Razstavo v Mestni hiši so si že ogledali tudi številni alpinisti, med njimi Andrej Štremfelj.

Mogočne stene še vabijo

Do 9. septembra je v kranjski Mestni hiši na ogled razstava o največjih uspehih naših alpinistov v Himalaji, ki so jo v Gorenjskem muzeju pripravili ob 30. obletnici smrti Nejca Zaplotnika.

Kranj – »Včasih so ljudje zahajali v gore in v hribe zaradi gospodarskih razlogov, danes pa večina išče oddih in izzive. O alpinizmu v Sloveniji lahko govorimo, da se je začel v 18. stoletju z osvojitvijo Triglava, ko so se na njegov vrh povzpeli štirje srčni možje iz Bohinja. Od takrat slovenski alpinizem sodi ob bok evropskemu in svetovnemu alpinizmu, velika prelomnica pa so tudi uspehi naših alpinistov v Himalaji, čemur je posvečena razstava, ki sta jo pripravili naši sodelavki Jelena Justin in mag. Monika Rogelj,« je ob četrtkovem odprtju razstave poudarila direktorica Gorenjskega muzeja Marija Ogrin, avtorici pa sta nato predstavili svoje delo, ki obsega opis največjih uspehov naših alpinistov v Himalaji, od prvega osvojenega osemtisočaka Makaluja leta 1975, ko je bila preplezana prvenstvena smer v južni steni, do prvenstvene smeri K7 West in slovenske smeri v Nanga Parbatu.

»Idejo, da bi predstavili vse prvenstvene smeri slovenskih alpinistov v Himalaji, sva hitro opustili, kajti teh smeri je enostavno preveč. Vendar pa je med njimi nekaj res izjemnih. Izbrali sva vrhunske uspehe, ki niso odmevali le v domačih krogih, temveč tudi v svetu,« je poudarila Jelena Justin, slavnostni govornik ob odprtju razstave, načelnik komisije za odprave v tuja gorstva Tone Škarja pa je opisal nekatere mejnike slovenskega alpinizma. »Čestitke Gorenjskemu muzeju, ki zvesto spremlja vrhunski slovenski alpinizem, ki je predvsem gorenjski,« je dejal Škarja in dodal, da je letos tudi pet deset­letij od ustanovitve komisije za odprave v tuja gorstva, ki je bila pri Planinski zvezi Slovenije organizirana prav zaradi sistematična poseganja v najvišja gorstva sveta.

Razstavo, ki bo v Mestni hiši v Kranju na ogled še do 9. septembra, je odprl kranjski župan Mohor Bogataj, številnim alpinistom in njihovim prijateljem pa se je pridružil tudi generalni konzul Nepala v Sloveniji mag. Aswin K. Shrestha.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 8. julij 2009 / 07:00

Nesreče

Vinjen sedel na motor Kranj - V soboto zvečer se je v Kranju hudo ponesrečil petdesetletni domačin. Ob 19.15 se je peljal po Škofjeloški cesti iz smer...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 13. maj 2021 / 20:01

V vrtec raje peš kot z avtom

Z dogodkom Mestni travnik, ki je v začetku maja potekal na Mestnem trgu v Škofji Loki, je vrtec Škofja Loka sklenil projekt Trajnostna mobilnost. Ob tem so odprli razstavo in podali pobudo za izboljša...

Škofja Loka / četrtek, 13. maj 2021 / 17:41

Med finalisti tudi Ločani

Na tekmovanju za najboljše dijaško podjetje sta bili med finalisti tudi dve dijaški podjetji Srednje šole za lesarstvo Šolskega centra Škofja Loka.

Zanimivosti / četrtek, 13. maj 2021 / 17:40

Ustvarjajo »rokavčke« za starejše z demenco

Kamnik – V Domu starejših občanov (DSO) Kamnik so začeli izdelovati »rokavčke-pomagavčke« – posebne ročno izdelane rokavčke, ki so v veliko pomoč osebam z demenco, saj dokazano zmanjšujejo stres, s...

Šport / četrtek, 13. maj 2021 / 17:35

Izboljšal svetovni rekord

Andrej Žavbi je v eni uri na velodromu prekolesaril 46.255 metrov.

Nasveti / četrtek, 13. maj 2021 / 17:32

Vaniljeve kocke z banano

Še iz tako preprostih sestavin lahko naredimo izvrstno sladico. To dejstvo zagotovo upravičijo vaniljeve kocke z banano. Tako preproste za pripravo, a kljub temu nadvse okusne in osvežujoče.