
Od nekoč za danes ali gimnazijski swing
Mladi glasbeniki, pevke in pevci iz kranjske Gimnazije so na letošnjem Pomladnem koncertu zajadrali v čase izpred šestdeset in več let, ko je plesne ritme narekoval swing.
Kranjski gimnazijci so prejšnji teden dvakrat razprodali dvorano. Zadnjih deset pomladi iz tradicionalnega razloga, tako imenovanega Velikega spomladanskega koncerta, na katerem se gimnazijci predstavijo tudi v svoji umetniški podobi, kot odlični glasbeniki in pevke ter pevci. Ob zadnja leta tudi že uveljavljenem božičnem koncertu v Gallusovi dvorani, tega so mimogrede napovedali tudi za letošnji december, pomladni koncert v nekoliko manjši orkestralni zasedbi običajno izvedejo kar v domači dvorani. Torej »mali veliki« gimnazijski koncert je že v najavi in z naslovom Swingastično obetal zanimiv program in predvsem nekoliko drugačno glasbo, kot smo jo spremljali na dosedanjih koncertih. Edina stalnica so bili nastopajoči, plesni orkester, dekliški pevski zbor in fantovska vokalna skupina Gimnazije Kranj.
Koncertni vodja Primož Zevnik in dirigent Nejc Bečan sta na koncertne pulte mladim glasbenikom postavila notne zapise glasbe Bele Sandersa (kot si je umetniško ime nadel Hans Schubert) in njegovega orkestra, ki je po drugi svetovni vojni navduševal na nemških in evropskih glasbenih odrih. Priredbe je posebej za koncert in glasbeno sestavo pripravil Jaka Pucihar. Večer je tako začel plesni orkester, sledil pa je dekliški pevski zbor pod vodstvom Primoža Kerštanja in v nekaj točkah tudi njegove pomočnice Kristine Bogataj. Zbor je kaj hitro navdušil s čudovitim večglasjem z znano skladbo Only you, v nadaljevanju pa smo ob swingovskih skladbah, ki so jih dekleta in kasneje tudi za ščepec fantovskih pevcev, izvajali večinoma ob spremljavi orkestra, slišali tudi kakšno sodobno pop rockovsko (Angel skupine Tabu) in iz zakladnice gospela (If I tell God, Old time religion medley). V različnih skladbah so se izkazali tudi nekateri solisti, na klarinet, trobento in podobno, posebej pa je publika uživala še v skladbah, kot so Ungarsiches Mädel ali v nemških skladbah, kot so Ich Wunsche mir, Du bist die susseste ali zaključna Bei mir bist du schon. Kombinacije dekliških in fantovskih glasov ter odlično pripravljenega orkestra so bile tokrat zmagovalne. Še posebej gromek aplavz je doživela skladba Mali telefon, ob zaključku tudi ena izmed ponovnih izvedb v dodatku, v kateri sta blestela solista Martin Draksler z gromkim baritonom in Žiga Jan Krese (sicer trobentač) s čudovitim tenorjem.
Približno uro in pol dolg koncert je še enkrat znova dokazal, da ima kranjska Gimnazija čudovito mladino, tokrat so nastopali izključno domači dijaki, brez gostov, ki s pravo spodbudo dokazujejo, da so še kaj več kot »le gimnazijci«. Gimnazijski koncert je vsekakor zadovoljil poslušalstvo in marsikdo je pomislil na uspešnice Glena Millerja in njegovega orkestra, pa pred sedemdesetimi leti popularnih Andrews Sisters … Zgolj za namig.