Predvsem župani so opozorili, da se število potrebnih soglasij in dovoljenj, ki jih je potrebno pridobiti, iz leta v leto veča. Zakonodaja, ki ureja to področje, je preobširna, zato marsikdo odneha, ko ugotovi, kaj vse je potrebno pridobiti za izdajo dovoljenja.« Zato bodo v marcu prihodnje leto, je napovedal Trontelj, pri Upravni enoti Kranj izvedli posvet, kjer bodo organizatorje prireditev seznanili z zakonodajo in jim podali nasvete, na kaj morajo biti še posebej pozorni, da bi jim lahko čim hitreje izdali dovoljenje, prireditev pa bi se odvijala varno za vse obiskovalce. Najpogostejše pomanjkljivosti, ki so jih doslej zaznali v vlogah, je bilo, recimo, da so organizatorji »pozabili« pridobiti soglasje občine za dovoljenje za zaporo ceste in prekoračitev hrupa, pogosto v vlogi manjka tudi soglasje lastnikov zemljišč, na katerih se bo odvijala prireditev.