
Kvalitetni lesni peleti iz Poljanske doline
Kvalitetni peleti ne smejo vsebovati lubja, saj ta vsebuje zemljo, s tem pa lastniki zapacajo peč, izkoristek je slabši. »V naši proizvodnji uporabljamo le čisto žagovino iz okoliških žag,« pravi Marjan Šinkovec iz podjetja Energija narave.
Todraž – Ko smo pred meseci, ko so v Todražu v Poljanski dolini zagnali proizvodnjo pelet, obiskali Marjana Šinkovca iz podjetja Energije narave, nam je povedal, da so skočili v bazen (v proizvodnjo pelet) in šele nato preverili, če je v njem voda (trg). »Plavamo,« pravi danes in razloži: »V času sezone prodamo pelete skoraj neposredno s tekočega traku. Glede na trend menjave kotlov na kurilno olje s kotli na lesne pelete pa trdim, da bo v prihodnji kurilni sezoni kvalitetnih peletov na trgu premalo. Svetujem, da si uporabniki že pred zimo zagotovijo večino potrebne količine lesnih peletov.«
V kurilni sezoni Energija narave torej komaj zadovolji povpraševanje, trenutno skladiščijo približno tretjino proizvodnje. Tako se lahko zgodi, da bodo morali kupci jeseni poseči po lesnih peletih iz uvoza, ki so lahko enako kvalitetni, lahko pa zelo slabe kakovosti. Kvalitetni peleti ne smejo vsebovati lubja. Ta namreč vsebuje tudi zemljo, ki ostane tudi po proizvodnji pelet. Lastniki imajo s kurjenjem pelet slabše kakovosti zato težave: energijska vrednost je slabša, še huje je, da morajo velikokrat čistiti peč.
»Naši kupci so zadovoljni, to nam tudi povedo, tudi sami pa vemo, da imamo kvalitetne pelete, saj material pridobivamo iz okoliških žag. Nenazadnje smo doma sredi gozdov,« pove Šinkovec. Naročila v Energiji narave zbirajo tako prek spleta kot pri trgovcih in monterjih peči, nekaj jih redno kupuje tudi na sedežu podjetja v Todražu. Kljub temu da je proizvodnja skorajda razprodana, v Energiji narave ne razmišljajo o povečanju proizvodnje. Ta bi prišla v poštev le ob investiciji v soproizvodnjo električne energije iz lesne biomase.
Jutri podjetje pripravlja dan odprtih vrat s predstavitvijo priprave in izrabe lesne biomase. Poleg proizvodnje lesnih pelet bodo predstavili tudi pripravo lesnih sekancev. Obiskovalci pa bodo lahko pridobili informacije tudi od monterjev kurilnih naprav. »Običajno Slovence vodijo na oglede tovrstnih proizvodenj v Avstrijo, mi pa imamo vse to pred vrati, doma,« vabi Marjan Šinkovec.