Sunita Williams (levo) v pogovoru s predsednikom Muzejskega društva Bled Srečom Vernigom / Foto: Tina Dokl

Sunita začela obisk na Bledu

Ameriška astronavtka slovensko-indijskega rodu Sunita Williams je svoj tretji obisk v Sloveniji začela na Bledu. Včeraj ji je predsednik države Borut Pahor podelil tudi medaljo za zasluge.

Bled – V nedeljo dopoldne je obiskala Blejski grad, kjer jo je poleg blejskega župana Janeza Fajfarja sprejel tudi direktor Zavoda za kulturo Bled Matjaž Završnik. V njunem spremstvu si je ogledala muzej in si natisnila spominsko listino v grajski tiskarni, v grajski kleti pa so ji v spomin na obisk poklonili steklenico vrhunskega grajskega vina, so sporočili iz blejskega zavoda za kulturo. Zvečer pa so v Festivalni dvorani v sodelovanju z Muzejskim društvom Bled pripravili predavanje z naslovom Slovenija iz vesolja. Sunita Williams je skozi pogovor s predsednikom Muzejskega društva Bled Srečom Vernigom, ki je bil pobudnik njenega obiska na Bledu, obiskovalcem med drugim razložila, kakšne sposobnosti mora imeti in koliko truda mora vložiti kandidat za polet v vesolje. Predstavila je tudi značilnosti bivanja v raketoplanu in delo, ki ga astronavti opravljajo na mednarodni vesoljski postaji. V zadnjih šestih letih je Sunita Williams v vesolje poletela kar dvakrat, leta 2006 z raketoplanom Discovery, lani pa z ruskim Sojuzom. Tedaj je kot druga ženska doslej prevzela tudi poveljstvo na mednarodni vesoljski postaji.

Za prispevek k uveljavljanju naravoslovnih in tehničnih znanosti in predvsem njihove promocije med mlajšimi rodovi Slovencev ji je včeraj predsednik države Borut Pahor podelil tudi medaljo za zasluge.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 25. junij 2024 / 23:43

Slovenski nogometaši po 0:0 z Anglijo v osmini finala EP

Köln – Slovenska nogometna reprezentanca se je prvič v zgodovini uvrstila v izločilne boje velikih tekmovanj. Potem ko je v zadnjem krogu skupinskega dela v Kölnu igrala 0:0 z Anglijo, se je prebil...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Podvojili komunalni prispevek

Škofjeloški občinski svetniki so v prvem branju ob številnih vprašanjih in pomislekih potrdili merila za odmerjanje komunalnega prispevka.

Škofja Loka / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Zadnji pri novorojenčkih, prvi pri vrtcih

Škofja Loka - Med vprašanji in pobudami svetnikov, ki jih vsakokrat uvrstijo na začetek zasedanja občinskega sveta, je Anton Peršin (SDS) predlagal, naj v Škofji Loki prvi...

Zanimivosti / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Slike na ledu

Učenci osnovne šole iz Preddvora so s slikami na ledu sodelovali na istoimenski prireditvi na avstrijskem jezeru Weissensee.

Zanimivosti / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Bogatejša ponudba v Jalnovi hiši

Rodine - Pred kratkim so v Jalnovi hiši na Rodinah ponudbo obogatili z muzejsko vitrino, v kateri so na ogled kopije predmetov iz dva tisoč let stare rimskodobne kmetije, ki so j...

Gospodarstvo / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

V IBI-ju zamenjali direktorja

Novi nadzorniki kranjskega IBI-ja niso želeli sodelovati z dosedanjim direktorjem Matjažem Božičem.