Prvo tablo postavili v Vrbi
Slovenski pisateljski poti se je na konvenciji v Žirovnici pridružilo šestnajst občin, od tega pet gorenjskih.
Žirovnica – V vaseh pod Stolom je v četrtek potekala prva konvencija za Slovensko pisateljsko pot, ki so jo pripravili Društvo slovenskih pisateljev (DSP) ter Zavod za turizem in kulturo in Občina Žirovnica. Sedemsto kilometrov dolga pot, ki so jo zasnovali v DSP ter povezuje rojstne hiše, domačije in druge zanimive točke 106 slovenskih pisateljev in pesnikov, se vije po 65 slovenskih občinah. V želji s skupnimi močmi pristopiti k razvoju projekta so njihove župane povabili na konvencijo v Žirovnico, udeležili pa so se je predstavniki šestnajstih občin, med njimi tudi petih gorenjskih.
Udeleženci so se na delovnem srečanju v Dvorani pod Stolom posvetili možnim oblikam razvoja poti v prihodnje in vlogi občin pri tem, enotni celostni podobi poti, seznanili so se z zamislijo pisateljskih depandans, kakršno so uredili v rojstni hiši Miška Kranjca v Veliki Polani, možnostmi mobilnih aplikacij projekta in ureditve zvočnik točk … Vrhunec celodnevnega srečanja pa sta bila odkritje prve informacijske table na Slovenski pisateljski poti pod Prešernovo hišo v Vrbi in podpis listine o pridružitvi projektu. V četrtek so jo podpisali predstavniki 16 občin, zdaj pa bo listina, je dejal vodja projekta Igor Likar, šla na simbolično pot v podpisovanje tudi v druge slovenske občine. Kot pravi, si obetajo dober odziv, saj so tudi številne druge občine že izrazile zanimanje za pridružitev: »S podpisom listine jih ne obvezujemo, pač pa le povezujemo. Želimo, da občine prepoznajo prednosti projekta, da ga bodo vključevale v razpise in letne plane ter postopoma urejale infrastrukturo.«
Slovenska pisateljska pot sicer poteka po trinajstih gorenjskih občinah, ki skupaj premorejo dvajset lokacij. Z največ – kar štirimi – se ponaša gostiteljica konvencije Občina Žirovnica s slavnimi rojaki Francetom Prešernom, Matijo Čopom, F. S. Finžgarjem in Janezom Jalnom, poleg slednje pa so se s podpisom konvencije včeraj poti pridružile tudi občine Bohinj z Janezom Mencingerjem, Bled s Tonetom Svetino, Radovljica z A. T. Linhartom in Ivanom Hribovškom ter Jesenice s Tonetom Čufarjem in Pavletom Zidarjem. Naknadno se jim bodo bržkone pridružile še nekatere druge gorenjske občine, sicer pa v Slovensko pisateljsko pot sodijo tudi Kranjska Gora z Josipom Vandotom, Preddvor z Josipino Turnograjsko, Kranj z Rudijem Šeligom in s Simonom Jenkom, Škofja Loka z Ivanom Tavčarjem, Naklo s Karlom Mauserjem, Kamnik z Rudolfom Maistrom in Francetom Balantičem, Moravče z Danetom Zajcem in Lukovica z Jankom Kersnikom.