V iskanju novih delovnih mest
Gradbeništvo, ravnanje z odpadki, kmetijstvo, turizem, lesna veriga in tudi socialno podjetništvo so panoge, ki bi morale postati naš način življenja. In vir za gospodarsko rast.
Več kot dvesto udeležencev je v začetku meseca v Ljubljani sodelovalo na prvi nacionalni konferenci Spodbujamo zelena delovna mesta (glavni organizator Umanotera), kjer so sodelujoči spoznavali priložnosti na področju zelenih delovnih mest v Sloveniji. »Vsa delovna mesta bi morala biti zelena. Danes še ni tako, jih je pa že kar veliko,« je v uvodu konference povedala državna sekretarka za okolje Andreja Jerina.
Konferenca je bila zanjo zgled medsebojnega povezovanja, iskanja sinergij, razumevanja in poslušanja drug drugega, kar je ključno za doseganje ciljev na področju zelenih delovnih mest: »Čeprav imamo različne poglede, si vsi želimo imeti delovna mesta in možnost opravljanja dela, ki omogoča človeku dostojno življenje. A le na način, ki bo dolgoročno skrben do tistega, kar imamo omejeno: do našega planeta in virov na njem.« Projekt se osredotoča na sektorje, ki so pomembni za Slovenijo in imajo potencial za razvoj delovnih mest. Na prvem mestu je trajnostna veriga lesa oziroma trajnostno gospodarjenje z gozdovi, saj ima velik potencial na področju energetske učinkovitosti, obnovljivih virov energije in gospodarne rabe virov. Sledi trajnostni turizem, ki ustvari več kot pet odstotkov BDP Evropske unije in zaposluje 5,2 odstotka delovne sile EU.
Ekološko kmetijstvo z vzpostavitvijo oskrbnih mrež s sonaravno pridelano hrano je naslednje področje, kjer bi imele velike koristi trajnostno naravnane manjše kmetije, ki zaposlujejo več ljudi kot mehanizirane velike kmetije. Tudi ravnanje z odpadki je ena od pomembnih panog, saj sta ponovna uporaba in recikliranje generator novih delovnih mest v lokalnem okolju. Energetske sanacije in prenove stavb, proizvodnja energije iz obnovljivih virov je že dobro prepoznana dejavnost, ki bi lahko ustvarila bistveno več delovnih mest, če bi imeli vsaj nekaj posluha s strani zakonodajalca. Na koncu, a ne najmanj pomembno je socialno podjetništvo, ki deluje na področjih varovanja okolja, ekološke proizvodnje hrane, pravične trgovine, socialnega turizma ali v podjetjih, ki zaposlujejo težje zaposljive osebe.
»Ohranjanje narave, spodbujanje obnovljivih virov energije in zelene ekonomije so ene od prioritet ministrstva. Zeleno gospodarstvo je priložnost za slovenska podjetja, predvsem na področju socialnega podjetništva, zelena delovna mesta pa so delovna mesta prihodnosti,« je prepričana ministrica Anja Kopač Mrak.
Podobno meni tudi komisar Janez Potočnik: »Potrebujemo globlje strukturne spremembe in resen razmislek o delovanju našega gospodarskega modela. Naš cilj je razviti model krožnega gospodarstva: zeleno gospodarstvo, ki dela v sozvočju z naravo, ne proti njej.« Gaja Brecelj, vodja projekta pri Umanoteri, je napovedala, da bodo kmalu pripravili celovito analizo potencialov in potreb za zagon slovenskega gospodarstva prek zelenih delovnih mest.