Festival cvetnonedeljskih butaric

Vsi jih poznamo, a zaradi kulturne in geografske pestrosti se je v Sloveniji ohranilo veliko različnih načinov izdelave, izbire materialov, z njimi povezanih vraž in celo različnih imen, zato so si cvetnonedeljske butarice prislužile svoj prvi festival.

V Sloveniji ni kraja, kjer na cvetno nedeljo k blagoslovu ne bi nosili šopov in snopov spomladanskega zelenja in tako je že vse od 9. stoletja, a skorajda vsak kraj je v tem času razvil svoje posebnosti, zaradi česar nam cvetna nedelja vsako leto postreže s širokim naborom kulturne dediščine.

»Slovenija je v tem res nekaj izjemnega, resnično posebna v vsej Evropi, saj zaradi kulturne in geografske pestrosti na tako majhnem prostoru najdemo različne cvetnonedeljske butarice, tako po izgledu in sestavu kot tudi po imenu. Tako majhni smo, a hkrati tako veliki. Prav ta raznolikost in zgodbe, ki jih s seboj nosijo butarice, so nas navdušile, zato smo se odločili, da organiziramo prvi festival cvetnonedeljskih butaric,« nam je povedala pobudnica Sabina Romšak iz Turističnega društva Kamn'k. Festival se je v nedeljo odvijal v Budnarjevi domačiji nad Kamnikom, kjer si je bilo mogoče ogledati primerke butaric iz različnih krajev Slovenije, in tudi njihovo izdelavo. V Ratečah pri Planici k blagoslovu nosijo prajkle, šope iz šib, vej sadnega drevja in zelenja, na katere obesijo majhne preste, piškote in fige. Prav pri teh butaricah se odraža slovenski pregovor Ob pustu so zrele neveste, ob postu pa preste. Ponekod na Gorenjskem butaricam rečejo begance, na Štajerskem in v Prekmurju presmec, v okolici Ljubljane butara, ponekod tudi le snop, pušelj, žegen … Razlikuje se tudi rastlinje, ki ga izdelovalci uporabijo, večinoma pa gre za zelenje, kot je bršljan, pušpan, cipresa, mačice, brinje z jagodami, dren, oljčne vejice … Pri ljubljanskih butarah zelenja skorajda ni, saj so izdelane iz živobarvnih oblancev, ki so jih začeli uporabljati prav zato, da bi bile butare bolj obstojne. Ponekod so v zelenje zavezali pomarančo ali jabolko in ga okrasili s pisanimi trakovi, prav z ničimer pa niso primerljive ljubenske potice iz Ljubna ob Savinji – figuralne butarice iz lesa, okrašene z zelenjem.

S cvetnonedeljskimi butarami so se včasih radi tudi postavljali, fantje med sabo ali pa kar cele vasi, pri čemer so zmagovale najdaljše, najtežje in najbolj bogato okrašene butare. Blagoslovljena butara je veljala za zaščitnico doma, zato so jo po prihodu domov razdrli in raztrosili po poljih, hlevu in drugih prostorih, dali so jo živini ali dele obesili na sadno drevje – vse za srečo, zdravje in dobro letino. Ponekod so jo zažgali ob hudi uri, ali pa na veliki petek, ko so pekli potico za veliko noč.

Ne le po pokrajinah, zgodbe butar se razlikujejo celo po krajih samih. Delček bogate cvetnonedeljske kulturne dediščine bo v Budnarjevi domačiji na ogled do konca marca.

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 7. julij 2022 / 16:18

Vadba Dihamo z naravo na počitnicah

Po koncu šolskega leta je tudi vadba Dihamo z naravo do prvega septembra »odšla na počitnice«.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 14. maj 2008 / 07:00

Tri desetletja Najdihojce

Kranj - Vrtec Najdihojca je v začetku aprila praznoval tridesetletnico. Ob tej priložnosti so zato konec aprila pripravili praznovanje in v goste povabili smučarskega skakalca Ro...

Splošno / sreda, 14. maj 2008 / 07:00

Pestra izbira kopalk

Navdušujejo privržence naravnih materialov, upreti pa se jim ne morejo niti ljubitelji in ljubiteljice trend materialov.

Splošno / sreda, 14. maj 2008 / 07:00

Jubilejni pohod na Špičasti hrib

Na prvo majsko nedeljo je bil že petindvajseti pohod na Špičasti hrib. "V hribih iščemo zdravje," so povedali Janko, Jože in Vili, redni obiskovalci tega markantnega vrha med Joštom in Mohorjem.

Splošno / sreda, 14. maj 2008 / 07:00

Skavt je prijatelj vsakomur

Mineva sto let od izdaje knjige lorda Baden-Powella: Skavt, navodilo za vzgojo dobrih državljanov, ki so jo leta 1932 prevedli tudi v slovenski jezik. Skavtska bibilja, kot ji pravijo, je pred kratkim...

Splošno / sreda, 14. maj 2008 / 07:00

Biti trezen ne pomeni biti brezzvezen

Alkohol je tretji najpogostejši vzrok za obolevnost in umrljivost v Evropi, med mladimi pa celo prvi. Mestna občina Kranj sodeluje v projektu "Alkohol. Odloči se za trezen pogled," ki ga sofinancira E...