Dosegljivi koh i noor
Koh i noor je namreč največji diamant sveta. Pravijo, da je bilo zaradi sijajnega diamanta na svetu prelite veliko krvi. Izkopali so ga okoli leta 1300 v Indiji. Do 1526 je bil v lasti delhijskih sultanov, potem pa so se lastniki menjavali. Eden med njimi je bil tudi šah Jahan, ki je dal zgraditi najlepši mavzolej na svetu, potem ko mu je po rojstvu štirinajstega otroka umrla perzijska žena Mahal Mumtaz Begum (1593–1631). Bila mu je resnična družica v življenju, prelepa in zelo pametna. Kljub pogostim nosečnostim ga je spremljala na potovanjih in celo bojnih pohodih. Ko je Mahal Mumtaz preminila, se je šah v žalosti za leto dni umaknil iz javnega življenja in potem začel graditi Tadž Mahal blizu mesta Agre. Trajalo je 23 let, preden je zablestel v vsej lepoti. In zaradi njega je Agra še danes turistični magnet. Mavzolej je v jutranjuh urah videti rožnat, opoldne bel in v mesečini zlat. Leta 1859 je Velika Britanija svojemu kraljestvu pridružila tudi Pandžab. V znani Lahorski pogodbi je Koh i noor – gora luči v perzijskem jeziku – postal last angleške kraljice Viktorije. Po legendi ga v kronah nosijo le kraljice, saj naj bi moške, ki bi si ga vdelali v naglavni okras, zadelo zlo prerokovanje. Zdaj naj bi koh i noor nosila v kroni Kate Middleton, ko bodo princa Williama, vnuka Elizabete II., okronali za kralja.
Meni in mojemu Izbranemu se je ta kot blazinica oblikovani diamant posvetil, ko sva nekega 8. marca pohajkovala po Dunaju. Lušten lokalček, jezik pa predvsem dunajski dialekt, gostje vseh generacij. Izbrani je naročil bolj evropsko varianto, jaz pa thalis, krožnik, na katerem je med tednom vsakega malo. Najbolj osvežujoč se mi je zdel cvetačni curry z dišečim jasminovim rižem in zelo začinjenim piščancem. Za pijačo slani lassi.
Cvetačni curry
Za 4 osebe potrebujemo: 2–3 žlice olja, najboljše je sezamovo, 1 srednje veliko cvetačo, 10 cm pora, zeleni del, 1 čebulo, 2–3 stroke česna, 1 košček, ok. 2 cm ingverja, 1 žlico curryja, 400 ml nesladkanega kokosovega mleka, 1 neškropljeno limono, brizg sojine omake, sol, pest koriandra ali peteršilja. Za ljubitelje pekoče hrane še en majhen sesekljan feferon.
Najbolj primerna posoda je vok.
Cvetačo razdelimo na cvetke. Stržene zelo drobno narežemo in vse splaknemo v mlačni vodi. Odcedimo. Čebulo, česen in ingver sesekljamo. Por zrežemo na tenke trakce, limono ostrgamo in iztisnemo sok.
Na olju posteklimo česen in čebulo. Nato dodamo žlico curryja in vztrajno mešamo, da se ne zažge. Pridamo še por in ingver, kokosovo mleko, sok 1/2 limone, limonino lupinico in kuhljamo 5 minut. Solimo. Nato pridamo še cvetačine cvetke, pokrijemo posodo in pražimo 10 minut, da je cvetača še na ugriz. Postrežemo z dišečim rižem ali steklenimi rezanci in začinjenim piščancem.
Lassi – slani
Za 4 osebe potrebujemo: 0,5 l jogurta (3,2), 0,25 l ledeno mrzle vode, pol žličke kumina (ne kumine), vejice mete ali melise ali bazilike, sol, 1 žlico limoninega soka po želji
Jogurt zmešamo z ledeno mrzlo vodo, dodamo kumin in sesekljana zelišča, nato solimo in z metlico spenimo. Takoj postrežemo.