Gospodarstvo: ukrepajte takoj
Gospodarstvo opozarja na pasivno in počasno spopadanje z izzivi krize. Hribar Milič: »Prišli smo v situacijo, da ura teče nazaj.« Alenka Bratušek odgovarja, da zadnji dogodki pravijo drugače.
Brdo pri Kranju – Prek 350 gospodarstvenikov je v sredo na Brdu pri Kranju predsednici vlade Alenki Bratušek in njeni ministrski ekipi na Vrhu slovenskega gospodarstva predstavilo največje izzive in težave, ki jih spremljajo v letu recesije. Sloveniji po besedah predsednika GZS Sama Hribarja Miliča že peto leto ne uspeva z gospodarsko politiko: »Če zmanjšujemo javna vlaganja in naročila, povečujemo davke, vztrajamo pri birokraciji, predvsem pa nimamo pravne države, potem res ni razlogov za optimizem.«
Gospodarstveniki menijo, da nas lahko iz krize popelje le gospodarska rast. Ukrepi so znani, okostje je gospodarstvo predstavilo že pred leti. Vlade jih povzemajo, uresničijo pa ne. Zato so predstavili tudi konkretne ukrepe, ki so jih razdelili v štiri sklope oziroma deset točk. Na področju pravne države poudarjajo oster boj proti gospodarskemu kriminalu. Pod pojmom boljše poslovno okolje si želijo razbremenitve gospodarstva, nadaljevanje reform trga dela in pokojninskega sistema. Nov razvojni zagon vidijo s hitrejšim postopkom prenosa slabih bančnih terjatev in več tujih investicij. Poudarjajo odločno podporo izvozu.
Predsednica vlade Alenka Bratušek je povedala, da je iluzorno pričakovati, da bi po osmih mesecih pozabili na krizo. »Smo pa ustavili negativne trende.« Slovenija je prepričala mednarodne finančne trge, zahtevani donosi za državne obveznice se znižujejo, Slovenija postaja zanimiva za tuje investitorje. »Pravo delo se šele začenja. Bodimo optimistični in realni. In ura teče naprej,« je predsednica vlade odgovorila predsedniku GZS.