Skupaj v bran upokojencem
Vladni DeSUS in Zveza društev upokojencev Slovenije se bosta skupaj borila proti ukinitvi regresa za upokojence s pokojnino do 622 evrov. V javni upravi bodo zaposlili še nekaj več športnikov.
Proti ukinitvi regresa
V vladni koaliciji se je ta teden zaostrilo zaradi nameravane ukinitve letnega dodatka tudi za upokojence, ki ga še prejemajo po uveljavitvi zadnjega varčevalnega zakona, torej tisti s pokojnino do 622 evrov. Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec je namreč pred in po torkovem pogovoru predsednikov koalicijskih strank o protikriznih ukrepih in proračunu za prihodnje leto odločno zagrozil z izstopom iz koalicije, če si bo ta drznila poseči v pokojnine in letni dodatek. Moči v bran upokojencem je naslednji dan DeSUS združil z Zvezo društev upokojencev Slovenije (ZDUS). Erjavec je ob tem dejal, da je ukinitev letnega dodatka za upokojence nesprejemljiva, 90 milijonov evrov, kolikor naj bi vlada s tem privarčevala, pa je po njegovem mogoče najti tudi kje drugje, npr. z uvedbo kriznega davka, ki ga DeSUS že nekaj časa podpira. Prvak upokojenske stranke tudi ne podpira, da bi namesto letnega dodatka uvedli draginjski dodatek, katerega finančni učinek bi bil približno 20 milijonov evrov, saj obstaja bojazen, da bi sčasoma ukinili tudi tega. Erjavec, ki glasno priznava, da zaradi načrtovanega reza pri upokojencih v koaliciji vlada napeto ozračje, pričakuje, da bo koalicija spoznala, da ukinitev letnega dodatka ni dobra rešitev, stališča pa naj bi poskusili zbližati že na včerajšnji seji vlade. Predsednica ZDUS Mateja Kožuh Novak pa je poudarila, da je neetično, da vlada razmišlja o rešitvi, ki bi obremenila najbolj revne prebivalce države. »Ne dovolimo, da rešujejo državo na ramenih najbolj revnih,« je dejala. Tudi ona se zavzema za uvedbo kriznega davka, ki bi ga sorazmerno z dohodki plačevali vsi. Predstavniki ZDUS se bodo o tej temi skušali v naslednjih dneh pogovoriti s čim več poslanci, ZDUS pa je o svojem stališču z dopisom seznanil tudi predsednico vlade Alenko Bratušek, ministre in predsednike strank. V njem je med drugim zapisala, da je siromašenje upokojencev doseglo spodnjo mejo, med 400 tisoč upokojenci, ki še prejemajo letni dodatek, pa je 150 tisoč takih, ki so vplačevali za pokojnino polno delovno dobo. Premierka Bratuškova je po sestanku koalicijskih strank dejala, da Erjavec večkrat poudarja, kako pomembna je v tem trenutku politična stabilnost, in če se tega tudi res zaveda, potem se bodo znali dogovoriti.
Slabe zaposlitvene možnosti
Slabo pa ne kaže samo upokojencem, ampak tudi vsem iskalcem zaposlitve. Slovenski delodajalci namreč v zadnjem četrtletju napovedujejo manj priložnosti za iskalce zaposlitve, je ta teden pokazala raziskava družbe Manpower. Neto napoved zaposlovanja s strani delodajalcev za obdobje med oktobrom in decembrom znaša nič odstotkov, potem ko je za prejšnje tri mesece znašala sedem odstotkov. V raziskavo so vključili 620 delodajalcev iz desetih panog, od tega jih le 12 odstotkov za zadnje letošnje četrtletje napoveduje rast zaposlitvenih možnosti, prav tako 12 odstotkov pa celo znižanje števila zaposlenih. »Podatki raziskave kažejo, da bodo priložnosti za iskalce zaposlitve v prihodnjih mesecih ostale skromne. Kljub temu pa pretekli rezultati skozi vse leto 2013 nakazujejo splošno stabilnost na trgu dela z doslednim razmerjem, in sicer približno trije od štirih delodajalcev ne načrtujejo sprememb v svoji zaposlitveni strukturi,« je objavljene podatke komentirala direktorica prodaje pri družbi ManpowerGroup Slovenija Romana Šercelj. Pripomnila je, da so rezultati za zadnje četrtletje vedno najslabši, najbolj pesimistične napovedi pa so tokrat prejeli v panogi javnega sektorja in socialnih storitev.
Zaposlili bodo še več športnikov
V dneh, ko večina Slovencev vsaj z enim očesom spremlja nastope slovenskih košarkarjev na evropskem prvenstvu, ki poteka pri nas, so predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič, minister za obrambo Roman Jakič, minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo, minister za notranje zadeve Gregor Virant in minister za finance Uroš Čufer podpisali nov sporazum o zaposlovanju 115 športnikov in trenerjev v javni upravi; 70 naj bi jih bilo zaposlenih v vojski, 30 v policiji in 15 v carinski upravi. Po prvem takšnem sporazumu iz leta 1996, dopolnjenem leta 2009, sta sicer na takšen način zaposlena 102 slovenska športnika. »Slovenski šport je v ponos Sloveniji in lahko pomaga k dvigu samozavesti, da obrnemo sedanje trende v državi in z večjim optimizmom gledamo v prihodnje ... Podpis sporazuma dokazuje, da bomo ohranili nekatere bistvene prvine, ki so pomembne za nadaljevanje uspehov slovenskega športa,« je po podpisu dejal Kocijančič. »Petra Majdič je ob tekmovalni upokojitvi dejala, da si noben minister ne more predstavljati, koliko v pogledu socialne varnosti, kljub minimalnim dohodkom, pomenijo te zaposlitve. Upam, da bo podoben podpis v prihodnje sklenjen tudi za športnike invalide,« pa je dejal obrambni minister Roman Jakič.