Ni novih odjemalcev ogrevanja
Občinski svetniki v Preddvoru so prisluhnili poročilu o poslovanju Energetike Preddvor, ki s sistemom daljinskega ogrevanja na biomaso oskrbuje 116 uporabnikov.
Preddvor – Energetika Preddvor, ki z biomaso že deset let daljinsko ogreva stavbe v Preddvoru, zadnji dve leti posluje z minimalnim dobičkov, je na septembrski seji občinskega sveta poročal direktor podjetja v stoodstotni občinski lasti Janko Maček. Kotlovnico je lani prevzel v upravljanje Peter Muri, ki je Energetiki že prej dobavljal biomaso. V tem času je izvedel sanacijo kotlov in še nekatere druge izboljšave v sistemu, občinskim svetnikom pa je predstavil tudi načrte o prihodnjih vlaganjih. Največji poseg bo prihodnje poletje povišanje dimnika, k čemur se je zavezal ob najemu kotlovnice, da ne bo več težav z dimljenjem in prašenjem, ki ga občutijo nekatera bližnja gospodinjstva na Francariji.
Po zadnjih podatkih ima Energetika 116 priključnih mest. Nekateri uporabniki so se temu viru odpovedali zaradi ekonomskih razlogov, nekateri iščejo druge, cenejše alternativne možnosti. Za manjši odjem te energije pa so tudi drugi razlogi, denimo energetske sanacije stavb, kar so ravnokar naredili v Domu starejših občanov Preddvor. Janko Maček se zaveda, da je poraba odvisna tudi od klimatskih razmer v sezoni, na žalost pa imajo tudi nekaj neplačnikov. Večji dolžnik je Hotel Bor, težave z izterjavo pa imajo v večstanovanjskih objektih, kjer neplačnikov ne morejo odklopiti zaradi ostalih uporabnikov. Dodaten strošek so tudi toplotne postaje, ki so po desetletju potrebne temeljitega servisa. Ob tem se poraja misel, da bi jih iz občinskega lastništva prenesli na uporabnike. V preteklosti so namreč s financiranjem toplotnih postaj spodbujali gospodinjstva, da se priključijo daljinskemu sistemu ogrevanja na bioamso.
Trenutno ni velikega zanimanja za priključevanje na sistem. Sedaj je namreč že veliko drugih možnosti ogrevanja, cena tovrstne toplotne energije pa ni kaj dosti nižja od kurilnega olja, zlasti za manjše uporabnike, ugotavljajo preddvorski svetniki. Cena je namreč odvisna od več dejavnikov, poleg kilovatne ure tudi od priključne moči in števnine. »Problema se zavedamo, zato v desetih letih tudi nismo občutno povečali cene,« je dejal Janko Maček. Peter Muri pa meni, da bi morali izboljšati tudi »imidž« tega sistema, saj brez novih uporabnikov lahko v naslednjih letih pričakujejo za tretjino nižjo prodajo in bati se je, da sistem ne bo preživel. Opozoril je tudi na izkušnjo sosednje Avstrije, kjer imajo občine s takšnim načinom ogrevanja možnost določiti vplivno območje in pogojevati, da se ljudje na območju daljinskega ogrevanja na biomaso ne morejo, denimo, ogrevati s toplotnimi črpalkami. Župan Miran Zadnikar je dejal, da bodo v občini še naprej podpirali možnosti za priklop na daljinsko ogrevanje, tudi v okviru občinskih prostorskih načrtov.