»Vsak čevelj je ročni izdelek, zato tehnologija ni tako pomembna,« o posodobitvi tehnologije pravi Slavko Despotović, ki bo prihodnji teden gostil italijanske oblikovalce. Ti naj bi Peku pomagali do bolj modnih kolekcij. / Foto: Tina Dokl

V Peku zagnali proizvodnjo

Nadzorni svet tržiškega Peka je potrdil sanacijski program, po katerem naj bi bilo ob delo največ petdeset sodelavcev v Sloveniji. »Proizvodnja teče na polno,« zagotavlja novi predsednik uprave Slavko Despotović.

Tržič – Po številnih letošnjih sušnih mesecih, ko je proiz­vodnja Peka tekla moteno, enkrat en del proizvodnje, drugič drugi, na koncu pa je popolnoma zastala, so delavci v torek le stopili za stroje. Razlog za zastoje so bile likvidnostne težave in s tem z dobavo materiala. »Kreativni smo, pogovarjamo se z dobavitelji, sicer pa imamo skozi prodajno mrežo stotih prodajaln nenehno svež denarni tok,« pravi novi predsednik uprave Slavko Despotović.

Sogovornik pove, da je v delo vnesel več optimizma in predvsem posluša zaposlene. S sanacijskim načrtom je prepričal tudi nadzornike. »Najbolj pomembna za Peko je rešitev likvid­nostnih težav. Realno težko izpolnjujemo nekatere obveznosti, brez sodelovanja bank bodo nekatere zelo težko rešljive, zato potrebujemo kratkoročni, premostit­veni kredit,« izpostavi največjo težavo. Tržiško obutveno podjetje danes potrebuje med enim in dvema milijonoma evrov, tudi zato, da poplačajo zaostale obveznosti do zaposlenih.

Optimistični načrti

Podjetje jim dolguje večji del plače za maj, od danes tudi junijsko plačo in regres, nekaj denarja tudi za odpravnine. V proizvodnji od torka sicer proizvodnja poteka na polno, neizpolnjene obveznosti do zaposlenih pa Despotović ocenjuje kot nekorektno. Obljubil jim je plačilo do konca meseca. »Banke bomo prepričali s podatki, ki kažejo v naš prid. Po novem ne bomo gledali le na zmanjševanje odhodkov, povečati moramo prihodke. Več bomo naredili na veleprodaji, povečali prihodke iz maloprodajne mreže in se osredotočili na prodajo pod našo blagovno znamko,« razloži načrt. Na pogovore z bankami je odšel takoj po našem pogovoru.

Na pomoč lastnikov ne računa. Ti so že opravili šestmilijonsko dokapitalizacijo, zato od SOD-a in DSU, od bank lastnic sploh ne, ne pričakuje dodatnega kapitala. »Tudi brez bank lahko vlečemo voz Peko, vendar težko izključim nerede med zaposlenimi,« pove Despotović, ki tudi državne pomoči ne pričakuje. Ne sam ne po pooblastilu nadzornikov ne išče kupca za podjetje, niti ga ne želi, saj bi mu s tem zmanjkalo časa za vodenje posla.

Še plačilno sposobni

Načrt proizvodnje je izdelava sto tisoč parov čevljev do konca leta, kljub temu bo rezultat še vedno negativen. V Peku so do konca maja proizvedli manj kot 50 tisoč parov čevljev, prihodki iz maloprodaje so bili sestavljeni zgolj iz obstoječih zalog in dokupa s strani dobaviteljev. To pomeni, da so se preteklega pol leta premalo ukvarjali s proizvodnjo in preveč s prodajo podjetja.

Za zagotovitev dolgotrajno pozitivnega poslovanja, tega predsednik uprave načrtuje že ob koncu prihodnjega leta, naj bi odpustili okoli petdeset sodelavcev. Presežki ne bodo prihajali iz proizvodnje. »Narediti lep čevelj (pokaže na enega od Pekovih čevljev, op. a.) ni lahko, vendar prinaša dodano vrednost. To lahko storimo le z našimi izkušenimi sodelavci v proizvodnji,« pove predsednik.

Njegov predhodnik Janez Sajovic je v preteklih mesecih večkrat poudaril, da bi lahko kmalu ugotovil plačilno nesposobnost Peka (insolventnost). »Mi smo solventni. Bili smo konec junija, kako bo konec julija, ne vem. Če speljemo moje načrte, bomo solventni, sicer bo težko. Pa vendar imamo možnosti, da lahko likvidnost zagotavljamo iz hčerinskih družb,« pove Slavko Despotović. Veliko prihodkov gre predvsem na račun zmanjšanja zalog čevljev, do konca leta naj bi zaloge zmanjšali kar za štiri milijone evrov.

Modni in konkurenčni

Zaradi očitkov, da njihovi čevlji niso modni, bodo morda poiskali oblikovalce v Italiji. Predsednik sicer meni, da so njihovi čevlji zelo lepi in tudi modni, le pogledati jih je treba. »Cene so bile v preteklosti visoko postavljene in potem znižane s popusti. Sedaj bodo že na začetku konkurenčne cene, usnjeni čevlji s primerno kakovostjo za petdeset ali šestdeset evrov. Ne smemo pa zamujati z dobavo, tako kot je bilo letos in bo morda tudi jeseni, zato le izgubljamo,« razloži Despotović.

Računa, da bi do konca leta stabilizirali poslovanje, prihodnje leto pa redno poslovali blizu ničle ali pozitivno. Če bo letoš­nja skupna proizvodnja okoli 150 tisoč parov čev­ljev, naj bi prihodnje leto med 220 in 250 tisoč evrov, to pa je pri vrhu kapacitet. Rentabilnost lahko dosežejo z okoli 200 tisoč izdelanimi čevlji.

Prodaje v tujini

V načrtu so tudi veliki premiki v tujini. Za prodajno mrežo v Srbiji v prihodnosti slabo kaže, saj ni dovolj obratnega kapitala za zagon prodaje. Kljub temu da je srbski trg velik in ima Peko dobro ime, bo morda kmalu preteklost. Proizvodnja v Srbiji bo ostala. V Makedoniji in na Hrvaškem Peko ostaja 51-odstotni lastnik hčerinskih družb, dobro delajo, v skrajnem primeru bi lahko prodali tudi to premoženje.

Peko ima v lasti še več nepremičnin, ki bi jih lahko prodali, predvsem trgovin. Nekaj jih je že v prodaji, tudi v Sloveniji, sicer pa v Srbiji in tudi na Hrvaškem. Nekaterim se bodo odpovedali, druge trgovine prodali in nato najeli. Vendar to terja čas in bi le počasi prišli do likvidnostnega kapitala. Tudi v Tržiču je glavna stavba le delno izkoriščena. Celotno proizvodnjo bi lahko preselili v sosednjo stavbo, sedanjo proizvodnjo pa oddali. Tudi za zelo nizko najemnino.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / petek, 19. julij 2019 / 10:18

Prvi Festival tunških kumar

Tunjice – Krajevna skupnost Tunjice ob krajevnem prazniku vabi na srečanje krajanov in prijateljev Tunjic, ki bo v jutri, 20. julija, ob 18. uri na igrišču pod šolo v Tunjicah. Pripravljajo kulturn...

Objavljeno na isti dan


Medvode / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:56

Podhodi za dvoživke v Hrašah čez dve leti

Hraše – Hraše v medvoški občini veljajo za eno od črnih točk v Sloveniji za dvoživke v spomladanskem času. Vrsto let pa se kot nujna rešitev poudarja gradnja podhodov za dvoživke.

Nasveti / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:55

Testiranje odslej tudi na Brniku

Testiranje na covid-19 je odslej mogoče tudi na brniškem letališču. Rezultati pa so znani v štirih do šestih urah.

GG Plus / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:52

Zgodbe gorenjskih družinskih podjetij

EY Slovenija predstavlja deset novih zgodb družinskih podjetij, med njimi jih je pet s širšega gorenjskega območja: Agromehanika iz Hrastja, Rast Tim iz Vesce pri Vodicah, Genis iz Kranja, Kmetija Pus...

Zanimivosti / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:48

Božički darila poslali po škripcu

Splošno bolnišnico Jesenice so v sredo obiskali Božički, ki so otrokom na pediatrični oddelek kar po škripcu poslali igrače.

Kranj / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:47

V spomin: Emil Herlec - Milč (1931–2020)

Pretresla nas je novica, da Emila Herleca - Milča ni več med nami. Težko je verjeti, da je kleni, skoraj devetdesetletni prijatelj in reševalski tovariš preminil pri gledanju televizije. Poznali sm...