Pomoč pri odločitvi za nakup
Najkasneje do leta 2017 bodo morale imeti stavbe energetsko izkaznico s podatki o energetski učinkovitosti in priporočili za povečanje energetske učinkovitosti.
Cena energetske izkaznice je sestavljena iz stroška njene izdelave in prispevka za izdajo energetske izkaznice. Osnovo in višino prispevka podrobneje določi vlada, odvisna pa je od velikosti in namembnosti stavbe ter števila posameznih enot. Za večstanovanjsko stavbo bi tako izdelava energetskih izkaznic po grobem osnutku cenika lahko znašala od 600 pa vse do pet tisoč evrov. Na podlagi tega Peter Kern ocenjuje, da bo izdelava energetske izkaznice znašala okrog sto evrov na stanovanjsko enoto.
Postopno uvedbo energetskih izkaznic je predvidel že energetski zakon iz leta 2006, in sicer bi jo morali za večstanovanjski objekt z vsaj štirimi etažnimi enotami, ki je bil zgrajen do leta 1980, pridobiti najkasneje do leta 2015, za tiste, ki so bile zgrajene po letu 1980, pa do leta 2030. Ta čas je v sprejemanju nov energetski zakon, ki za stavbe, zgrajene do leta 1980, predvideva še dveletno prehodno obdobje in bodo omenjene izkaznice zanje obvezne do leta 2017. Za investitorje v fazi pridobivanja uporabnega dovoljenja, lastnike in upravitelje javnih stavb ter lastnike obstoječih objektov, ki so predmet prodaje ali oddaje v najem, pa so obvezne že zdaj.
Energetske izkaznice bodo izdelovali neodvisni strokovnjaki. Do sredine letošnjega leta jih je 150 že uspešno opravilo zakonsko predpisano usposabljanje, ki ga na podlagi javnega pooblastila izvaja gradbeni inštitut ZRMK. Pooblastilo za izdajo energetskih izkaznic je pridobila tudi družba Domplan iz Kranja. Z obveznostjo pridobitve energetske izkaznice bodo še pred novim letom seznanili vse etažne lastnike v stavbah, ki jih imajo v upravljanju. »Pripravili bomo tudi okvirno ponudbo za naročilo energetske izkaznice, da se bodo lahko etažni lastniki še pred iztekom zakonskega roka odločili za njeno izdelavo prek naše družbe, glede na to, da imamo strokovnjake za to,« je pojasnil vodja poslovne enote Nepremičnine pri Domplanu Peter Kern in dodal, da bodo seveda izdajatelja teh izkaznic lahko lastniki poiskali tudi sami na trgu. Verjame pa, da bodo njihove cene konkurenčne glede na obseg stavb, ki jih imajo v upravljanju, poznavanje posameznih stavb in podatke o že izvedenih obnovah, s katerimi kot upravniki razpolagajo.
Uvedba obvezne energetske izkaznice stavbe predstavlja zadnji korak prenosa direktive Evropske unije o energetski učinkovitosti stavb. Kupci in prihodnji najemniki bodo tako lahko pri svojih odločitvah upoštevali tudi energijske lastnosti stavbe. »Kupec oziroma najemnik bo tako lahko dobil jasno sliko o energetski potratnosti stavbe, na podlagi česar bo lahko ocenil ne samo stroške ogrevanja, ampak tudi porabe elektrike, vode in podobno,« je poudaril Peter Kern. Energetska izkaznica mora namreč vsebovati kazalnike energijske učinkovitosti stavbe, referenčne vrednosti iz zakonodaje in priporočila za ukrepe za povečanje energijske učinkovitosti.