Umetnost vzhoda
V rezidencah Layerjeve hiše v Kranju so minuli teden gostovali umetniki iz Japonske in Švedske.
V sklopu Layerjeve hiše, ki je zadnje leto, dve skupaj s stolpom Škrlovec postala ena izmed osrednjih kulturniških točk na relaciji tako imenovanih treh stolpov v Kranju, so minuli teden gostili šesterico umetnikov, štiri z Japonskega iz Tokia, in dva, Jožeta Stražarja Kiyoharo in njegovo ženo Sumiko Kiyohara iz švedske prestolnice, Stockholma. »Zasluge za naše gostovanje v Kranju ima v prvi vrsti akademski slikar Klavdij Tutta, s katerim sva se pred leti srečala na mednarodni likovni koloniji na Sinjem vrhu, skupaj pa sva tudi že razstavljala. Ko je nastajal prostor za razstave in kolonije v Layerjevi hiši, mi je predlagal gostovanje v Kranju, ker pa je moja žena Japonka, sva se povezala z japonskimi umetniki,« je uvodoma na odprtju razstave v stolpu Škrlovec povedal Jože Stražar Kiyohara in dodal: »Gostitelj Aljaž Primožič nas je v rezidenci Layerjeve hiše lepo sprejel. Skupaj s sodelavci vse dni zgledno skrbi za naše dobro počutje, na voljo pa imamo tudi vse, kar potrebujemo za nemoteno delo v ateljeju.«
Japonski umetniki, ob Jožetu Stražarju Kiyohari še Inoue Yoko, Yoshikawa Nobuo, Taeko Ukon, Toshiko Watanabe in Sumiko Kiyohara, so v stolpu Škrlovec, v galeriji Layerjeve hiše in na spodnji terasi hiše razstavili dela, ki so jih ustvarili v času njihovega bivanja v Kranju, nekaj del na papirju pa so prinesli tudi s seboj. Na ogled so slike, grafike in tudi instalacije ter skulpture iz brona. Eden priljubljenejših materialov, ki jih pri ustvarjanju uporabljajo japonski umetniki, je vsekakor papir, v delih pa so velikokrat v ospredju tudi različna simbolna sporočila. Avtorji navdih za svoje likovne zgodbe pogosto iščejo v naravi, tokrat pa so ga iskali tudi v miljeju, v katerem so ustvarjali.
»Gostje z Japonskega so prvič v Sloveniji, ki je bila doslej za njih bolj kot ne neznanka. Tukaj se dobro počutijo, všeč jim je staro kranjsko mesto ...,« je nad kranjsko gostoljubnostjo navdušen Stražar Kiyohara, ki si v posebno čast šteje, da so prav oni prva večja skupina umetnikov iz mednarodnega prostora v rezidencah hiše Layer. V soboto dopoldne so na vrtu hiše pripravili tudi tako imenovano »sobotno specialko«, v okviru katere je bila degustacija tradicionalnih japonskih jedi, napisati je bilo mogoče svoje ime z japonskimi pismenkami in mogoče je bilo ustvarjati origami …