
Velik čebelarski praznik
Več kot tisoč čebelarjev iz vse Slovenije se je v soboto zbralo na Čebelarskem prazniku v Lescah, kjer so zaznamovali tudi 130. obletnico delovanja Čebelarskega društva Radovljica in spomnili največjega slovenskega čebelarja Antona Janše, ki je umrl pred 240 leti.
Lesce – Prireditev je bila namenjena predvsem druženju čebelarjev in teh je bilo v soboto v Lescah zares veliko: kar več kot tisoč jih je prišlo z vseh koncev Slovenije, slovesnost pa se je začela z mogočnim sprevodom kar 88 praporščakov. »Zavedamo se, da imamo čebelarji prav v tem času največ dela, a je vseeno prav, da si vzamemo tudi čas za druženje; brez sodelovanja in združevanja namreč v čebelarstvu ne gre,« je povedal predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč.
Čebelarski praznik je bil letos že enajsti po vrsti, drugič so ga pripravili na Gorenjskem, prvič so ga organizirali pred desetimi leti na Breznici. Kot je še povedal Boštjan Noč, je na Gorenjskem nekaj čez tisoč oziroma okrog 12 odstotkov vseh slovenskih čebelarjev, čeprav so razmere za čebelarstvo na Gorenjskem precej slabše kot drugod v državi. Čebelarjenje je težje zaradi daljših zim, bolj spremenljivega podnebja in manj intenzivnih paš. Tako je tudi donos na panj na Gorenjskem najslabši in čebelarstvo mora zato še bolj temeljiti na znanju in izobraževanju.
V vsej Sloveniji je sicer več kot 9 tisoč čebelarjev, ki so vključeni v 215 čebelarskih društev. Povprečna starost čebelarjev je 58 let in v zadnjih letih pada, tudi po zaslugi 140 čebelarskih krožkov, v katerih čebelarstvo spoznava okoli dva tisoč otrok.
Radovljiško čebelarsko društvo, ki letos obeležuje 130. obletnico nastanka, je s 106 člani največje v gorenjski čebelarski zvezi in je zibelka čebelarstva. Kot je dejal predsednik društva Franc Šolar, so ponosni, da so ob visokem jubileju organizirali tako veliko in odmevno prireditev. Povezali so jo tudi z dnevom naravovarstva in čebelarstva. Kot je pojasnil Janko S. Stušek, predsednik gorenjskih čebelarjev, je bil ta del prireditve organiziran v okviru projekta, v katerem sodelujeta Slovenija in Avstrija in je namenjen promoviranju kranjske čebele in biotske raznovrstnosti.