"Po slabšem začetku sezone bomo zaradi dobre snežne podlage lahko ob koncu obratovali vse do konca marca," pravi Pavel Logar, direktor STC Stari vrh. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sneg ni dovolj za uspešno smučarsko sezono

Ob obilici snega, ki meščanom povzroča le še sive lase, bi pričakovali, da si žičničarji manejo roke. Proti naravnemu snegu seveda nimajo nič, vendar ob slabem vremenu, ki ga prinaša sneženje, tudi smučarjev ni. Pozna se tudi manjša kupna moč prebivalstva.

Kranj - Obilno sneženje v minulih tednih in zimske šolske počitnice znova v dveh delih naj bi bila razlog za nasmeh na ustih žičničarjev. Res? »Snega se nikoli ne branimo, vendar sezona še zdaleč ni rekordna. Aktualna sezona je na ravni zadnjih dveh sezon, ki sta bili najslabši v zadnjih desetih letih,« pove Luka Vrančič iz RTC Krvavec.

Tudi Pavel Logar s Starega vrha je srednje zadovoljen in odgovori podobno kot Vrančič: »Vsi smo na istem, sezona je zelo podobna lanski, ko smo rekli, da se ne smemo ne hvaliti ne jamrati.« Pove tudi, da zaradi obilnega sneženja res prihranijo pri proizvodnji snega, torej pri elektriki, vendar porabijo toliko več goriva, saj morajo biti teptalniki nenehno v pogonu. Klavdija Gomboc iz RTC Žičnice Kranjska Gora pove, da je sezona za približno desetino boljša kot lanska: »Vendar je bila lanska sezona najslabša v zadnjih 12 letih.«

Privablja le lepo vreme

Obilo snega ni argument za uspešno sezono. Znova deljene počitnice žičničarje nekoliko delijo. Klavdija Gomboc pozdravlja to odločitev, saj so bila smučišča v vzhodni Sloveniji pred dvema tednoma zelo dobro obiskana, prejšnji teden pa gorenjska malo manj – zaradi slabega vremena. »Že zaradi varnosti na smučišču je bolje, da so počitnice razdeljene,« pove Gombočeva.

Da so imeli Štajerci prednost, meni tudi Logar, ki hudega navala na smučišče zaradi šolskih počitnic v vzhodni Sloveniji ni opazil, prejšnji teden pa je bila velika gneča: »Bolje bi bilo, da bi šolarje razdelili tako, kot je bilo urejeno pred leti.« Vrančič meni, da na obisk najbolj vpliva vreme: »Tudi smučarji so postali bolj racionalni, preračunljivi, za svoj denar želijo le najboljše. To lahko dobijo le ob lepem, sončnem vremenu. Ko sneži, smučarjev ni.« Na Krvavcu imajo veliko enodnevnih obiskovalcev, manj prodajo večdnevnih vozovnic.

Premišljen nakup vozovnic

Na Starem vrhu gredo smučarji še nekoliko dlje: manj kupujejo dnevne vozovnice (nastanitvenih zmogljivosti je zelo malo, toliko več pa dopoldanske ali urne vozovnice. »Ne, cen ne spuščamo, saj bi si s tem sami kopali jamo in šli zavestno v izgubo. Znano je tudi, da nižje cene ne privabijo več smučarjev, saj ta šport ni več takšen, kot je bil včasih. Mladih praktično ni več,« pove Logar in opozori na zmotno razmišljanje, da je smučanje šport za bogataše. Pove, da tudi palica za dvoranski hokej dosega enako ceno kot smuči, tudi dvorano je treba najeti, kot se kupi smučarska vozovnica.

Na kranjskogorskih pobočjih so žičničarji ugotavljali, da so se starši odpovedali zimskemu dopustu, za radosti na snegu pa niso prikrajšali otrok, zato so jih vpisali v smučarske tečaje in šole v naravi. »Pridobili smo tudi smučarje, ki so v preteklih letih smučali v tujini, sedaj so raje ostali v domačih krajih,« o učinku krize pove Klavdija Gomboc. V Kranjski Gori je tudi več enodnevnih italijanskih smučarjev, saj so vozovnice cenejše.

Sezona še nekaj tednov

Do kdaj bo trajala letošnja sezona, lahko samo ugibamo. Kakor kaže sedaj, pa bodo na Starem vrhu vrteli sedežnico do konca marca, vendar med tednom le do 13., ob koncih tedna do 15. ure. V Kranjski Gori bodo izvedli tudi več akcij za pritegnitev smučarjev, upajo na lepo vreme in sezono vsaj do konca meseca. Po 10. marcu bodo nekoliko tudi znižali cene smučarskih vozovnic. Tudi na Krvavcu bodo ponudili razne akcije, ob koncih tedna bodo že tradicionalne prireditve. Snežna podlaga bo zagotovo zdržala do konca marca, ali bodo gondolo pognali tudi za 1. maj, pa bo pokazal čas. Oziroma vreme.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Državni svetniki za manj pokrajin

Ljubljana - Pred prvo obravnavo svežnja pokrajinske zakonodaje v državnem zboru je v sredo predloge zakonov o pokrajinah, o volitvah v pokrajinah in o financiranju pokrajin obrav...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Sindikati za socialno Evropo

Kranjska Gora - Danes se v Kranjski Gori končuje 9. mednarodna konferenca Fundacije Otto Brenner, na kateri se je o vprašanjih vloge sindikatov v novi Evropi pogovarjalo 250 pred...

Zanimivosti / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Draga dieta za bolnike s celiakijo

17. maja je mednarodni dan celiakije. Po nekaterih raziskavah naj bi 20 tisoč Slovencev imelo to bolezen.

Zanimivosti / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Promocija vseživljenjskega učenja

Kranj - Tednu vseživljenjskega učenja, ki se bo odvijal od 19. do 25. maja, bodo že šesto leto zapored namenili posebno pozornost tudi na Ljudski univerzi Kranj. Ob tej priložnos...

Šport / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Šarabon kandidat za poslovnega direktorja

Kranj - Kot vse kaže, se tudi v alpskem delu naše Smučarske zveze urejajo kadrovski zapleti. Na seji alpskega odbora sta svoja programa ta teden predstavila glavni trener moške r...

Šport / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Šenčurjanke v prvo ligo

Šenčur - Ekipa članic Namiznoteniškega kluba Šenčur je že v svoji prvi sezoni poskrbela za velik uspeh. Potem ko so si v rednem delu druge slovenske lige priborile kvalifikacije...