Gripa je med nami
Zadnji podatki so pokazali, da je v Sloveniji za gripo obolelo dvajset na 100 tisoč prebivalcev, na Gorenjskem so podatki primerjljivi z nacionalnimi. Pričakovati gre, da bo število obolelih še poraslo.
Kranj - Po pričakovanjih v tem času kroži več virusov, ki povzročajo akutne okužbe dihal, med drugimi tudi virusi gripe. Zadnji podatki za Slovenijo so pokazali, da je za gripo in gripi podobnimi boleznimi zbolelo dvajset na 100 tisoč prebivalcev. Iz Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Kranj so sporočili, da na Gorenjskem ne obravnavajo nobenega izbruha v kakšni ustanovi, na primer domu starejših občanov, pričakujejo pa, da bo število obolelih poraslo. »Krožita dva tipa virusa gripe A in en tip virusa gripe B, ki so vsi v sezonskem cepivu proti gripi. Gripa je zelo nalezljiva, zato se pogosto pojavlja v obliki epidemij. Virusi se širijo po zraku s kužnimi kapljicami, z neposrednim stikom, preko predmetov in površin, zlasti pa preko onesnaženih rok. Proti gripi se lahko najbolj učinkovito zaščitimo s cepljenjem, za katerega je še vedno čas in ga priporočamo vsej populaciji,« je sporočila Andreja Krt Lah, dr. med., vodja Enote za epidemiologijo nalezljivih bolezni pri ZZV Kranj.
Več je tudi kroženja respiratornega sincicijskega virusa. »Pri starejših otrocih in odraslih se okužba kaže kot prehlad, pri prezgodaj rojenih otrocih, pa tudi novorojenčkih, dojenčkih in majhnih otrocih, ki imajo kronične bolezni, pa se lahko pojavi zelo resna okužba s hudo prizadetostjo, s kašljem in dihalno stisko in je pogosto potrebno zdravljenje na intenzivnem oddelku v bolnišnici,« je izpostavila Andreja Krt Lah. Najpogosteje pa se pojavljajo akutne okužbe dihal ali prehladi, ki jih povzročajo različni virusi. Prehlad traja običajno sedem dni, kašelj pa lahko vztraja tudi dlje; po zadnjih podatkih je obolelo 1300 na 100 tisoč prebivalcev.
Strokovnjakinja iz ZZV Kranj je še opozorila na dosledno upoštevanje higienskih ukrepov za preprečevanje okužb s posebnim poudarkom na temeljitem umivanju rok in higieno kašlja. Svetuje pa tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam: »Priporočamo ga vsem kroničnim bolnikom in starejšim od 65 let, saj zmanjša tveganje za pljučnico z zapleti, prav tako je priporočljivo za otroke s pogostimi vnetji srednjega ušesa. Namen cepljenja je zmanjšati število okužb, zmanjšati težo bolezni in zaplete, ter smrtne izide okužb s pnevmokoki.« Kot pa še opažajo pri ZZV Kranj, je večja obolevnost zaradi noric kot lani v istem času.