
Več kot »le« gimnazijci
Torkov večer v Sokolskem domu je zaznamoval Pomladni koncert Gimnazije Škofja Loka. Občinstvo navdušeno nad mladimi zboristi in orkestraši.
Škofja Loka – Vzdušje v dvorani pred koncertom je na najlepši način v uvodnem nagovoru označil škofjeloški župan Miha Ješe z besedami: »Danes je Sokolski dom spet premajhen.« In je bil, zapolnjen do zadnjega sedeža in stojišč ob robu dvorane. Niso vsak dan na osrednjem škofjeloškem odru najavljeni pevci in pevke ter glasbeniki – dijaki škofjeloške gimnazije. Nastopili so Mešani pevski zbor gimnazije Škofja Loka, Simfonični orkester Crescendo ter Gimnazijski sekstet flavt. Po lanskem premiernem nastopu so letos v Sokolskem domu koncert pripravili drugič, prvič pa se je zboru pridružil tudi simfonični orkester. Sestavili so ga na začetku letošnjega šolskega leta, v 36-članskem orkestru pa igra četrtina dijakov škofjeloške gimnazije, četrtina je nekdanjih gimnazijcev, preostali pa so prav tako na neki način povezani z gimnazijo, bodisi kot sošolci prvih iz glasbenih šol ali njihovi prijatelji. Dirigentsko palico je prevzel prav tako nekdanji dijak Žiga Kert, zdaj študent Akademije za glasbo.
Večer je sicer s štirimi ljudskimi pesmimi začel gimnazijski mešani pevski zbor, ki ga od vsega začetka, sicer pa že šesto pevsko sezono, vodi Ana Prevc Megušar, tudi pobudnica in organizatorica Pomladnega koncerta. Zborček je prav ubrano »kantal« v Kumarjevi priredbi ljudske Kantaj Nineta … Sledil je nastop Seksteta flavt, v katerem igrajo nekdanje učenke iz razreda profesorice Ane Kavčič Pucihar v Glasbeni šoli Škofja Loka, potem pa je v ospredje znova stopil zbor s skladbami iz sveta filmske in zabavne glasbe. Somewhere over the Rainbow, The Sound of Silence, Un poquito Samba … publika je vsakič znova pozdravljala ubrano petje šestdesetčlanskega zbora. Gre za eno redkih mešanih srednješolskih zborovskih zasedb v Sloveniji in prav pohvalno je, da v zboru poje vsaj dvajset fantov, ki so običajno bolj izjema kot ne.
V drugem delu so se predstavili gimnazijski simfoniki in navdušili z znanimi melodijami iz filmov od Everything I Do, preko Mamme Mie do slovenskih Cvetja v jeseni in Kekca. V zaključku sta orkester in zbor skupaj izvedla temo iz filma Pirati s Karibov, kot dodatek pa še Adiemus Karla Jenkinsa. Priredbe za večino skladb orkestra je prispeval skladatelj Gašper Jereb, ki ima še poseben posluh za mlade izvajalce. Odlično vzdušje mladih izvajalcev na odru se je v trenutku preneslo tudi v dvorano, z odra je vse kipelo od pozitivne energije in čudovite glasbe, v dvorani je rasla temperatura vse do spontanega bučnega aplavza.
V krajšem premoru, ko se je orkester pripravljal za nastop, so podelili tudi pohvale pevcem in pevkam, maturantom, ki letos zapuščajo gimnazijo. »Vsa ta leta je bilo čudovito delati z vami in naj bosta glasba in petje del vašega življenja še naprej,« je ob tem dejala Prevc Megušarjeva, ki je lahko z izvedbo koncerta zadovoljna, saj so ji dijaki s svojim nastopom dokazali, da je vredno delati z njimi. Program ni bil pretenciozen, nasprotno, bil je po meri dijakov in z žanrsko raznolikostjo blizu tudi publiki, predvsem pa kvalitetno izveden. Mladi so uživali v mladostni sproščenosti in hkrati vlagali vse svoje napore h kar najboljši izvedbi. Ne, ne gre se bati za glasbeno prihodnost na loški gimnaziji. Ta bo še dolga in lepa.