"Če bi zadeli na lotu in si z dobičkom kupili več nepremičnin, bi si zagotovili varno starost, vendar ne brez skrbi in odgovornosti. Tu je vzdrževanje, delo z najemniki, prihajajo tudi novi davki," pojasni Alenka Štepec. (Foto: Matic Zorman)

Cene najema ostajajo enake

Najemnine za stanovanja in hiše tudi v času gospodarske in nepremičninske krize niso upadle, saj je povpraševanja vse več. Drugače je pri najemu poslovnih prostorov.

»Zanimanje za najem stanovanj bo vse več, saj mladi zaradi služb za določen čas ne morejo pridobiti kredita za nakup,« meni Alenka Štepec iz nepremičninskega podjetja AJP. Koliko stanovanj je na Gorenjskem zares zasedenih z najemniki, nepremičninska posrednica ne ve, saj lastniki večinoma sami uredijo razmerje z najemniki.

»Menijo, da gre za enostaven posel … Dokler se ne zaplete. Kako vem? Berem oglase v vašem časopisu, kjer velikokrat lastniki sami ponujajo nepremičnine v najem,« pove Alenka Štepec. Zaplete se lahko predvsem pri neplačilu najemnine, vzdrževanju nepremičnine, številu stanovalcev v hiši ali stanovanju in podobno.

Zanimanje za stanovanja potrdi tudi Andreja Kern Egart iz nepremičninskega podjetja K3 Kern in dodaja, da morajo imeti poslovni prostori danes zagotovljena parkirna mesta. »Lastniki so danes veliko bolj previdni zaradi slabih izkušenj iz preteklosti. Zahtevajo redno zaposlitev najemnikov, pogodbe pa sklepajo v obliki notarskega zapisa. Ob težavah morajo pri običajni pogodbi tožiti najemnika, pri notarskem zapisu pa je postopek skrajšan,« razloži Andrej Kern Egart.

Nujna vsaj kuhinja
V stanovanjih in hišah najemniki pričakujejo vsaj opremljeno kuhinjo, pri poslovnih prostorih je bolj pomembna lokacija. »Cene najema so padle, vendar ne toliko kot prodajne cene nepremičnin, saj se povpraševanje po najemu povečuje,« pove Alenka Štepec. Pri najemu morajo biti najemniki pozorni predvsem na tekoče stroške, ki jih morajo plačevati poleg najemnine. Tudi zato hiše lastniki težje oddajo – samo ogrevanje v energetsko neučinkoviti stavbi z ogrevanjem na kurilno olje je lahko v sezoni višji strošek kot najemnina!

»Ne, ponudbe stanovanj in hiš ni veliko. Žal, saj vemo, da je veliko stanovanj praznih,« pove Andreja Kern Egart in nadaljuje, da gre najbrž za strah lastnikov, kakšno nepremičnino bodo dobili nazaj, prevelik: »Včasih se strah tudi uresniči. Lastniki oddajo novo stanovanje, čez dve leti pa ga ne morejo več prodajati kot novogradnjo, saj so na parketu, podbojih, stenah, fugah zelo vidni znaki bivanja.«

Cene ostajajo enake
Nepremičninski posrednici si nista povsem enotni pri cenah najema; Alenka Štepec pravi, da je treba za garsonjero in enosobno stanovanje odšteti od dvesto do tristo evrov, za dvo- in trisobno do štiristo evrov, za večje in hiše pa od petsto evrov naprej. Andreja Kern Egart pove, da se cena najema za enosobno stanovanje začne pri 250 evrih in nato raste s sobami po petdeset evrov.

Mesečna najemnina za dvosobno stanovanje tako znaša do 330 evrov, za štiri- in večsobno pa največ štiristo evrov. Višje naj danes ne bi šlo. Zato pa obe povesta, da so cene poslovnih prostorov močno padle, lastniki so pripravljeni za dobrega (dolgoročnega) najemnika, ki ima ugled, prostore tudi delno opremiti.

Ponudba poslovnih prostorov je zelo velika, tudi na dobrih lokacijah, povpraševanje pa skromno, zato so padle tudi cene. »Poslovne prostore lahko dobimo že za deset evrov na kvadratni meter, trgovinske prostore tudi za manj. V nekaterih delih Gorenjske je cena še nižja,« pove Andreja Kern Egart.

Nepremičnina kot naložba
Je stanovanje ali hiša lahko dobra naložba, s katero lastnik služi z najemnino? »Z vidika donosnosti je najemnina premajhna. Pred leti so cene nepremičnin rasle, sedaj cene prej padajo. Še vedno pa so nepremičnine varna naložba,« odgovori Alenka Štepec. In tudi, da se še vedno najdejo špekulanti, ki jim uspe pridobiti nepremičnino za ugodno ceno in računajo, da jo bodo čez nekaj let prodali z visokim dobičkom. »Vmes stanovanje ali hišo tudi oddajajo, vendar se na to ni zanašati. Nepremičnine so varna naložba, vendar je morda lastniku ne bo uspelo oddajati ves čas, morda dobi najemnika, ki mu ne bo plačeval, bo povzročal škodo in podobno,« še pove Alenka Štepec.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Folklora v Banjaluki

Srbsko kulturno prosvetno društvo Sveti Sava je obiskalo Banjaluko, kjer je v Mercator centru zabavalo obiskovalce, pridružili pa so se jim tudi folkloristi Save Kranj.

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Danes avdicija za Godbo Cerklje

Cerklje - Kot je bilo napovedano, so v Cerkljah ustanovili Kulturno društvo Godba Cerklje, ki se je v teh dneh tudi že registriralo. Na ustanovnem zboru so za predsednika društva...

Zanimivosti / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Snežne skulpture v Begunjah

Med gradovi, snežaki in pujski je bila najbolj prepričljiva Hello Kitty.

Tržič / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Rušenje mimo volje občanov

Civilna iniciativa za zaustavitev rušenja nekdanjih objektov Peka v Tržiču se zaveda, da so njena opozorila prepozna. Želi pa odgovore o smiselnosti prodaje občinske lastnine.

Slovenija / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Katoliška univerza tudi v Sloveniji

Fakulteta za poslovne vede bo prva fakulteta nove katoliške univerze in bo začela delovati v prihodnjem študijskem letu.

Kronika / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Bomba ni bila moja!

Tako sta na kranjskem sodišču zatrdila tako Damir Muzaferović iz Kranja kot Dževad Velić iz Postojne, ki jima sodijo zaradi bombnega napada pred diskoteko Million Club v Kranju oktobra lani.