Petje je zdravje in druži ljudi
Slavnostni koncert minuli petek v dvorani na Brdu je slavljenca Matevža Fabijana ob njegovi 80-letnici popeljal v čudovite čase, ko je vodil zbore, ki so ubrali čudovit večer slovenske pesmi.
Le kako bi lahko drugače začeli slavnostni koncert v čast 80-letnice dirigenta, zborovodje, skladatelja in zborovskega pedagoga, prof. Matevža Fabijana iz Kranja, kot pa s pesmijo Kje so tiste stezice v izvedbi zbora, ki ga je pred skoraj petinštiridesetimi leti ustanovil prav slavljenec in ga prvih dvanajst let tudi vodil. »Danes je čas, ko se spominjamo teh stezic. Mnoge smo prehodili skupaj s profesorjem Matevžem Fabijanom. Bile so stezice in bile so široke ceste, ki so naše glasbene poti popeljale na odre širom po Sloveniji in po svetu,« je kasneje v nagovoru povedala srce in duša ter glavna organizatorica večera Mija Aleš, ena izmed pevk iz njegovih časov v APZ France Prešeren.
»Pravzaprav sem bil na začetku proti temu, da bi meni v čast pripravili tak večer. Zdaj, ko sem spremljal vse te generacije pevcev in pevk, mnoge izmed njih sem tudi sam vodil, pa moram priznati, da sem se kar fino počutil,« je po koncertu povedal cenjeni zborovodja: »Nekateri zbori oziroma okteti so peli tudi moje skladbe, prav ob vseh nastopajočih pa sem obujal spomine na čase, ko sem sodeloval z njimi. Hkrati se mi je odvijal film o različnih nastopih in dogodkih, ki so povezani z njim. Marsikaj lepega smo doživeli.«
Večer je bil ubran s slovensko pesmijo, zbori in pevski sestavi so se vrstili drug za drugim od že omenjenega APZ France Prešeren prek obeh zborov RTV Slovenija, otroškega in mladinskega, slednjega je Fabijan vodil kar 35 let, do obeh oktetov, Suha iz avstrijske Koroške in Lip Bled iz blejskega konca. Oba okteta sta pripravila njegovi priredbi. Prisrčna sta bila tudi nastopa Mešanega zbora Koledva iz Krope in Moškega zbora Podnart, ki jih še danes vodi profesorjev zborovski prijatelj Egi Gašperšič. Med nastopi je slavljenca predstavljal Janez Dolinar, z nekaj povabili k prijetnemu pogovoru pa sta skupaj s profesorjem razkrila še kakšno zanimivo iz njegovega zborovskega življenja. Še posebej je bil vesel obiska nekdanjih mladih pevcev iz mladinskega zbora RTV: »Danes je prišlo na koncert kakih petnajst pevk in pevcev, nekoč otrok, danes že mamic in očetov, od katerih večina poje v katerem od slovenskih zborov. V čestitko so mi napisali, da je bilo petje v radijskem zboru najlepše obdobje njihove mladosti.«
V zaključku koncerta je na dirigentski oder stopil tudi slavljenec. Dirigiral je združenima zboroma, Moškemu komornemu zboru Šenčur in Pevskemu zboru Polde Polenec Škofja Loka, ki jih tudi vodi. Direktor Javnega Sklada za kulturne dejavnosti je Matevžu Fabijanu podelil zlato jubilejno priznanje JSKD za neprecenljiv prispevek k razvoju slovenske zborovske glasbe. »Profesor Fabijan sodi med vidnejše zborovodje, dirigente in pedagoge pri nas in je vzgojil več tisoč mladih pevk in pevcev. Slovenija je z več kot štiriinšestdeset tisoč pevci in štirideset tisoč mladimi pevci vodilna država na svetu. Za to imajo v veliki meri zasluge posamezniki, kakršen je Matevž Fabijan.«
»Prav in dobro je, da je Matevž Fabijan kot izkušen glasbeni mentor in zborovodja še vedno dejaven in ustvarjalen. S tem nas opominja in spodbuja, da ne le ta praznični dan, ampak tudi v našem pevskem vsakdanu razmišljamo o slavljenčevi veliki človeški in glasbeni energiji,« je v nagovoru še povedala Aleševa, za zaključek pa so združeni zbori pod vodstvom slavljenca zapeli še dve veseli: koroško ljudsko Rib'ce po murjici pvavajo in tisto znano Oj, Triglav moj dom … »Petje druži ljudi, petje je zdravje,« je prepričan Matevž Fabijan in ni bilo poslušalca v dvorani, ki mu ne bi zaželel še veliko pevskih druženj in trdnega zdravja.