Marko Lotrič in Bojan Luskovec sta v imenu družinske družbe Lotrič in skupine Elektro Gorenjska prejela priznanje za poslovno odličnost. Pravita, da bi morala večina družb delovati po merilih poslovne odličnosti, saj bi bila s tem tudi Slovenija bolj konkurenčna. (Foto: Gorazd Kavčič)

Nastavili so si ogledalo in uspeli

Elektro Gorenjska in Lotrič sta prejela priznanje RS za poslovno odličnost. Model odličnosti in merila, ki ga sestavljajo za osvojitev priznanja, so mednarodno primerljiva in kažejo na kakovost poslovanja ter so rezultat razvoja znanja in inovativnosti. Nagradi sta sprejela Bojan Luskovec, predsednik uprave skupine Elektro Gorenjska, in Marko Lotrič, direktor družbe Lotrič.

Bojan Luskovec: »Model poslovne odličnosti smo prevzemali počasi, saj gre za dolgotrajen proces, katerega cilj ni priznanje, ampak odlično poslovanje.« Marko Lotrič: »Samo delovanje po metodah poslovne odličnosti daje odgovore uspešnosti. Ne gre za tekmovanje, kjer moraš preteči določeno dolžino ali preplezati določeno višino, gre preprosto za način dela.«

Čestitke. Meril za dosego odličnosti je devet: voditeljstvo, udejanjenje strategije, menedžment zaposlenih, partnerstvo in procesi ter doseženi rezultati pri odjemalcih, zaposlenih, družbi in financah. Je bilo lahko doseči merila, če tudi vi merite in skrbite za merila?
Marko Lotrič: »Gre za povsem drugačno merjenje kot v naši dejavnosti (nasmešek). Pri modelu odličnosti so postavili merila, po katerih smo se ravnali, ta pa merijo našo učinkovitost. Razdeljena so na devet dejavnikov, na katere vplivamo kot voditelji, družba, zaposleni, sprašujejo nas, ali imamo strategijo, vire, odjemalce … Gre za skupek zahtev, ki bi jih dobro podjetje moralo izpolnjevati samo po sebi, priznanje je le dodatek. Ta model je pisan na kožo malega podjetja. Ne povzroča dodatnih stroškov, moraš pa zapisovati svoje delo in izpolnjevati merila.«

Bojan Luskovec, ali menite, da neupoštevanje meril poslovne odličnosti vodi v splošno gospodarsko krizo, v kateri živimo sedaj? In obratno.
Bojan Luskovec: »Upoštevanje meril oziroma pristop k modelu poslovne odličnosti je lahka odločitev. Pa vendar se jih na začetku veliko ustraši, da bo treba vložiti dodaten trud. Ne drži, saj moraš tako ali tako imeti določene poslovne postopke dokumentirane, spodbujati zaposlene k delovanju v smeri odličnosti pa se odraža pri poslovanju na srednji in dolgi rok.«

Zakaj je postopek pridobitve priznanja tako dolgotrajen? V Elektru Gorenjski ste se priključili leta 2007, pri Lotriču še leto prej?
Luskovec: »Takrat smo se začeli gledati v ogledalo. Želeli smo vedeti, koliko smo vredni. Zakaj ne po izkušenem, preverjenem evropskemu modelu poslovne odličnosti. Prevzemali smo ga počasi, saj gre za dolgotrajen proces, katerega cilj ni priznanje oziroma današnja nagrada, ampak odlično poslovanje.«

Po nekaterih merilih odličnosti ste bili v obeh podjetjih povsem pri vrhu. Ste na dosego teh še posebej ponosni?
Lotrič: »Na področju kupcev, sodelavcev in voditeljstvu smo dosegli visoko število točk. Na to sem ponosen, več pa moramo, na primer, še postoriti na strategiji poslovanja. Naj odgovorim še na prejšnje vprašanje: evropski sistem odličnosti je proces, je filozofija podjetja. Če vzamemo šolanje, ali srednješolsko ali na fakulteti, vemo, da vzame čas. Tudi obdobje, ki smo ga porabili za prihod do odličnosti, je podoben proces. Je šolanje za odličnost.«
Luskovec: »V Elektru Gorenjski so kot najbolje izpostavili voditeljstvo, delo z zaposlenimi in zanesljivost delovanja omrežja. Seveda sem ponosen na te dosežke.«


Tokrat sta prvič dve podjetji s priznanji za poslovno odličnost, obe sta z Gorenjskega, skupno pa gre z vašimi priznanji šele za tretjo priznanje v regiji. Kako si razlagate pomanjkanje zanimanja za poslovno odličnost?
Lotrič: »Razlog za manj prijav je v procesu, saj ne gre za enkratno tekmovanje. Vem, da več podjetij uvaja model odličnosti, prepoznani bodo čez dve, tri leta. Ocenjevanje se začne s samoocenjevanjem, nekateri vmes obupajo oziroma drugo vodstvo meni, da ne potrebujejo zunanjega ocenjevalca odličnosti. Sem pa prepričan (Lotrič se obrne proti Luskovcu, op. a.), da ste v Elektru Gorenjski začeli že pred letom 2007 oziroma ste imeli usposobljene zaposlene, ki so že veliko vedeli o poslovni odličnosti pred tem letom. Izhajam iz lastnih izkušenj, ko sem se udeležil prvega seminarja za poslovno odličnost, ki ga je vodil zaposleni iz vaše družbe.«
Luskovec: »Res je, že desetletje ali dlje v preteklost smo opravili vrsto certifikatov po različnih standardih. Certifikat za poslovno odličnost je neke vrste nadgradnja prej pridobljenih certifikatov, ki jih je družba lahko pridobila tudi v manj kot letu. Pri modelu poslovne odličnosti gre za proces, ki traja dlje. V Sloveniji je marsikatera družba tudi brez priznanja za poslovno odličnost odlična, s tem, da si ne vzamejo nekaj več časa in sprejmejo zunanjih ocenjevalcev, pa izgubljajo veliko dodane vrednosti.«

Predstavnik Evropske nagrade za poslovno odličnost pravi, da bi več podjetij z doseženim priznanjem povečalo konkurenčnost države. Z vstopom v ocenjevanje za poslovno odličnost bi bili lahko vsi zmagovalci?
Luskovec: »Drži. Morda je treba poudariti, da gre za odprto ocenjevanje, nagrajencev je lahko vsako leto tudi sto. Le prijaviti se je treba in preseči določeno število točk. Vsi smo lahko odlični.«

Kako je vpeljava modela odličnosti vplivala na vodenje družbe?
Luskovec: »Vodenje, ki sprejme sistem, kot ga določa ta model, je lažje. Hkrati daje zagotovilo voditelju, da je na pravi poti. Danes smo tudi bolj samozavestni.«
Lotrič: »Vodenje družinskega podjetja je na začetku koncentrirano okoli enega človeka, v našem primeru na mene. S prevzemanjem modela odličnosti smo najprej vzpostavili dvo-, nato tri-nivojsko vodenje. Odgovornost se je začela prenašati na zaposlene. Pridobili so svobodo, z njo pa odgovornost.«

Pa model pomaga pri uspešnosti v času gospodarske krize?
Lotrič: »Samo delovanje po metodah poslovne odličnosti daje odgovore uspešnosti. Ne gre za tekmovanje, kjer moraš preteči določeno dolžino ali preplezati določeno višino, gre preprosto za način dela. Na začetku smo morali popisati stanje, kako delamo, sedanje stanje odraža naše delo.«

Med merili so tudi finance oziroma dobičkonosnost.
Luskovec: »To je eno od devetih meril, ampak absolutno ne na prvem mestu. Na srednji in dolgi rok so tudi finance zelo pomembne. S tem se utrjuje dejavnost podjetja, kolektiv je bolj prepričan v svoje dobro delo. S kolegom Lotričem in njegovo družbo smo si zelo različni. Oni delujejo na trgu, mi upravljamo naravni monopol. Kljub temu bolj učinkovito delo tudi nam poveča dobičkonosnost.«

Kje vidite svoj potencial? Kot distributer ste naravni monopolist, s hčerinsko družbo pa elektriko prodajate na trgu, z drugo hčerinsko družbo proizvajate zeleno elektriko.
Luskovec: »Gorenjske elektrarne gredo v korak s časom, saj proizvedemo približno sedem odstotkov vse energije, ki jo porabimo Gorenjci. Sliši se malo, količinsko je to veliko. Elektro Gorenjska Prodaja pa lani ni dosegla ugodnih rezultatov, vendar smo na poti vključitve Holdinga slovenskih elektrarn, s tem pa tudi pri ustvarjanju verige proizvodnje električne energije, trgovanje z njo na debelo in na drobno. Pričakujem, da se bo stanje normaliziralo, saj je trg v kratkem obdobju pristal na prepihu. Naša prodaja je relativno majhna, zato je zelo hitro padla pod točko ekonomije uspeha. Letos se slika že popravlja.«

Podjetje Lotrič je z meroslovnimi storitvami osvojilo Slovenijo, možnosti širitve se vam ponujajo v tujini, tudi v EU. Kako vam lahko pri tem koristi priznanje?
Lotrič: »Naša družba je v Zahodni Evropi neznanka. Poznajo jo sicer dobavitelji, pri potencialnih kupcih naših storitev smo nepoznani. Biti v bazi družb, ki so zapisana v vrhu evropskih družb z dokazom, da izpolnjujemo kriterije modela poslovne odličnosti, pa je vstopnica tudi za ta trg. Seveda se moramo pojaviti na tem trgu, s priznanjem bo šlo lažje.«

Imate načrte osvajanja držav Zahodne Evrope?
Lotrič: »Strategija je postavljena in je tudi en od ključnih dejavnikov modela poslovne odličnosti. Odgovoriti smo morali na vprašanje, kaj bomo delali čez pet, deset, dvajset let. Za zdaj ostajamo v jugovzhodni regiji s šestimi družbami, ko bomo močni kot skupina, si bomo privoščili še zahtevne trge zahodnoevropskih držav.«

Luskovec: »Naj dopolnim. Model poslovne odličnosti pomeni prepoznavnost. Mi smo kot distribucijska družba z naravnim monopolom omejeni na Gorenjsko in smo hkrati v 80-odstotni lasti države. Naši prihodki so pretežno iz regulirane dejavnosti. Na mnogih okroglih mizah politiki in ekonomisti pravijo, da je država slab gospodar, da je treba družbe prodati, da bodo tujci boljši gospodarji, … Prejeto priznanje kaže, da je lahko tudi država dober lastnik, in vodstvo, ki ga je nastavila država, dober voditelj.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 7. julij 2014 / 11:51

Magične podobe Indije

Tržič – V Galeriji Atrij je do 14. julija na ogled razstava mednarodno priznanega fotografa Arneja Hodaliča, ki se tokrat predstavlja z retrospektivno serijo impresivnih fotografij, nastalih na nje...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

V Poljanski dolini pognala banana

Matjažu Jerebu iz Brebovnice je bananovec prvič po desetih letih zacvetel, kažejo se prvi plodovi.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Uspel jubilejni pohod na Sv. Jakob

Preddvor - Zadnjo junijsko nedeljo je na Sv. Jakob nad Preddvorom prišlo lepo število obiskovalcev, udeležencev že 20. družinskega pohoda na Sv. Jakob, ki ga tradicionalno pripra...

Kronika / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Tokrat je za vajo zagorela občinska stavba

Radovljica - V sredo je - prav med sejo občinskega sveta - k sreči za vajo zagorela stavba Občine Radovljica. Atraktivno in uspešno vajo je pripravilo domače Prostovoljno gasilsk...

Kronika / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Sojenje zaradi spolnega napada na deklici

Kranj - Na kranjskem sodišču so v četrtek za zaprtimi vrati začeli soditi Kranjčanu, obtoženemu storitve več kaznivih dejanj spolnega napada na osebo, mlajšo od petnajst let. Po...

Kronika / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Kriminal

V Estoniji ukraden avtomobil našli v Sloveniji Lesce - Gorenjski policisti za izravnalne ukrepe so prejšnji ponedeljek sredi noči pri kontroli parkiri...