Kam so izginili sekanci?
V Toplarni Železniki naj bi v zadnjih letih izginilo 20 tisoč kubičnih metrov sekancev, je opozoril odbor za gospodarstvo. Po mnenju nekaterih svetnikov se je stvari lotil preveč tendenciozno.
Železniki – Železnikarski občinski svetniki so se na zadnji seji ob poročilu odbora za gospodarske dejavnosti seznanili tudi z revidiranim letnim poročilom Toplarne za leto 2012. Po mnenju odbora je v zvezi s Toplarno, katere največja lastnica je še vedno občina, spornih kar nekaj stvari, še posebej pa razlika med nabavljeno in porabljeno količino energentov v zadnjih letih. Ta ugotovitev je sprožila burno razpravo, po kateri je župan Anton Luznar dejal, da bi se bilo morda pametno dogovoriti, da bi predstavnika pozicije in opozicije v občinskem svetu ter nadzorniki in direktor Toplarne skupaj pregledali dokumentacijo in poiskali vzroke za razhajanja v podatkih.
»Iz letala se vidi, da je med leti 2009 in 2012 Toplarna kupila za 20 tisoč kubičnih metrov sekancev več, kot jih je porabila. Župan in podžupan naj prevzameta odgovornost in prideta stvari do dna, saj so to razliko morali plačati koristniki toplotne energije,« je dejal predsednik odbora Peter Mesec. Po mnenju Janeza Ferlana (SLS), ki je bil vrsto let tudi predsednik nadzornega sveta Toplarne, se je Mesec zadeve lotil preveč tendenciozno. »Količina je velika, vprašanje pa je, ali je res nastala v tistih letih in ali so se odpisi pred tem dogajali. Upoštevati je treba tudi poplave leta 2007, takrat je imela toplarna največ zalog goriva. Povežimo se s tedanjim direktorjem Ivanom Fajfarjem in raziščimo zadevo, vsekakor pa je prezgodaj delati zaključke,« je dejal Ferlan.
Sedanji direktor Toplarne Štefan Beznik je v odgovoru, ki ga je svetnikom prebral župan, pojasnil, da so šele sredi leta 2012 uvedli poseben program za spremljanje zalog in dobav, ki zagotavlja mnogo bolj natančne podatke kot v preteklosti. Ob upoštevanju zalog, ki se v evidenci prenašajo iz leta v leto, je po njegovem med leti 2009 in 2012 nastalo 8.000 razsutih prostorninskih metrov razlike med nabavljeno in porabljeno lesno biomaso. Glavni vzrok za razhajanja med nabavljenimi in odpisanimi količinami je v načinu vodenja in odpisa zalog ter samem skladiščenju, je pojasnil: »Gorivo se nabavlja v nasutih metrih in ravno tako se odpisuje. Sistem skladiščenja pa je tak, da se gorivo na deponije nalaga s pomočjo delovnega stroja. Pri tem se gorivo stisne in se mu zmanjša volumen. Volumen goriva se zmanjša tudi zaradi procesa sušenja,« je razložil. Po njegovem bi se nastalemu problemu lahko izognili z uvedbo tehtanja dobavljene in porabljene lesne biomase ter merjenja vlažnosti goriva, nadgraditi pa bi bilo treba tudi informacijski sistem, ki bo upošteval zmanjšanje teže zaradi osušitve materiala. Vse to pa zahteva finančna vlaganja, ki pa morda niti niso smiselna, če je vzrok za nastanek razlike dobro znan, razmišlja Beznik.
V zvezi s tem so pri direktorju v minulih dneh že iskali pojasnila tudi nekateri člani nadzornega sveta. »Če je prišlo do zlorab, je prav, da to ugotovimo, obstaja pa tudi verjetnost, da so razhajanja v precejšnji meri posledica objektivnih napak pri merjenjih. V vsakem primeru je zadevi treba čimprej priti do dna, že zaradi preprečitve govoric, ne gre pa tu za iskanje političnih zgodb,« poudarja Robi Ravnihar, predstavnik občine v nadzornem svetu. Nadzorniki bodo to problematiko obravnavali že na naslednji seji, je pa Ravnihar županu že predlagal, naj zahteva revizijo nabave in porabe surovin v Toplarni za leti 2009 in 2010.